استخدام قرارداد موقت چیست؟

استخدام قرارداد موقت

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

  استخدام قرارداد موقت زمانی اتفاق می‌افتد که کارفرما برای مدت معینی کارگری را استخدام کند که طبق قرارداد قانونی تعیین شده است. بسته به نیاز یک شرکت، کارفرمایان می‌توانند کارکنان قرارداد موقت را در یک ظرفیت کوتاه مدت یا بلند مدت استخدام کنند.

  استخدام قرارداد موقت می‌تواند برای شرکت‌های بسیاری در صنایع مختلف مفید باشد که هدفشان افزایش بهره وری، تنظیم گردش کار و ارزیابی کارجوها برای موقعیت‌های تمام وقت است. استخدام قرارداد موقت شبیه به اکثر فرآیندهای استخدام معمولی با برخی تفاوت‌های کلیدی است.

   

  چرا کارمند قرارداد موقت استخدام کنیم؟

  کارکنان و پیمانکاران موقت مزایای منحصر به فرد زیادی را برای یک شرکت یا سازمان فراهم می‌کنند، مانند:

  ارائه منافع و هزینه: کارکنان و پیمانکاران موقت معمولاً وظایف خاصی را انجام می‌دهند و به خدمات طولانی مدت کمتری نیاز دارند. این شرایط ممکن است به شرکت در بهبود روش‌های بودجه بندی و حفظ منابع کمک کند.

  برآوردن نیازهای خاص: می‌توانید نامزدهایی را با مهارت‌های خاص برای انجام برخی وظایف شغلی فصلی یا موقت، مانند استخدام حسابداری که فقط در یک دوره حسابرسی کار می‌کند، پیدا کرده و استخدام کنید.

  بهینه سازی گردش کار: کارکنان اضافی می‌توانند به شرکت کمک کنند تا تکالیف کاری کمتری بین افراد بیشتری توزیع شود و به شما این امکان را می‌دهد که کیفیت کار و استانداردهای بهره وری خود را افزایش دهید. این موضوع حتی ممکن است به اعضای تیم اجازه دهد تعادل بین کار و زندگی خود را بهبود بخشند.

  ساده‌سازی فرآیندهای استخدام در آینده: اگر می‌خواهید در آینده یک کارمند یا پیمانکار موقت استخدام کنید، استخدام موقت یا قراردادی به شما امکان می‌دهد از فرآیند استخدام طولانی‌ مدت خودداری کنید، که به شما کمک می‌کند زمان کمتری را برای تلاش‌های استخدامی صرف کنید.

   

  نحوه استخدام کارمند قرارداد موقت

  اگر تصمیم دارید خودتان یک کارمند قرارداد موقت استخدام کنید، می‌توانید از ساختار خاصی برای یافتن کارجوی مناسب استفاده کنید. برای استخدام موفق یک کارمند قراردادی مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. تصمیم بگیرید که شرکت به چه چیزی نیاز دارد!

  ارزیابی کنید که آیا یک کارمند موقت یا کارگر قراردادی بهتر از یک عضو تیم تمام وقت می‌تواند اولویت‌ها و نیازهای شرکت را برآوردهکند یا خیر. اگر به دنبال شخصی هستید که بتواند وظایف اداری کوچکتر یا اساسی تری را انجام دهد، می توانید یک کارمند موقت یاکوتاه مدت استخدام کنید. اگر یکی از کارکنان به طور موقت موقعیت خود را برای مرخصی تعطیلات یا برنامه ریزی شده ترک کند، اینیک گزینه مفید است. همچنین اگر می‌خواهید کارمندی را در موقعیت جدیدی آزمایش کنید، می‌توانید استخدام موقت یک کارمند راانتخاب کنید.

  اگر به دنبال شخصی برای انجام یک کار خاص، مانند ایجاد طرح های گرافیکی برای پرواز یا به روز رسانی یک سرور رایانه هستید،ممکن است ترجیح دهید یک کارگر قرارداد موقت استخدام کنید. این کارکنان معمولاً ممکن است دارای یک مجموعه مهارت تخصصی باشند، بنابراین ممکن است فقط به آموزش در مورد سیاست‌ها و پروتکل‌های شرکت نیاز داشته باشند تا موقعیت یا وظایف آن.

  2. شرح شغلی جذاب بنویسید!

  شرح شغل مؤثر، الزامات خاص مورد نیاز برای کار در موقعیت‌ها و اطلاعاتی را در اختیار کارجوها قرار می‌دهد تا به آن‌ها کمک کند تشخیص دهند که آیا برای این موقعیت شغلی شما مناسب هستند یا خیر. از شرح شغل استفاده کنید تا مشخص کنید این موقعیت برای کارمندان موقت یا کارگران قراردادی است، زیرا این نام زمینه مهمی در مورد دستمزد و مزایا می دهد و می تواند انواع مختلفی از کارجوها را جذب کند.

