۱۰ راه برای جذب و نگهداشت بهترین کارمندان

جذب و نگهداشت بهترین کارمندان

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

  برای جذب و نگهداشت بهترین کارمندان از این 10 استراتژی استفاده کنید تا بتوانید تیم سازمانی خود را با کارمندان ماهر و متخصص بسازید!

  • نوشتن شرح وظایف خوب می‌تواند به شما در یافتن بهترین کارمندان کمک کند.
  • کارجویان خواهان حقوق و مزایای جامع، فرهنگ سازمانی فراگیر و فرصت‌های ارتقاء شغلی فراوان هستند.
  • مدیریت آموزش می‌تواند تأثیر زیادی بر حفظ کارکنان داشته باشد.
  • این مقاله برای صاحبان مشاغل و مدیرانی است که به دنبال جذب و حفظ استعدادهای برتر هستند.

   

  هر کسب‌ و کاری می‌خواهد بهترین کارمندان را جذب و حفظ کند. اما گفتن این کار آسان‌تر از انجام آن است. نرخ نگهداری 90 درصد و نرخ گردش 10 درصد «خوب» در نظر گرفته می‌شوند. اما گزارش اداره آمار کار در سال 2021 میانگین نرخ گردش مالی سالانه را نزدیک به 57 درصد نشان می‌دهد. این بدان معنی است که مبارزه برای استعدادها سخت‌تر از همیشه است.

   

  صرفاً ارائه حقوق زیاد دیگر کافی نیست. کارجویان می‌خواهند برای سازمان‌های فراگیر کار کنند که حقوق و مزایای عالی، فرهنگ سازمانی فراگیر و فرصت‌های ارتقاء شغلی فراوان ارائه می‌دهند. آنها همچنین شرکت‌هایی را که با اهداف و ارزش‌های آنها همسو هستند را اولویت‌بندی می‌کنند. کارفرمایان باید این را در نظر داشته باشند که به دنبال استراتژی‌هایی باشند که می‌توانند نه تنها بهترین کارمندان را جذب کنند، بلکه آنها را در دراز مدت نگه دارند.

  اگرچه استراتژی جذب و نگهداشت شما منحصر به کسب و کار شما خواهد بود، اما در اینجا 10 راه برای جذب و نگهداشت کارمندان ماهر و متخصص آورده شده است.

  1. شرح شغلی خوب بنویسید.

  اولین قدم برای جذب کارمندان متخصص که با نیازهای شما مطابقت دارند، نوشتن شرح شغل خوب است. یک شرح شغل خوب می‌تواند تفاوت‌های بزرگی را در یافتن کارجوهای واجد شرایط ایجاد کند.

   

  محتوا:

  شرح شغل بسیار فراتر از یک لیست ساده از مسئولیت‌های کارمندان است. این مورد اغلب یکی از اولین برداشت‌هایی است که کارجو از سازمان شما دارد. به این ترتیب، یک شرح شغل موثر نه تنها باید شامل مهارت‌ها، وظایف، انتظارات و الزامات نقش شغلی باشد، بلکه باید به خواننده احساس فرهنگ شرکت شما را بدهد. مطالعات اخیر توسط Skynova نشان داد که از هر 10 کارجو، 7 نفر حقوق را مهم‌ترین جنبه یک آگهی شغلی می‌دانند و پس از آن بسته‌ی مزایای کاری قرار دارد. به این ترتیب، گنجاندن این اطلاعات نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

   

  لحن:

  نحوه نوشتن شرح شغل باید با شرکت و برند شما مطابقت داشته باشد.

   

  قالب:

  شرح شغل خود را به گونه‌ای قالب‌بندی کنید که خواندن آن آسان باشد. هنگام نوشتن جزئیاتی مانند الزامات و مسئولیت‌ها از نقاط گلوله استفاده کنید، زیرا این کار اسکن شرح شغل را برای کارجو آسان‌تر می‌کند. همچنین شما می‌خواهید یک فراخوان واضح برای اقدام درج کنید تا متقاضیان بدانند چگونه درخواست دهند.

  جذب و نگهداشت بهترین کارمندان

  2. برای جذب و نگهداشت بهترین کارمندان یک برنامه‌ی عینی و هدفمند داشته باشید.

