مهارت های نرم؛ ۹  مهارت نرم برای مدیریت

مهارت های نرم

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

  مهارت‌ های نرم برای حرفه‌ای‌های مدیریت شامل هر ویژگی بین فردی‌ست که به مدیران اجازه می‌دهد بر تیمی از کارمندان خود، به صورت روزانه نظارت کنند. چه در یک موقعیت مدیریتی تازه‌کار باشید و چه سال‌ها تجربه مدیریتی داشته باشید، مهم است که به عنوان یک رهبر به یادگیری و توسعه فردی ادامه دهید.  با یادگیری بیشتر در مورد انواع مهارت‌های نرم که می‌تواند برای مدیران مفید باشد، می‌توانید تعیین کنید که در کدام حوزه‌های مهارتی می‌خواهید برای بهبود خود در نقش رهبری ارتقا پیدا کنید.

  در این مقاله، مهارت‌های نرم را تعریف می‌کنیم و بررسی می‌کنیم که چرا مدیران به مهارت‌های نرم نیاز دارند. مزایایی که مدیران می‌توانند از نشان دادن مهارت‌های نرم تجربه کنند را مورد بحث قرار می‌دهیم و ۹ نمونه از مهارت‌های نرم را برای متخصصان مدیریت ارائه خواهیم کرد.

   

  مهارت های نرم چیست؟

  مهارت‌های نرم مجموعه‌ای از ویژگی‌های شخصیتی و ویژگی‌های بین فردی هستند که شما را قادر می‌سازد تا وظایف خود را تکمیل کنید، درگیری‌ها را مدیریت، با دیگران ارتباط برقرار کنید و بتوانید نیازهای افراد را بهتر درک کنید. همچنین می‌توانید نیازهای خود را بهتر بازتاب دهید. در محل کار، مهارت های نرم به کارکنان در هر سطح کمک می‌کند تا با یکدیگر هماهنگ شوند و فعالیت‌های کاری سازنده را انجام دهند.

   

  چرا مدیران به مهارت های نرم نیاز دارند؟

  مدیران به مهارت‌های نرم نیاز دارند، زیرا مهارت‌های نرم آنها می‌تواند بر روشی که ابعاد شغلی‌شان را تکمیل می‌کنند، تأثیر بگذارد. این امر شامل مهارت‌های سخت مانند بودجه بندی، سخنرانی در جمع، برنامه ریزی، سواد کامپیوتری، مدیریت پروژه یا تفویض اختیار نیز می‌شود. مهارت های نرم مانند رهبری، سازماندهی و حل مسئله می‌تواند به مدیران کمک کند تا جنبه‌های فنی شغل خود را انجام دهند.

   

   

  مزایای داشتن مهارت های نرم به عنوان یک مدیر

  در اینجا چند نمونه از انواع مزایایی که مدیران می‌توانند از داشتن و نشان دادن مهارت های نرم در محل کار تجربه کنند آورده شده است:

   

  * اول از همه شما را قادر می‌سازد تا با کارمندان خود ارتباط برقرار کنید:

   مهارت های نرم به مدیران کمک می‌کند تا به شیوه‌ای مثبت با کارفرمایان خود ارتباط برقرار کنند. همین امر به مدیران کمک می‌کند تا روابط کاری خوبی با کارکنان خود برقرار کنند، که می‌تواند بر رضایت کارکنان، احساس ارزش و اخلاق کاری آن‌ها نیز تأثیر مستقیم بگذارد.

   

  * ارتباط مؤثر بین مدیریت ارشد و کارکنان را تضمین می‌کند:

  وقتی مدیران مهارت های نرم خوبی داشته باشند، به آنها کمک می‌کند تا ایده‌های خود را بین حرفه ای‌های مدیریت بالاتر و کارمندان بخش خود به اشتراک بگذارند. این موضوع تضمین می‌کند که همه در جهت همان هدف تعیین ‌شده توسط مدیریت ارشد کار می‌کنند و در صورت لزوم، کارکنان این فرصت را دارند که به سؤالات خود در مورد یک سیاست یا ایده جدید پاسخ دهند.