  3. کارجوهای خود را جذب کنید!

  شرح شغل خود را در مکان‌های مختلف، مانند وب‌سایت‌های شغلی مختلف، برای بهینه‌سازی تعداد داوطلبانی که دریافت می‌کنید، تبلیغ کنید. همچنین می‌توانید توضیحات را در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی شرکت آپلود کنید، با دانشگاه‌های اطراف تماس بگیرید تا ببینید آیا آنها می‌توانند به دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان را توصیه کنند یا اجازه ارسال آگهی‌ها را در مؤسسات محلی کسب کنید.

  برای ساده‌سازی و سرعت بخشیدن به فرآیند استخدام، ما در آکادمی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی برای جذب نیرو‌های متخصص و مورد نیاز کسب و کار شما تلاش می‌کنیم!

   

  قرارداد مدت موقت

  4. کارجوهای مناسب را ارزیابی کنید!

  حدود 10 تا 20 کارجو را انتخاب کنید که می‌توانند بالقوه، قوی و برای موقعیت شغلی شما مناسب باشند و این لیست را به مجموعه کوچکتری از آن‌ها برای مصاحبه محدود کنید. از طریق ایمیل یا تلفن با آنها تماس بگیرید تا یک سری سوال بپرسید که مشخص می‌کند آیا آن‌ها مهارت‌ها و تجربه کاری لازم برای ایفای نقش موثر در این موقعیت شغلی را دارند یا خیر.

  این سوالات متداول را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند کارجوهای قوی را بیابید و بررسی کنید:

  چرا به این موقعیت علاقه دارید؟

  سه نقطه قوت اصلی شما چیست؟

  اخلاق کاری خود را چگونه توصیف می‌کنید؟

  5. با کارجوهای نهایی خود مصاحبه کنید!

  بسته به ترجیحات خود، می‌توانید یک یا دو دور مصاحبه را انجام دهید. از آنجایی که شما یک عضو موقت برای تیم را استخدام می‌کنید، ارزیابی توانایی آنها برای انطباق با محل کار جدید ممکن است بسیار مفید باشد. مهم است که بدانیم آن‌ها چگونه به نقش شغلی خود با وجود وضعیت استخدام موقت نزدیک می‌شوند، زیرا بسیاری از کارکنان قراردادی اغلب می‌توانند با سرعت بیشتری نسبت به کارکنان داخلی به جریان کار و پروتکل‌های شرکت عادت کنند.

  سعی کنید برای هر مصاحبه 30 دقیقه زمان بگذارید تا زمان کافی برای بحث در مورد موضوعاتی که می‌خواهید به آنها بپردازید را داشته باشید. اگر علاقه‌مند به استخدام بالقوه یک کارجو به عنوان کارمند تمام وقت در آینده هستید، تشخیص اینکه آیا کارجو به دنبال آن گزینه در طول مصاحبه علاقه‌مند است یا خیر، ممکن است برای شما بسیار سودمند باشد.

  در اینجا مهارت‌های اضافی دیگری وجود دارد که ممکن است بخواهید یک کارمند یا پیمانکار موقت از آن‌ها بهره‌مند باشد مانند:

  • مدیریت زمان
  • رفتار سازمانی
  • همکاری
  • چند وظیفه‌گری

  6. یک قرارداد با پیشنهاد شغلی طراحی کنید!

  اگر خودتان فردی را استخدام می‌کنید، گام بعدی پس از مصاحبه و انتخاب کارجو، پیشنهاد قرارداد به اوست. حتماً جدول زمانی موقعیت، انتظارات مربوط به ساعات کاری، مسئولیت‌های آن‌ها و دستمزد و غرامتی که موافقت می‌کنید را درج کنید. پیمانکاران موقت ممکن است شرایط اضافی داشته باشند، مانند اینکه چه کسی هزینه‌های سفر و عرضه را انجام می‌دهد یا هر رویه مرتبط با اطلاعات مالیاتی! ممکن است پیمانکاران درخواست‌ها یا الزامات دیگری مانند روش پرداخت ترجیحی داشته باشند که باید توافق و مکتوب شوند.

  مشاوره منابع انسانی برای مدیران

  جدیدترین بلاگ ها

  دسته بندی بلاگ ها

  ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی
  همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.
  اسلاید قبلی
  اسلاید بعدی
  چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
  ×
  سیما سرحدی Whatsapp chat