  بر اساس یک نظرسنجی توسط Bambohr، حدود 31٪ کارکنان در شش ماه اول کار را ترک می‌کنند و 68٪ از آنها در سه ماه اول کار را ترک می‌کنند. یک فرآیند جذب و استخدام استراتژیک می‌تواند این نرخ‌های جابجایی بالا را با کمک به کارکنان جدید که با نقش‌های‌شان مرتبط هستند، کاهش دهد.

   

  جذب کارمند

  دریابید که کدام وب‌سایت‌ها و مراجع شغلی بیشتر با سازمان شما و کارمندانی که به دنبال آن هستید هماهنگ هستند. درخواست از کارمندان برای معرفی نیز یک استراتژی عالی برای یافتن استعدادهای قابل اعتماد است.

  همچنین شما می‌توانید در آکادمی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی متقاضیان کارجویان متخصص و متناسب با جایگاه شغلی مورد نظرتان را پیدا کنید.

   

  مصاحبه‌ های کارمندان

  هنگام استخدام کارمندان جدید، به داشتن یک فرآیند استخدامی که در سراسر هیئت مدیره یکنواخت و ثابت است کمک می‌کند. مدیران منابع انسانی و جذب و استخدام خود را در مورد نحوه انجام مصاحبه‌های مؤثر با کارمندان، از جمله انواع سؤالاتی که می‌توانند بپرسند و نمی‌توانند بپرسند، آموزش دهید. این فرآیند استخدام شما را سازنده‌تر و عادلانه‌تر می‌کند.

   

  ورود کارکنان

  زمانی که به کارجو، جایگاه شغلی را پیشنهاد می‌‌کنید و او می‌پذیرد، مسئولیت‌های استخدامی شما متوقف نمی‌شود. شما همچنین به یک فرآیند جامع برای ورود کارجویان جدید نیاز دارید که تمام مدارک مورد نیاز را بررسی کند، از کارمند جدید استقبال کرده، به او آموزش دهد و به سرعت آنها را در تیم شما ادغام کند.

   

  3. ارائه مزایای رقابتی

  اگرچه این تنها چیزی نیست که برای کارمندان مهم است، اما زمانی که کارجویان به دنبال شغل جدید می‌گردند، حقوق رقابتی همچنان در اولویت است. اگر می‌خواهید کارمندان ماهر را استخدام کنید، باید آماده باشید که به آنها به اندازه ارزش‌شان بپردازید. با بررسی میانگین صنعت برای حقوق کارکنان شروع کنید. همچنین می‌توانید از معیارهای حقوق بر اساس موقعیت مکانی، نقش و تجربه استفاده کنید.

  پرداخت حقوق، تنها راه جبران کارمندان برای انجام کار خوب‌شان نیست. سایر اشکال مزایای شغلی، مانند برنامه‌های بازنشستگی کارکنان، پاداش‌ها، مرخصی با حقوق و اختیارات سهام را در نظر بگیرید. ارائه ترکیبی متنوع از این موارد می‌تواند پیشنهاد شغلی شما را جذاب‌تر کند.

   

  4. یک بسته جامع برای مزایای کارکنان بسازید!

  اگرچه شما از نظر قانونی موظف به ارائه تنها چند مزایا برای کارمندان هستید (مانند مرخصی خانواده و پزشکی، بیمه درمانی، بیمه بیکاری و همچنین مزایای عمومی مانند تامین اجتماعی)، ایجاد یک بسته جامع و کامل از مزایای کارمندی برای جذب بهترین کارمندان ضروری است. مزایای کارکنان راهی عالی برای بهبود سلامت، رفاه، رضایت شغلی و بهره وری کارکنان شما است.

  محبوب‌ترین مزایای کارکنان به پنج دسته تقسیم می‌شود: سلامت و تندرستی، رفاه مالی، تعادل کار و زندگی، توسعه حرفه‌ای و تنوع، برابری و شمول! یک بسته‌ از این مزایا ایجاد کنید که ترکیبی از این موارد را به کارمند ارائه دهد.

  5. فرصت‌های ارتقاء شغلی کارکنان را فراهم کنید.