   

  *مهارت های نرم به شما کمک می‌کند قوانین را اجرا کنید و در صورت لزوم اقدامات انضباطی انجام دهید:

  در نقش‌های مدیریتی، متخصصان باید بتوانند در صورت لزوم اقدامات انضباطی انجام دهند تا از ارزش‌ها، فعالیت‌های کاری و فرهنگ شرکت کارفرمایان خود حمایت کنند. این را در نظر داشته باشید که اقدامات انضباطی به معنای داشتن توانایی رسیدگی به مدیریت عملکرد پرسنل و سایر درگیری‌ها و تعاملات با کارکنان است. با انجام این کار، آنها اطمینان حاصل می‌کنند که کارکنان منابع مورد نیاز برای موفقیت در نقش شغلی خود را دریافت می‌کنند.

   

  * برای انجام نقش رهبری به شما اعتماد به نفس می‌دهد:

   به عنوان یک مدیر، باید توانایی ایفای نقش خود را با اطمینان داشته باشید. این به شما کمک می‌کند تا به کارمندان خود اعتماد کنید و تصمیمات به موقع برای تیم خود بگیرید.

   

  * مهارت های نرم توانایی شما را برای به عهده گرفتن نقش‌های رهبری اضافی نشان می‌دهد:

   با نشان دادن مهارت های نرم در نقش مدیریتی، حرفه‌ای‌ها به طور بالقوه می‌توانند برای فرصت‌های ارتقای داخلی برای شرکت خود واجد شرایط باشند. این به این دلیل است که آنها توانایی خود را در رهبری و برقراری ارتباط با دیگران نشان می‌دهند.

   

  * کار تیمی را در میان کارکنان تقویت می‌کند:

  زمانی که یک مدیر مهارت های نرم خوبی داشته باشد، می‌تواند بر نحوه ارتباط کارکنان خود با یکدیگر و همکاری آن‌ها برای دستیابی به اهداف بخش تأثیر بگذارد.

   

   

  مهارت های نرم

   

  نمونه هایی از مهارت های نرم برای حرفه‌ای‌های مدیریت

  این مثال‌ها از مهارت‌های نرم و اینکه چگونه متخصصان مدیریت می‌توانند از آنها برای تکمیل نقش‌های شغلی خود به طور موثر استفاده کنند را مرور کنید:

   

   

  مدیریت زمان

  مدیریت زمان نوعی مهارت نرم است که متخصصان را قادر می‌سازد برنامه‌ریزی کنند و وظایف خود را با توجه به رویدادها و ضرب‌الاجل‌های آتی تکمیل کنند. برای مدیران، مهارت‌های مدیریت زمان به آنها کمک می‌کند تا ضرب الاجل‌های واقعی را برای تکمیل وظایف کارکنان تعیین کنند. همچنین به آنها کمک می‌کند تا بفهمند چه موقع زمان زیادی را برای یکی از فعالیت‌های مدیریتی خود صرف کرده‌اند و باید به سمت اولویت‌بندی سایر وظایف بروند.

   

   

  خوش بینی

  خوش بینی یکی دیگر از مهارت های نرم است که به افراد کمک می‌کند تا در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود ذهنیت‌های مثبتی داشته باشند. این یک مهارت نرم مهم برای یک مدیر است، زیرا آنها مسئولیت ایجاد فرهنگ سازمانی محل کار را در بخش خود دارند. توانایی آنها در مثبت ماندن، حتی در مواقع عدم اطمینان، می‌تواند به کارکنان کمک کند تا خودشان مثبت بمانند. خوش بین بودن همچنین به مدیران کمک می‌کند تا یک محیط کاری مثبت ایجاد کنند که می‌تواند به رضایت و بهره‌وری بیشتر کارکنان کمک کند.

   

   

  خلاقیت

  مدیران می‌توانند از خلاقیت به‌عنوان یکی از مهارت‌های نرم خود بهره ببرند، زیرا به آنها کمک می‌کند راه‌حل‌ها یا ایده‌های منحصربه‌فردی را برای فعالیت‌های هر بخش توسعه دهند و الهام بخش و همکاری بین تیم‌ها را افزایش دهند. این امر همچنین می‌تواند به کارمندان کمک کند تا خلاقانه فکر کنند و ایده‌های منحصر به فرد خود را به بخش ارائه دهند.

