۶ راه آسان و موثر برای ایجاد انگیزه در کارکنان

انگیزه کارکنان

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

اوایل صبح شنبه است و کارمندان شما به آرامی وارد دفتر می‌شوند. شانه‌هایشان که افتاده است، پف زیر چشمانشان و یک چیز که به وضوح مشخص است: هیچکس انگیزه‌ای برای کار کردن ندارد.

همه‌ی مدیران هر از گاهی برای حفظ انگیزه کارکنان تلاش می‌کند، اما مدیران بزرگ می‌دانند که انگیزه کارکنان کلید موفقیت کلی است. در حالی که هیچ راه واحدی برای اطمینان از اینکه کارکنان شما واقعا انگیزه می‌گیرند وجود ندارد، چند تکنیک خاص و مؤثر وجود داردکه در صورت اجرا می‌توانند تأثیرات عمده و پایداری بر انگیزه و بهره‌وری محل کار و کارکنان داشته باشند. این شش استراتژی بهترین راه‌های شناخته شده برای ایجاد انگیزه در کارکنان هستند:

 

1. ارتباطات باز را تقویت کنید!

داشتن ارتباط باز با کارکنان برای حفظ انگیزه‌ کارکنان بسیار مهم است. هیچ کس نمی‌خواهد زیر نظر رئیسی کار کند که با نزدیک شدن به او احساس ناراحتی می‌کند. به کارگیری روش‌های برقراری ارتباط مؤثر با تیم، برای انگیزه کارکنان شما شگفت‌انگیز خواهد بود.

 

به آنها نشان دهید که به آنها اهمیت می‌دهید!

کارمندی که روی کارش سرمایه گذاری می‌کند طبیعتاً سؤالات، نظرات یا نگرانی‌هایی خواهد داشت. داشتن خط مشی درهای باز و ایجادخطوط ارتباطی در دسترس به طور مداوم به کارکنان شما کمک می‌کند تا احساس کنند که ورودی آنها اهمیت دارد (که باید هم اهمیتداشته باشد!). اگر داشتن خط مشی درهای باز برای شما غیر واقعی و غیر معقولانه به نظر می‌رسد، اختصاص دادن زمانی در طولجلسات کارکنان به افراد برای بیان یا نوشتن نگرانی‌های خود برای یک بحث گروهی و تعامل بیشتر می‌تواند به همان اندازه تاثیرگذارباشد.

 

همیشه پیگیری کنید!

پیگیری کارمندان در مورد نظرات آنها به همان اندازه مهم است که باید از آنها درخواست کنید. در حالی که ممکن است نتوانید به هرسوالی پاسخ دهید یا هر مشکلی را برطرف کنید، پیگیری شما حداقل به کارمندان نشان می‌دهد که به جای نادیده گرفتن آنها یا ارجاعآن‌ها به شخص دیگری، برای بررسی اظهارات آنها وقت گذاشته‌اید. کارکنان شما می‌دانند که به آنها گوش می‌دهید و نمی‌ترسند درآینده دوباره نزد شما بیایند.

 

 

2. برای انگیزه کارکنان یک محیط کاری چابک ایجاد کنید!

 

یکی دیگر از راه‌های بسیار قدرتمند برای حفظ انگیزه و مشارکت کارکنان، ایجاد یک محیط کاری چابک است. «محیط کاری چابک» بهتکنیک‌های مدیریت پروژه سریع اطلاق می‌شود که برای تغییر مداوم و تعدیل بیش از پایبندی به یک ساختار سفت و سخت ارزش قائلمی‌شوند. در حالی که این تکنیک معمولاً در توسعه نرم‌افزار استفاده می‌شود، اصول پشت آن به وضوح در هر صنعتی مؤثر است.

 

سرعت را بالا ببرید!

در روانشناسی، مفهومی به نام «اصل لذت» وجود دارد که ما را به عنوان یک انسان مستعد می‌کند تا به دنبال پاداش‌های بلندمدت، لذتآنی را بخواهیم. در محیط‌های کاری چابک، مدیران می‌توانند از این جنبه از ماهیت انسان بهره‌برداری کنند و کارمندان را بر رویپروژه‌ها با هدف ارائه نتایج به سرعت و کارآمدترین شکل ممکن انجام دهند. یک محیط سریع هیجان‌انگیز و الهام‌بخش است و کارمندانطبیعتاً بیشتر درگیر پروژه‌ای می‌شوند که این تمایل روان‌شناختی برای ارضا را زودتر برآورده می‌کند.

 

نوآوری را تشویق کنید!

در یک محیط کاری چابک، نوآوری در کار با کمیت و کیفیت بالا نیاز به تفکر خلاق زیادی دارد. مهم است که کارکنان خود را تشویق کنیدتا ریسک کنند و نوآور باشند، حتی اگر به این معنی باشد که هر از گاهی مرتکب اشتباه می‌شوند. یکی از محاسن یک محیط کاریچابک این است که وقتی کارمندان شما از شکست نمی‌ترسند، جسورتر می‌شوند و آنها را برای تولید کاری که به طور بالقوه می‌تواندسازمان شما را از رقبا متمایز کند، مستعدتر می‌کند.