  نظرسنجی موسسه Work نشان داد که کمبود فرصت‌های ارتقاء شغلی بزرگترین دلیلی است که باعث می‌شود کارمندان شغل خود را ترک کنند. اگر می‌خواهید با ارزش‌ترین کارمندان خود را حفظ کنید، باید مسیری روشن برای پیشرفت آینده برای آنها فراهم کنید. هر کارمند باید برنامه ارتقاء شغلی خود را داشته باشد که منحصر به نقاط قوت و علایق خودش باشد.

  در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید پیشرفت و ارتقاء شغلی را تقویت کنید:

   

  اهداف روشنی را برای تلاش در جهت رسیدن به آن‌ها مشخص کنید.

  از کارکنان خود بخواهید اهداف شغلی خود را به وضوح شناسایی کنند و سپس برای دستیابی به آنها یک برنامه‌ی توسعه و ارتقاء ارائه دهند. به صورت دوره‌ای، موفقیت کارکنان را اندازه گیری کنید تا ببینید آیا آنها به سمت اهداف خود پیش می‌روند یا به کمک نیاز دارند.

   

  ارائه دوره‌ های آموزشی

  فرصت‌های آموزش حضوری یا آنلاین را برای کارمندان به منظور یادگیری و ایجاد دانش شغلی خود ارائه دهید.

   

  یک برنامه در جهت راهنمایی آن‌ها ایجاد کنید!

  کارمندان کم‌تجربه‌تری را که پتانسیل نشان می‌دهند شناسایی کنید، و آنها را بامربیانی که می‌توانند به هدایت شغلی‌شان در شرکت کمک کنند، جفت کنید.

   

   تکالیفی را برای‌شان در نظر بگیرید!

  به کارمندان پروژه‌هایی چالش برانگیز و درست فراتر از منطقه آسایش آنها ارائه دهید. این مجموعه مهارت‌های آنها را گسترش و اعتماد به نفس آنها را افزایش می‌دهد.

   

   از درون سازمان تبلیغ کنید!

  ممکن است شما همیشه کارجوهای مناسب برای یک پست ارشد را از میان کارمندان فعلی خود پیدا نکنید! بنابراین زمانی که موقعیتی در دسترس قرار گرفت، استخدام را ابتدا از درون سازمان خود در شروع کنید. اگر می‌دانید که در آینده باید یک موقعیت شغلی را پر کنید و این با یکی از اهداف ارتقاء شغلی کارمند شما مطابقت دارد، یک برنامه آموزشی متقابل برای او ایجاد کنید که وی را قادر می‌سازد تا آن جایگاه را کسب کند.

  جذب و نگهداشت بهترین کارمندان

  6. کارکنان خود را بشناسید!

  کاری کنید که کارکنان خود احساس قدردانی و ارزشمندی کنند. شما می‌توانید این کار را با ایجاد یک برنامه شناسایی کارکنان انجام دهید. اگرچه برنامه شناسایی شما باید برای همه کارمندان منصفانه و عادلانه باشد، مهم است که توجه داشته باشید که همه کارمندان نمی‌خواهند به یک شکل شناخته شوند. بنابراین، شما باید در مورد نحوه ایجاد برنامه خود استراتژیک باشید.

  یکی از راه‌هایی که می‌توانید یک طرح شناسایی خوب از کارمندان ایجاد کنید این است که برای هر کارمند منحصر به فرد و معنادار برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال، کارمندان می‌توانند برای دستاوردهای خود امتیاز کسب کنند و سپس آن‌ها را برای پاداش‌هایی که بیشترین ارزش را دارند خرج کنند (مانند کارت‌های هدیه و غیره). همچنین می‌توانید از کارمندان خود نظرسنجی کنید تا بدانید کدام پاداش‌ها و مشوق‌ها برای آنها جذاب‌تر است.

   

  7. اولویت دادن به فرهنگ شرکت

  فرهنگ شرکت می‌تواند رضایت شغلی کارکنان را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از مردم می‌خواهند در یک محل کار فراگیر کار کنند که تنوع را برای کارکنان ارج می‌نهد و تجلیل می‌کنند. همه این‌ها از فرآیند استخدام شروع می‌شود. در مورد اینکه چه کسی را استخدام می‌کنید برنامه داشته باشید. رهبری شرکت شما نیز نقش بزرگی را ایفا می‌کند. زیرا فرهنگ شرکت معمولاً از بالای سازمان جاری می‌شود. به عنوان مثال، اگر رهبران تیم شما دائماً دیر در جلسات حاضر می‌شوند و در مورد اعضای کارکنان منفی صحبت می‌کنند، سایر کارمندان نیز فکر می‌کنند اشکالی ندارد که در محل کار با مردم چنین رفتاری داشته باشند.

   

  8. مشارکت کارکنان و فرسودگی شغلی را کنترل کنید.

  یکی از کلیدهای حفظ و نگهداشت، مشارکت کارکنان است. مشارکت بالای کارکنان می‌تواند باعث کاهش جابجایی و غیبت کارکنان وهمچنین افزایش بهره وری و روحیه آن‌ها در شرکت شود. در میان بسیاری از نکات ذکر شده در این مقاله، می‌توانید تعامل کارکنان را با تشویق ارتباطات باز و بازخورد بهبود بخشید.

  علاوه بر این شما با درگیر نگه داشتن کارمندان، می‌خواهید مطمئن شوید که آنها فرسودگی شغلی را تجربه نمی‌کنند. بهترین کارمندان شما اغلب می‌توانند بیشترین کار را انجام دهند، که می‌تواند به سرعت منجر به خستگی، منفی‌نگری و کاهش بهره وری شود. متخصصان موقتی ماهر و پروژه‌ای را برای رهایی از بار پرسنل و حمایت از پروژه‌های با منابع فشرده بیاورید.

   

   

  9. ماموریت و چشم انداز شرکت خود را به اشتراک بگذارید.

  راه دیگری که می‌توانید کارمندان را جذب و حفظ کنید این است که به طور واضح مأموریت و بیانیه چشم انداز شرکت خود را به اشتراک بگذارید. اینها اهداف و ارزش‌های سازمان شما هستند. مردم می‌خواهند برای سازمانی کار کنند که با آن هویت دارند. آنها می‌خواهند بدانند که سازمان به گونه‌ای عمل می‌کند که آنها اعتماد و از آن حمایت ‌کنند. همه با مأموریت و ارزش‌های شما همسو ‌نیستند، و این اشکالی ندارد. به همین دلیل است که می‌خواهید از همان ابتدا این موارد را به وضوح بیان کنید، بنابراین می‌توانید سازمانی پر ازافرادی بسازید که واقعاً از اهداف شما حمایت می‌کنند.

   

  10. مدیران میانی خود را آموزش دهید.

  مهم است که رهبران شرکت شما به درستی در مورد نحوه مدیریت موفقیت آمیز تیم‌های خود آموزش دیده باشند، زیرا مدیران خوب می‌توانند تأثیر زیادی بر حفظ کارکنان داشته باشند. در واقع، گالوپ دریافت که 52 درصد از کارکنان در حال خروج ادعا می‌کنند که مدیر یا سرپرست بخش آنها می‌توانسته کاری انجام دهد تا از استعفای آنها جلوگیری کند.

  شاید این مدیران بدون ابزار مناسب در آتش انداخته شده‌اند. در یک مطالعه توسط Udemy، حدود 60٪ پاسخ دهندگان فکر می‌کنند که مدیران نیاز به آموزش بیشتری دارند و 56٪ از پاسخ دهندگان فکر می‌کنند که افراد خیلی سریع ترفیع می‌گیرند. برنامه‌های آموزشی مؤثر رهبری می‌تواند به تیم شما کمک کند تا مهارت‌های رهبری خود را ایجاد کنید و کارکنان را بهتر مدیریت کنید و در نتیجه نرخ حفظ کارمندان بالاتری را به همراه داشته باشید.

  دریافت مشاوره مدیریت منابع انسانی

  جدیدترین بلاگ ها

  دسته بندی بلاگ ها

  ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی
  همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.
  اسلاید قبلی
  اسلاید بعدی
  چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
  ×
  سیما سرحدی Whatsapp chat