   

   

  مهارت های نرم در ارتباط بین فردی

  مهارت‌های ارتباط بین فردی به افراد کمک می‌کند تا زبان، استراتژی‌های ارتباطی یا کانال‌های خود را متناسب با نیازهای ارتباطی شخص مقابل تنظیم کنند. در نقش مدیریتی، مهارت‌های ارتباط بین فردی به مدیران کمک می‌کند تا با کارمندان مختلف و حرفه‌ای‌های مدیریتی به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند. این موضوع می‌تواند بر بهره‌وری و درک اهداف یا ابتکارات شرکت تأثیر بگذارد.

   

   

  توجه به جزئیات

  مدیران می‌توانند از داشتن مهارت‌های عالی و کاربردی توجه به جزئیات بهره‌مند شوند. این به این دلیل است که آنها را قادر می‌سازد تا اشتباهات را در اسناد یا فعالیت‌های بخش تشخیص دهند و به آنها کمک می‌کند نقاطی را که می‌توانند مخارج بودجه را محدود کنند را به راحتی شناسایی کنند. توجه به جزئیات همچنین به مدیران کمک می‌کند تا یک یا چند کارمند را شناسایی کنند که برای موفقیت در نقش خود به آموزش یا راهنمایی بیشتری نیاز دارند.

   

   

  تفکر انتقادی

  تفکر انتقادی نوعی مهارت نرم است که توانایی افراد را برای بررسی حقایق یا شواهد و ایجاد ارتباطات مهم یا قضاوت بر اساس تحلیل آنها برجسته می‌کند. این یک مهارت سودمند برای مدیران است زیرا به آنها اجازه می‌دهد برنامه‌های کارجوها را ارزیابی، عملکرد کارکنان را ارزیابی کنند و فرصت‌های تجاری بالقوه را برای تعیین بهترین اقدامات انجام دهند.

   

  قاطعیت

  قاطعیت یک مهارت نرم است که به متخصصان کمک می‌کند تا تصمیمات مهم و به موقع در مورد فعالیت‌های کاری بگیرند. مدیران باید برای تصمیم‌گیری‌های سریع در خصوص استخدام، تفویض اختیار، ایده‌های کارمندان یا تاریخ‌های ضرب‌الاجل قاطع باشند. این به ایجاد حس جهت‌گیری و اختیار برای فعالیت‌های کاری کمک می‌کند و همچنین به مدیران کمک می‌کند تا بهره‌وری بخش‌های خود را حفظ کنند.

   

  صبر

  مدیران باید بتوانند از داشتن صبوری و تامل در نقش‌های خود بهره‌مند شوند. صبور بودن به آنها اجازه می‌دهد درموقعیت‌های استرس‌زا آرام بمانند و اقتدار خود را در بین کارمندان نشان دهند. توانایی یک مدیر برای صبور بودن می‌تواند بر اینکه کارکنان برای مشاوره یا راهنمایی در مورد نقش‌هایشان به سراغ او بروند تأثیر بگذارد. این امر همچنین می‌تواند بر رابطه بین یک مدیر و کارکنان و نحوه عملکرد بخش مدیریت نیز تأثیر بگذارد.

  خودانگیزشی خودانگیزشی فرآیندی است که از طریق آن فرد می‌تواند خود را برای تکمیل وظایف، رسیدن به اهداف یا به چالش کشیدن خود تشویق و ترغیب کند. اگرچه مدیران برای هدایت و راهنمایی به پرسنل، به مدیران ارشد مراجعه می‌کنند، اما نقش خود را بر مبنای مستقل‌تری انجام می‌دهند. این بدان معناست که مدیران باید درجه‌ای از خودانگیزشی را داشته باشند تا بتوانند مسئولیت‌های شغلی خود را با نظارت کم و بدون نظارت کامل کنند.

  جدیدترین بلاگ ها

  دسته بندی بلاگ ها

  ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی
  همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.
  اسلاید قبلی
  اسلاید بعدی
  چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
  ×
  سیما سرحدی Whatsapp chat