 

انگیزه کارکنان

 

3. فردی باشید که دوست دارید برایش کار کنید!

 

توقعات غیرواقع بینانه، بی‌توجهی مداوم یا غیرقابل دسترس بودن، قاتل یک کارمند خوب است. تقریباً همه ما مدیری را داشته ایم که کاررا برایمان به یک کابوس زنده تبدیل کرده است. حتی اگر عاشق کاری که انجام می‌دهید باشید، داشتن یک مدیر بد می‌تواند یک شغلرویایی را در زمان‌بندی بسیار کوتاه برای شما خراب کند. به همین دلیل است که فردی که می‌خواهید برای او کار کنید، باید در با انگیزهنگه داشتن کارکنان کوشا باشد.

 

مثبت بمان!

گفته شده است که لبخند مسری‌ست، بنابراین اگر مثبت باشید و مشتاق باشید که هر روز سر کار باشید، کارکنان شما از شما پیرویخواهند کرد. مردم نمی‌خواهند کسی را که به ظاهر ناخوشایند است راضی کنند، بنابراین اشتیاق به کاری که در سازمان شما انجاممی‌شود بسیار مهم است. وقتی از حضور در محل کار خوشحال هستید، کارکنان شما نیز خوشحال خواهند شد که برای شما کار کنند وانگیزه خواهند داشت که حالات خوبی را در مسیر کسب و کار شما داشته باشند.

 

فهمیده باش!

علیرغم تمام تلاش‌هایمان، همه ما گهگاهی از انتظاراتمان کوتاه می‌آییم. به عنوان یک مدیر، درک این واقعیت که کارکنان شما انسانهستند — نه ربات‌های قابل برنامه ریزی — برای حفظ انگیزه آنها بسیار ضروری است. کارمندی که می‌ترسد در هنگام اشتباه بهمدیر خود اعتراف کند، در موقعیت شغلی خود راحت نخواهد بود. از سوی دیگر، اگر همان کارمند بداند که مدیرش نسبت به این وضعیتدلسوز خواهد بود، از انجام کار خود خوشحال خواهد شد، زیرا می‌داند که هر زمان که او به آن نیاز داشته باشد، کسی حاضر است ازاو حمایت کند.

 

تیم خود را بشناسید!

داشتن یک رابطه شخصی با کارکنان خود، شما را از نظر آن‌ها با شخصیت‌تر می‌سازد و به شما کمک می‌کند تیم خود را بهتر بشناسیدتا بفهمید که چه چیزی به هر فرد به صورت جداگانه انگیزه می‌دهد. داشتن روابط فردی با کارکنان به رفع موانع در ذهن آنها کمکمی‌کند. موانعی که عموماً شما را از آنها جدا می‌کند. وقتی کارکنان شما احساس کنند که با شما ارتباط شخصی دارند، انگیزه خواهندداشت که شما را ناامید نکنند. مطالعه‌ای توسط استفان استورمر از دانشگاه کیل نشان می‌دهد که مردم به احتمال زیاد به کسانی کهتصور می‌کنند «مثل آنها» هستند کمک می‌کنند، بنابراین تلاش کنید تا نشان دهید شما به اندازه‌ای که مدیریت می‌کنید بخشی از تیمنیز هستید. تأثیر روانی عمیقی بر نحوه نگرش آنها به کاری که برای شما انجام می دهند خواه داشت.

 

 

4. برای انگیزه کارکنان محیط کار را تشویق کنید!

ارائه انگیزه یا پاداش برای تکمیل اهداف معین، راهی عالی برای ترغیب کارکنان شما به انجام کارهای خود است. خوشحال کننده وسرگرم کننده کردن شغل آنها مطمئناً انگیزه کارکنان را افزایش می دهد.

 

کار را سرگرم کننده کنید!

بسیاری از کارفرمایان راهبردی به نام «بازی‌سازی» را اجرا کرده‌اند که شامل استفاده از مفاهیم بازی ‌مانند در انجام وظایف کاریمعمولی به منظور ایجاد شور و شوق و ایجاد رقابت دوستانه در محل کار است. گوگل یک نمونه عالی از این استراتژی را از طریق آنچه«Google Code Jam» نامیده می‌شود، اجرا کرد، جایی که این شرکت یک مسابقه کدنویسی را سازماندهی می‌کند تا کارجوهایبالقوه را جذب کند.

 

برای کارهای سخت به افراد پاداش دهید!

پاداش دادن به کارمندان برای کار‌های سخت در میزان انگیزه آنها امری تعیین کننده است. شناخت آنها به خاطر دستاوردهایشانمی‌تواند مقرون به صرفه باشد، لازم نیست از جوایز پولی استفاده کنید یا حتی برای یک جایزه پول خرج کنید. Deloitte به نرم افزاری روی آورد که با فراهم کردن فرصتی برای کارمندان برای حضور در هیئت مدیره یا کسب نشان در ازای تکمیل یک کار، به انگیزهدادن به وظایف محل کار کمک کرد. ارائه فرصت‌های مستمر به کارکنان خود برای شناسایی تلاش‌های طاقت‌فرسا باعث می‌شود در مدتزمان طولانی‌تری انگیزه آنها حفظ شود.

 

انگیزه کارکنان

 

5. رفاقت در محل کار را تشویق کنید!

به طور متوسط یک کارمند بالغ تمام وقت 40 ساعت در هفته را در همان دفتر و با همان افراد می‌گذراند. به عنوان یک مدیر، اطمینان ازاینکه کارکنان شما از افرادی که با آنها کار می‌کنند راضی هستند، برای حفظ انگیزه و انجام وظایف آنها بسیار مهم است.

 

روی پیوند تیمی تمرکز کنید!

شما می‌توانید روابط مثبت کارکنان را از طریق تمرینات پیوند تیمی، چه در شروع هر روز با یک جلسه کارمندان یا برنامه‌ریزی یک شببولینگ یک بار در ماه، تقویت کنید. تمرکز بر این که مطمئن شوید کارمندان شما با یکدیگر دوستانه هستند، باعث می‌شود که آنها دربرقراری ارتباط بهتر عمل کنند، و بنابراین، در حل مسائل بدون کمک شما بهتر می‌شوند.

 

تضادهای کارکنان را شخصاً مدیریت کنید!

درگیری در محل کار همیشه قابل پیشگیری نیست. اگر مشکلی بین اعضای کارکنان شما پیش بیاید، می‌خواهید در دسترس کارمندانخود باشید تا بتوانند فوراً آن را به اطلاع شما برسانند. بی‌طرفی و منصف بودن در هنگام برخورد با دو کارمند به شما کمک می‌کند تامشکل را سریع‌تر حل کنید و به کارکنان کمک می‌کند تمرکز خود را از درام دور کرده و به آنچه مهم است بازگردند.

 

6. روی شادی و انگیزه کارکنان خود سرمایه گذاری کنید!

به گفته بنیاد بازار اجتماعی و مرکز مزیت رقابتی در اقتصاد جهانی دانشگاه وارویک، افراد شادتر بازده بیشتری دارند. اطمینان ازاینکه کارکنان شما از آمدن به محل کار احساس خوبی دارند، آنها را تشویق می‌کند تا سخت تر کار کنند.

 

به تعادل کار و زندگی آنها احترام بگذارید!

کارکنانی که بیش از حد کار می‌کنند انگیزه‌ای برای تولید نتایج با کیفیت نخواهند داشت. از این رو، احترام به اینکه کارمندان شمازندگی خارج از محدوده کاری دارند برای تقویت انگیزه آنها بسیار حیاتی است. اگر کارکنان شما احساس راحتی کنند که یک روز ازشما مرخصی بخواهند تا بر مسائل شخصی خود تمرکز کنند قطعا خوشحال‌تر خواهند بود.

 

قدردانی خود را نشان دهید!

به عنوان یک مدیر، ابراز قدردانی برای هر بار که یک کارمند کار خود را به درستی انجام می‌دهد، ممکن است خودسرانه به نظر برسد. درواقع، این موضوع خودسرانه نیست، غیر منطقی است! با این حال، صرف زمان برای تشخیص حتی دستاوردهای جزئی توسطاعضای تیم شما می‌تواند در انگیزه آنها شگفت انگیز باشد. نادیده گرفتن وظایف روزمره که سازمان شما را در حرکت نگه می‌دارد، آساناست و به نوبه خود، نادیده گرفتن افرادی که به طور خستگی ناپذیر برای تکمیل این وظایف تلاش می‌کنند، آسان است.

مردم دوست دارند احساس قدردانی کنند، بنابراین گهگاه وقت گذاشتن برای ارسال “متشکرم” به روش شخصی می‌تواند تفاوت را ایجادکند. به گفته سام والتون، بنیانگذار وال مارت، “از همه کارهایی که همکارانتان انجام می‌دهند قدردانی کنید. هیچ چیز دیگری نمی‌تواندجایگزین چند کلمه ستایش خوب، به موقع و صمیمانه شود. این کلمات کاملا رایگان هستند و ارزش ثروت زیادی دارند.”

 

انگیزه کارکنان یک جنبه ضروری برای موفقیت و بهره وری است – چیزی که هیچ مقدار قهوه نمی‌تواند آن را جبران کند. پیروی از این دستورالعمل ها به شما کمک می‌کند تا انگیزه و اشتیاق را در محل کار خود پرورش دهید.

دریافت مشاوره منابع انسانی

آخرین بلاگ ها

پروفایل کاربری

در زمینه مدیریت منابع انسانی به مشاور نیاز دارید؟

ما را در فضای مجازی دنبال کنید.

چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat

با دوره های آموزشی و قراردادهای کاری آکادمی ارغوان مریدی
سال جدید را بدون دغدغه  شروع کنید!