بی انگیزگی کارمندان؛ هفت دلیل ترک سازمان

بی انگیزگی ناشی از فرسودگی شغلی

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

بی انگیزگی کارمندان رابطه‌ی مستقیمی با میزان بهره‌وری آن‌ها دارد. شما به عنوان یک مدیر، مسئولیت مشخصی در قبال انگیزه و رفاه کارمندان خود دارید. برای اینکه یک تیم به بهترین شکل ممکن عمل کند، همه‌ی اعضا باید کاملاً درگیر و متعهد باشند. به همان میزان که در استخدام فرد شایسته دقت می‌کنیم و ابعاد شخصیتی‌اش را برای پوزیشن شغلی مورد نظر بررسی می‌کنیم، مهم است که بدانیم تعامل واقعی و درک اینکه واقعاً چه چیزی انگیزه یک فرد را برمی‌انگیزد برای افراد مختلف ممکن است معانی متفاوتی داشته باشد. بسیار مهم است که واقعاً به نیازهای کارمندان خود گوش دهید و به آنها پاسخ دهید تا از سطح بالایی از تعامل در سراسر شرکت خود اطمینان حاصل کنید. تشخیص زود هنگام علائم هشدار دهنده‌ی بی انگیزگی و رسیدگی سریع به آنها، می‌تواند به تشویق کارمندان و حفظ استعدادهای آن‌ها کمک کند. اگر می‌ترسید که یکی از کارمندان شما انگیزه نداشته باشد، در اینجا چند دلیل رایج وجود دارد که می‌تواند ریشه این مشکل باشد.

1. بی انگیزگی به دلیل عدم انعطاف پذیری

همه کارمندان حق قانونی درخواست کار انعطاف‌پذیر را دارند. خواه این مربوط به محل کار (مانند گزینه‌های از قبیل انجام برخی شرح وظایف در منزل)، نوع قرارداد، یا زمان شروع و پایان کار باشد. با این حال، همانطور که مطالعه نسل Z نشان می‌دهد، بسیاری از کارجوها، به ویژه نسل هزاره، احساس نمی‌کنند که به آنها دسترسی منصفانه به کار منعطف داده می‌شود.

امروزه، عدم انعطاف‌پذیری احتمالاً به دلیل عدم منعطف بودن ساعات کاری یا ناامیدی فرد از ناتوانی در بازگشت به شرکت است. زیرا بسیاری از آنها از راه دور به کار خود ادامه می‌دهند. این چالشی است که خارج از کنترل بسیاری از کارفرمایان می‌باشد. اما مهم است که آن‌ها را بشناسید و با کارمندان خود کار کنید تا در ترتیبات کار در خانه به توافق برسید. البته، کارمندان کلیدی و کسانی که قادر به کار در خانه نیستند نیز وجود دارند. برای شنیدن بیشتر در مورد چالش‌هایی که کارفرمایان با توجه به انعطاف‌پذیری و نکاتی در مورد چگونگی مقابله با آن‌ها مواجه هستند، می‌توانید در کارگاه‌های آموزشی موسسه مدیران کسب و کار مانی شرکت کنید.

 

 

بی انگیزگی

2. اهداف کوتاه مدت بدون چشم انداز شغلی

در اکثر موارد، پول تنها بخشی از انگیزه یک کارمند است. اکثر مردم می‌خواهند اهداف شغلی روشنی داشته باشند تا احساس کنند که در سازمان‌شان جای پیشرفتی برای آن‌ها نیز وجود دارد. چشم انداز شغلی می‌تواند یک فرآیند مفید در تعیین اهداف بلند مدت و روشن برای یک کارمند باشد تا آن‌ها بتوانند فعالانه در جهت نتایج پیش بینی شده کار کنند.

3. بی انگیزگی ناشی از احساس کم ارزش شدن

اگر کارمندی احساس کند که تلاش‌هایش به رسمیت شناخته نمی‌شود یا از او به درستی قدردانی نمی‌شود، به زودی انرژی و تعهدش در نقش و جایگاه شغلی که دارد، کم می‌شود. مهم است که موفقیت‌ها را جشن بگیرید و در جایی که اعتبار دارد، اعتبار قائل شوید. سعی کنید مطمئن شوید که به دستاوردها پاداش داده می‌شود؛ حتی اگر فقط با یک ضربه به شانه‌ی او باشد.

در یک ترتیب کاری از راه دور و مجازی، این شناخت‌های کوچک اما مهم می تواند به معنای تمام تفاوت در احساس یک کارمند در نقش خود باشد.

 

4. فرصت توسعه وجود ندارد

فرصت‌های آموزشی و توسعه منظم می‌تواند به افزایش انگیزه و مشارکت کارمندان بسیار کمک کند. بیشتر کارمندان برای پتانسیل‌های موجود در یادگیری مداوم و این احساس که روزانه در حال گسترش و بهبود مهارت‌ها و دانش خود باشند، ارزش زیادی قائل هستند. اگر محل کار برای آن‌ها راکد، غیر مترقی و بدون الهام باشد، سطح انگیزه آن‌ها به زودی کاهش می‌یابد. بنابراین، بازخورد منظم از تیم خود دریافت کنید تا ببینید که در آن افزایش فرصت‌های آموزشی یا توسعه به بهترین وجه در کجا قرار می‌گیرد و قدردانی می‌شود. ترتیبات فعلی کار خانگی فرصتی را برای همه‌ی مشاغل فراهم می‌کند تا برنامه‌های توسعه و برنامه‌های آموزشی را معرفی یا احیا کنند.

5. رهبری ضعیف

رهبری مؤثر یک عامل اساسی در ایجاد انگیزه در کارمندان شما است. اگر رهبری قوی وجود نداشته باشد یا بر چشم انداز تیم تأثیر منفی بگذارد، ممکن است کارمندان خاصی احساس ضعف کنند. رهبران باید رویکردی منعطف و فراگیر برای مدیریت یک تیم داشته باشند و بتوانند به وضوح با کارمندان‌شان ارتباط برقرار کنند و در عین حال اعتماد و تمرکز را به آن‌ها القا کنند. اگر تیم یا فرد خاصی در کسب و کار شما فاقد انگیزه است، این امکان وجود دارد که به دلیل عدم مدیریت خوب باشد.

6. تعارض

درگیری در محل کار بسیار مضر است. بحث‌های سالم اغلب سازنده است، اما مهم است که مراقب هر گونه ارعاب یا قلدری در محل کار باشید. برخی از کارمندان ممکن است احساس نگرانی کنند که در مورد مسائل مربوط به همکار خود صحبت کنند؛ در اینجا یک نظرسنجی ناشناس از کارمندان ممکن است به آشکار کردن هرگونه مشکلی کمک کند.

 

بی انگیزگی

 

7. بی انگیزگی ناشی از حجم کار غیر واقعی

مهم است که انتظارات و خواسته هایی که از کارمندان‌تان دارید را بررسی کنید. اگر فردی احساس کند که بار کاری زیاد و غیرممکن بر دوشش سنگینی می‌کند، به زودی ممکن است سرخورده، مضطرب شود انگیزه خود را از دست بدهد. به همین ترتیب، اگر یک کارمند حجم کاری بسیار سبک یا به اندازه کافی متفاوت نداشته باشد، ممکن است به سرعت علاقه خود را از دست بدهد.

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat