مدیریت موثر کارکنان؛ ۷ نکته برای مدیریت موثر کارکنان

مدیریت موثر کارکنان

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

یکی از مؤلفه‌های مهم و حیاتی برای اجرای یک کسب و کار موفق، مدیریت مؤثر کارمندان است. با ارتقاء و بهبود مهارت‌های رهبری، می‌توانید یک محیط کارآمد و کاربردی در محل کار خود ایجاد کنید. کارکنان شما منبع قدرت در سازمان شما هستند. آنها رشد سازمان شما را به صورت روزانه تسریع می‌بخشند. کارمندان سخت کوش و مولد، شانس موفقیت کسب و کار شما را افزایش می‌دهند در حالی که کارمندان تنبل و ناراضی به کسب و کار شما آسیب می‌رسانند.

یک کسب و کار، بدون یک رهبر خوب و یک تیم عالی نمی‌تواند به جایی برسد. با اینکه مدیریت کارمندان ساده‌ترین کار در جهان نیست، اما کنترل بیش از حد و خشن بودن می‌تواند منجر به بی انگیزگی و رنجش آن‌ها شود. همچنین نرمی بیش از حد می‌تواند منجر به تنبلی و شکل گیری عادات بد شود. به عنوان یک رهبر، تمام چالش‌هایی که هر روز از سر می‌گذرانید را درک می‌کنیم. در این مقاله قصد داریم بهترین نکات برای مدیریت موثر کارکنان را با شما در میان بگذاریم.

تعریف مدیریت موثر کارکنان

قبل از شروع، شما باید اصول اولیه را درک کنید. مدیریت موثر کارکنان از چندین عنصر مهم تشکیل شده است که عبارتند از:

استخدام: استخدام فرد ایده‌آل برای یک شغل خاص، برای توسعه مهارت‌های مورد نیاز

ارزیابی: ارزیابی روزانه نحوه عملکرد کارکنان برای دستیابی به اهداف خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن

نظارت: نظارت بر عملکرد کارکنان به طور منظم

تعامل: ارتباط چشمی به نحوه تعامل و همکاری با کارکنان به صورت روزانه

پاداش: پاداش دادن به کارکنان برای عملکرد خوب یا دستیابی به اهداف تعیین شده

نظم و انضباط: به کارکنان خود آموزش دهید تا بر اساس مقررات عمل و از قوانین در محل کار پیروی کنند.

مدیریت موثر کارکنان

مدیریت کاربردی کارکنان نتیجه می‌دهد!

مدیریت کارکنان پایه و اساس هر سازمانی است. کارکنانی که به خوبی آموزش دیده و مدیریت می‌شوند، آماده خدمت رسانی به مشتریان و انجام کارهای خود با موفقیت خواهند بود. و این منجر به رضایت بیشتر مشتریان، سود بیشتر و در نهایت افزایش وفاداری مشتریان شما می‌شود.

زمانی که کارکنان بی انگیزه و بی ثمر باشند، نرخ گردش مالی بالا خواهد بود و هزینه‌های اضافی صرف استخدام می‌شود. بسیار مایه تاسف است که هزینه و زمان زیادی را برای استخدام و آموزش کارمندان صرف کنید و پس از مدتی آن‌ها شما را ترک کنند و شما را مجبور به شروع دوباره این روند کنند. مدیریت موثر کارمندان و تمرین گوش دادن فعال به آنها در دستیابی به اهداف خود در دراز مدت به شما کمک‌های زیادی می‌کند.

دلایلی را در مورد نحوه مدیریت موثر کارکنان خود در زیر بیابید:

 

1. بهترین‌ها را استخدام کنید!

هنگام یافتن کارمند ایده‌آل باید احتیاط کنید. به غیر از یافتن فردی که با شرح شغلی مطابقت داشته باشد و همه شرایط را دارد، در اینجا چندویژگی دیگر وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید:

مشتاق: تمایل به ترک منطقه آسایش، یادگیری و برتری

قابل اعتماد: کسی که کار را بدون بهانه انجام می‌دهد.

متواضع: کسی که نقاط قوت و ضعف خود را می‌شناسد و نسبت به خود خیلی حقیر یا خیلی بزرگ فکر نمی‌کند.

هوش عاطفی: افکار و عواطف آنها را مدیریت می‌کند و با افراد اطراف خود همدلی می‌کند.

پذیرا: کسی که تمجیدها و انتقادها را به خوبی دریافت می‌کند.

بیشتر مدیران منابع انسانی بر استخدام افراد با شرایط مناسب و مهارت‌های مورد نیاز، تمرکز می‌کنند. با این حال، داشتن مهارت‌های لازم به تنهایی به این معنی نیست که آنها فرد ایده آلی برای استخدام هستند.

مدیرانی که زمان بیشتری را صرف فرآیند استخدام می‌کنند، خطرات مرتبط با استخدام کارمندان نادرست یا افرادی که می‌توانند فعالیت‌‌های مختلف تجاری را مختل کنند، را از بین می‌برند. 

2. عملکرد کارکنان را به طور منظم ارزیابی کنید.

این یکی از سخت‌ترین کارهایی است که می‌توان در محل کار انجام داد، زیرا اکثر کارمندان دوست ندارند مرتباً کنترل شوند. هنگام ارزیابی عملکرد آنها، باید از موارد زیر اجتناب کنید:

مدیریت خرد:

به کارکنان همیشه می‌گویند که چگونه باید کار خود را انجام دهند و بیش از حد روی جزئیات جزئی تمرکز دارند. این نه تنها تنش و استرس را به زندگی آنها اضافه می‌کند، بلکه به کسب و کار نیز آسیب می‌رساند. اگر مطمئنید که تصمیم درستی برای استخدام آن‌ها گرفتید، باید اجازه دهید تا کارشان را انجام دهند. توسعه مهارت‌های مدیریتی برای بهبود بهره‌وری و عملکرد تیم شما ضروری است.

بازخورد منفی یا مثبت دائمی:

به قول معروف، زیاده‌روی در هر چیزی سم است. تشویق کارکنان و تیم‌ها با دادن بازخورد مثبت به طور مداوم می‌تواند منجر به اعتماد به نفس بیش از حد و عملکرد پایین شود. از سوی دیگر،  انتقاد بیش از حد منجر به بی انگیزگی می‌شود. حفظ تعادل خوب در حین بررسی عملکرد آنها نتیجه زیادی خواهد داشت.

عدم رازداری:

آیا همیشه بر کارهایی که کارمندان خود انجام می‌دهند نظارت می‌کنید؟ کارمندانی که به طور مداوم تحت نظارت هستند، از رهبر خود می‌ترسند و حتی از آنها رنج می‌برند. کارمندان شما باید بدانند که می‌توانید برای انجام کارها به آنها اعتماد کنید.

همانطور که عملکرد کارکنان را اندازه‌گیری می‌کنید، باید مدیریت موثر افراد را نیز تمرین کنید و نقش رهبری خود را با تعیین اهداف واضح و قابل دستیابی که آنها باید در سه ماه یا سال آینده به آنها برسند، را اعمال کنید. به طور منظم با آنها ارتباط برقرار کنید تا مطمئن شوید که اهداف خود را می‌شناسند و برای رسیدن به آن چه باید بکنند کاملاً آگاه هستند. هر چند وقت یکبار پیشرفت آنها را زیر نظر بگیرید و اهدافی را که باید با آنها دست و پنجه نرم ‌کنند را تنظیم کنید.

مدیریت موثر کارمندان و ارزیابی عملکرد کارکنان

3. ارتباط آشکارا با کارکنان یک اصل کلیدی است!

مجبور نیستید طوری رفتار کنید که وقتی کارمندان‌تان هر روز به این فکر می‌کنند که قرار است شما را ببینند، بلرزند. مدیران باتدبیر برای جلب اعتماد و احترام کارکنان خود آشکارا با آنها ارتباط برقرار می‌کنند. بستری داشته باشید که در آن کارمندان شما بتوانند ایده‌ها و شکایات خود را بدون قضاوت به اشتراک بگذارند. آشنایی با کارکنان خود در سطح شخصی به شما در درک بهتر و افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می‌کند. شما باید مشکلات آنها را درک کنید و مسائل را از دیدگاه آنها ببینید. شما باید تعارضات را با انتقاد از آنها در خلوت حل کنید و تمجید را به  شکل علنی انجام دهید. این ارتباط آزاد به کارکنان کمک می‌کند تا در محل کار احساس راحتی کنند.

4. کارکنان را تشویق کنید تا نظرات خود را به اشتراک بگذارند.

شما باید یک محیط کاری مساعد ایجاد کنید که در آن کارکنان بتوانند نظرات خود را بیان کنند و در بحث‌ها شرکت کنند. همانطور که گزارش می‌شود کارمندانی که در یک محیط مساعد یاد می گیرند انگیزه بهبود عملکرد خود خواهند داشت. همین امر در موردکارمندان در محل کار نیز صدق می کند. هیچ کس نباید از بیان نظرات خود منع شود حتی زمانی که شما با آنها موافق نیستید. شماباید همه را با موقعیت رهبری خود تشویق کنید. هر فکر و نظری مهم است. کارمندان شما باید احساس کنند که شنیده شده اند.

 

5. اهداف روشنی را تعیین کنید.

برای شرکت چه می‌خواهید؟ اهداف روشنی را تعیین کنید و خروجی مورد نیاز برای کمک به شما در رسیدن به اهدافتان را مشخص کنید. به کارمندان خود اجازه دهید تا بدانند شما چه می‌خواهید و چه کارهایی باید انجام دهند تا به آنجا برسند. همچنین به یاد داشته باشید که یک مهلت تعیین کنید. مشخص بودن زمان تعیین اهداف و برقراری ارتباط به توسعه مهارت‌های کارکنان شما کمک می‌کند. وقتی نتوانید به کارمندان خود یک جهت روشن بدهید، آنها بی‌انگیزه می شوند، زیرا نمی‌دانند برای چه چیزی تلاش می‌کنند. کارمندان نمی‌توانند انتظاراتی را که از آن بی‌اطلاع هستند را برآورده کنند.

مدیریت موثر کارمندان و ارزیابی عملکرد کارکنان

6. به کار سخت پاداش دهید.

همه از پاداش گرفتن توسط یک رهبر   لذت می‌برند، به خصوص زمانی که عملکرد فوق العاده‌ای داشته باشند. اگر کارمندی ساعت‌های بیشتری وقت می‌گذارد یا در کاری که انجام می‌دهد عالی است، با یک جایزه کوچک، پاداش، یا به طور عمومی از او تمجید کنید. تمجید از آنها در مقابل سایر کارمندان نه تنها باعث ایجاد احساسی عالی در آنها می‌شود، بلکه به دیگران نشان می‌دهد که شما کار سخت را تشخیص می‌دهید و به آنها پاداش می‌دهید. رهبری مؤثر هنگام پاداش دادن به کارکنان برای اجتناب از اتهامات ناشی از طرفداری، سازگار و منصفانه است.

7. برای مدیریت موثر کارکنان اطمینان حاصل کنید که کارکنان از کار کردن با شما لذت می برند!

دانش آموزان موفق بخش زیادی از روز خود را صرف مطالعه و یادگیری از بهترین‌ها می‌کنند. کارمندان نیز ساعات بی‌شماری را در محل کار می‌گذرانند. بنابراین، باید مطمئن شوید که محل کار مکانی سرگرم کننده و لذت بخش برای همه است. وقتی محیطی ایجاد می‌کنید که کارمندان در آن احساس راحتی کنند، انگیزه خواهند داشت تا بهترین کار خود را انجام دهند.

این بدان معنا نیست که باید هزاران دلار برای نصب وسایل لوکس در محل کار خرج کنید. شما می‌توانید با اجازه دادن به برگزاری جشن تولد، استراحت، نوشیدن قهوه و تشویق کارمندان خود به گفتگوهای معمولی و دوستانه به جای صحبت دائم در مورد پروژه‌های کاری، محیطی مساعد در محل کار ایجاد کنید.

نتیجه

یک مدیر موفق یک عنصر کلیدی در هر سازمانی‌ست که می‌خواهد رشد کند و موفق شود. آنها به ایجاد تیم‌های قوی کمک و از اینکه ابتکارات، پروژه‌ها و سایر عملکردها به خوبی انجام می شوند اطمینان حاصل می‌کنند. رهبران خوب مهارت‌های ارتباطی و بین فردی قوی‌ای دارند. و هرکسی می تواند این مهارت‌ها را توسعه دهد. رهبران خوب اعتماد ایجاد می‌کنند، قاطع، حلال مشکلات و قابل اعتماد هستند و فرصت‌های یادگیری را فراهم می‌کنند. مدیریت موثر کارکنان باعث افزایش بهره‌وری و عملکرد آنها می‌شود و دستیابی به اهداف کلیدی را برای سازمان به مراتب آسان‌تر می‌کند. وقت گذاشتن برای درس گرفتن از دیگران و اشتباهات شما در درازمدت به ثمر خواهد رسید.

مشاوره منابع انسانی برای مدیران

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat