حداقل حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۲

حداقل حقوق و دستمزد

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

  حداقل حقوق و دستمزد موضوعی که هر سال و خصوصا در روزهای پایانی سال ذهن کارکنان را به خود درگیر می‌کند، میزان افزایش حقوق در سال جدید با توجه به نرخ تورم است.

  برای اینکه درک بهتری از میزان حقوق در سال 1402 به دست آورید، تمامی موارد مرتبط با حقوق و دستمزد در سال 1402 را با توجه به تورم 27 درصدی، در جدول حداقل حقوق و دستمزد سال 1402 مشخص کرده‌ایم.

   

   

  طبق قانون وزارت کار مدت زمان کار تمام وقت در طول یک هفته به جز ایام تعطیل و جمعه 44 ساعت است. مطابق با این می‌بایست دستمزد پرداخت گردد. حداقل حقوق و مزایای قانون وزارت کار در سال 1402 نیز همین طور است.

   

   

  حداقل حقوق و دستمزد در سال 1402

  نحوه تعیین محدوده حقوق کارمندان

  یاد بگیرید که چگونه بهترین محدوده حقوق را برای کارمندان خود تعیین کنید.

  * تعیین حقوقی که مطابق با میانگین صنعت و نرخ رقبا باشد.

  * بودجه، گزینه‌های مزایا و انتظارات کارکنان خود را در نظر داشته باشید.

  * افزایش بر مبنای تورم و بر اساس عملکرد بدهید.

  * این مقاله برای صاحبان مشاغلی است که می‌خواهند بدانند چقدر به کارمندان پرداخت کنند.

  اگر می‌خواهید بهترین کارگران را جذب و حفظ کنید، باید مطمئن شوید که حقوق رقابتی پرداخت می‌کنید. در عین حال، شما نمی‌خواهید با تعیین حقوق‌های غیر منطقی بالا، پول خود را از دست بدهید. برای یافتن یک تعادل خوب، باید انتظارات پاداش کارکنان را با بودجه و همچنین سایر عوامل سنجید.

   

  نحوه تعیین حقوق کارکنان

  برای تعیین دستمزد مناسب برای هر کارمند، محدوده‌ای را برای میزان پرداختی به یک فرد در یک موقعیت مشخص تعیین کنید. جایی که هر کارمند در آن محدوده قرار می‌گیرد، بر اساس انتظاراتی است که شما از آن کارمندان و تجربه کاری گذشته آنها دارید. اگرچه تعیین حقوق و دستمزد برای موقعیت‌های کاملاً جدید به تلاش و زمان بیشتری نیاز دارد، پس از اینکه یک بار محدوده حقوقی را تعیین کردید، می‌توانید از آن به عنوان نقطه شروع در هنگام استخدام کارمندان بیشتری برای مشاغل مشابه استفاده کنید.

  در اینجا چهار روش برتر برای تعیین حقوق کارکنان آورده شده است.

   

  1. تحقیقات خود را انجام دهید.

  برای جذب و حفظ استعدادهای برتر، محدوده حقوق کارمندان شما برای یک نقش خاص باید با آنچه شرکت‌های دیگر برای آن موقعیت می‌پردازند، برابر باشد. اگر در این صنعت ارتباط دارید، می‌توانید با مشورت با آنها شروع کنید تا بینش خود را در مورد میزان دستمزدبه دست آورید. در مرحله بعد، فهرست مشاغل و تابلوهای شغلی، مانند Glassdoor، Indeed یا LinkedIn را بررسی کنید تا ببینید میانگین کل کشور برای آن موقعیت در صنعت شما چقدر است.

  همچنین مفید است که تحقیقات خود را بر اساس مکان محدود کنید زیرا این امر در هزینه زندگی نقش دارد، که این امر می‌تواند بر اینکه کارمند پیشنهاد حقوق شما را واقعی و قابل قبول برای محل زندگی خود ببیند یا خیر تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، فردی که در یک شهر بزرگ مستقر است، احتمالاً مایل است بیشتر از یک کارمند با موقعیت مشابه در یک شهر کوچک و روستایی دستمزد دریافت کند. زیرا هزینه‌های زندگی در کلان‌شهرها بالاتر است. همچنین باید سطح تجربه کارمندان را در نظر بگیرید زیرا متخصصان باتجربه نسبت به کارگران سطح ابتدایی به حقوق بیشتری نیاز دارند.

   

  نحوه تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارکنان

  2. محدوده حقوق واقعی و مقرون به صرفه را انتخاب کنید.

  هنگامی که میانگین دستمزد را برای موقعیت مورد نظر مشخص کردید، باید وضعیت مالی کسب و کار خود را ارزیابی کنید تا مبلغ واقعی را که می‌توانید به کارمند در آن سمت پرداخت کنید، تعیین شود. حقوقی که با آن تسویه می‌کنید باید در محدوده متوسط دستمزد آن موقعیت شغلی باشد و هزینه زندگی را در نظر بگیرد، اما نباید بیش از توان مالی شما هزینه داشته باشد.

  برای یافتن این نقطه، در نظر بگیرید که کارمند در نقش خود چقدر پول برای شرکت شما آورده (یا پس انداز می‌کند). این موضوع می‌تواند میزان پرداختی شما را جبران کند. پس از شناسایی حداکثر حقوقی که به طور منطقی می‌توانید بپردازید، می‌توانید بدون خطر بیش از حد بودجه، با در نظر گرفتن مقداری در ذهن، وارد مذاکرات حقوقی شوید.

   

  3. مزایای رقابتی ارائه دهید.

  ارائه حقوق رقابتی مهم است، اما کارکنان انتظار بیش از یک چک برای حقوق دارند. بهترین شرکت‌ها همچنین برنامه‌های مزایای انعطاف‌پذیری مانند بیمه درمانی قوی، گزینه‌های پس‌انداز بازنشستگی، مزایای سلامت و تندرستی، انعطاف‌پذیری شغلی و فرصت‌های توسعه حرفه‌ای را به کارکنان خود ارائه می‌دهند. (برنامه‌های بازنشستگی کارمند برتر را برای تقویت بسته جبرانی خود در نظر بگیرید.)

  برای تضمین بهترین کارمندان، باید حقوق آنها را با پاداش و مزایای شغلی منحصر به فرد و فرهنگ سازمانی مطلوب تکمیل کنید. این امر در صورتی حیاتی است که توانایی مالی برای ارائه بالاترین حقوق را ندارید اما همچنان می‌خواهید یک بسته کامل حقوق و مرایای عالی ارائه دهید.

   

  4. انتظارات حقوقی متقاضی کار را کشف کنید.

  پس از ایجاد بسته حقوق و مزایا برای یک موقعیت شغلی، دریابید که آیا کارجوی این نقش دارای انتظارات حقوقی است که با بودجه شما مطابقت داشته باشد یا خیر. شما می‌توانید این را از طریق مصاحبه‌های موثر در طول فرآیند استخدام و در عین حال دوری از سوالات غیرقانونی مصاحبه کشف کنید. اگر هر متقاضی، حقوقی می‌خواهد که بسیار بالاتر از محدوده شما باشد، ممکن است زمان آن رسیده است که انتظارات یا امکانات مالی خود را دوباره ارزیابی کنید.

  اگر حقوق مورد نیاز یک نامزد بسیار مطلوب و فقط اندکی از بودجه شما خارج است، می‌توانید دستمزد اضافی ارائه شده را از طریقبسته مزایای خود برجسته کنید. برای مثال، ممکن است شما زمان مرخصی نامحدود یا گزینه‌های کار از راه دور را ارائه دهید. از نظرمتقاضی، این موارد می‌تواند چیزی را که پیشنهاد شغلی شما در حقوق فاقد آن است، جبران کند.

  با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید افراد جدید استخدام شده از حقوق خود راضی باشند. سعی نکنید کارجوهای جدید را پایین بیاورید و سپس آنها را تحت فشار قرار دهید تا کارشان را انجام دهند، زیرا احتمالاً در دراز مدت ناراضی خواهند بود. رضایت کارکنان اغلب با بهره‌وری بالاتر و نرخ جابجایی کارکنان مرتبط است، بنابراین بسیار مهم است که کارگران احساس کنند که به طور مناسب برای کار خود پاداش دریافت می‌کنند.

   

  آنچه در محاسبه پاداش کارکنان گنجانده شده است!

  برای محاسبه پاداش سالانه کارکنان، باید تمام اشکال پرداختی که اعضای تیم دریافت می‌کند را در نظر بگیرید. آیا پاداش، کمک هزینه و بیمه درمانی ارائه می‌دهید؟ هنگام محاسبه حقوق کلی یک کارمند باید این مزایا را در نظر بگیرید.

  در اینجا نکات دیگری وجود دارد که باید هنگام تعیین دستمزد کارمند به آنها توجه کنید.

   

  به امور مالی خود توجه کنید!

  شما باید برای هر موقعیت جدید یک بودجه واقع بینانه تنظیم کنید و همه حقوق و دستمزدهای جدید استخدام شده برای آن موقعیت را در محدوده از پیش تعیین شده خود نگه دارید. لورا هندریک می‌گوید: به عنوان بخشی از این فرآیند، صاحبان مشاغل باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند به عنوان کارفرمایی شناخته شوند که برای استعدادهای برتر دستمزد می‌پردازد یا کارفرمایی که دستمزد پایه (زیر نقطه میانی) را پرداخت می‌کند تا هر کسی بتواند آن شغل را بگیرد.

   

  تا جایی که می‌توانید دستمزد کارمندان را افزایش دهید.

  همانطور که کارکنان به کار برای شرکت شما ادامه می‌دهند، انتظار پاداش و یا افزایش حقوق خواهند داشت. مطمئن شوید که دستمزدهای اولیه را تعیین کنید که بتوانید به طور واقع بینانه در طول زمان بر اساس تورم و عملکرد افزایش دهید. حتی ممکن استب خواهید پس از پایان دوره آزمایشی سه ماهه دستمزد یک کارمند جدید را افزایش دهید یا برای محاسبه تورم، سالی یک بار افزایش را در سطح شرکت اعمال کنید.

  به چرخه استخدام خود توجه کنید، زیرا ممکن است بر نیاز شما برای افزایش دستمزد نیز تأثیر بگذارد. برای مثال، گرانت آلدریچ،بنیانگذار و مدیر عامل OnlineDegree.com، گفت که صاحبان مشاغل باید حقوق خود را بر اساس گردش مالی تغییر دهند. اگر گردش مالی بالا باشد، ممکن است بخواهید دستمزدها را افزایش دهید تا بقای کارکنان را افزایش دهید.

   

  در نظر گرفتن حقوق و مزایای عالی برای کارمندان می‌تواند کمک‌های بزرگ آن‌ها به کسب و کار شما  را در پی داشته باشد.

  آکادمی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی علاوه بر بررسی حقوق کارمندان به صورت جداگانه، به مدیران مشاوره می‌دهد که چه مقدار از بودجه سازمان خود را می‌توانند به هزینه‌های پرسنل اختصاص دهند؟ و آیا افزودن یک مزیت خاص به معنای کاهش هزینه در حوزه دیگری از کسب و کار شما خواهد بود یا خیر؟ و همچنین به شما کمک می‌کند تا حقوق و دستمزد معقولانه و جذابی را بر اساس موقعیت شغلی برای پرسنل خود تعیین کنید.

  دریافت مشاوره مدیریت منابع انسانی

  جدیدترین بلاگ ها

  دسته بندی بلاگ ها

  ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی
  همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.
  اسلاید قبلی
  اسلاید بعدی
  چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
  ×
  سیما سرحدی Whatsapp chat