۸ اصل کلیدی خدمات منابع انسانی که مدیران در سال ۲۰۲۴ باید بدانند!

اصول خدمات منابع انسانی

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید
  مقدمه

  آکادمی ارغوان مریدی اولین مرجع تخصصی ارائه خدمات منابع انسانی به کسب و کارهای مختلف، در این مطلب 8 اصل کلیدی خدمات منابع انسانی مهم را برای مدیران و صاحبین کسب و کار بررسی می‌کند.

  خدمات منابع انسانی یعنی وظایف و فرآیندهای مرتبطی که به مدیریت منابع انسانی یا کارکنان سازمان شما اشاره دارد. این خدمات شامل مشاوره منابع انسانی، جذب و استخدام نیروی متخصص، مدیریت استعدادها، مدیریت حقوق و مزایا، آموزش منابع انسانی برای آموزش و توسعه درون‌سازمانی، ارزیابی و مدیریت عملکرد، بهبود روابط کارکنان، حفظ قوانین و مقررات کار و بسیاری موارد ریز و درشت دیگر هستند.

  خدمات منابع انسانی برای ایجاد یک محیط کاری سالم بسیار ضروری و حیاتی است. هر کسب و کاری، صرف نظر از اندازه آن، می‌تواند از این خدمات در جهت بهبود مدیریت منابع انسانی بهره‌مند شود. برای کسب و کارهای کوچکتر که ممکن است منابع لازم برای داشتن یک بخش منابع انسانی کامل و مجزا را نداشته باشند، برون سپاری امور مربوط به مدیریت منابع انسانی یا استفاده از خدمات منابع انسانی می‌تواند راهی موثر برای مدیریت پرسنل و به طور کلی مجموعه آنها باشد. آکادمی ارغوان مریدی اولین مرجع تخصصی مدیریت منابع انسانی با بیش از 8 سال سابقه حرفه‌ای به کسب و کارهای زیادی خدمات منابع انسانی ارائه می‌کند.

   

  نیم ساعت مشاوره رایگان با تیم  تخصصی

  ارغوان مریدی

  برخی از خدمات منابع انسانی که معمولاً برون‌سپاری هم می‌شوند عبارتند از: برون سپاری فرآیند استخدام (RPO) برای جذب نیروهای ماهر و متخصص برای هر پوزیشن شغلی، سیستم‌سازی، مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان، مدیریت پاداش‌ها و مزایا، حفظ قوانین و مقررات کار و تنظیم قراردادها و فرم‌های ضروری منطبق با قوانین و ضوابط اداره کار، دوره‌های منابع انسانی و برنامه‌‌های آموزشی و توسعه مدیران و پرسنل، پرورش فرهنگ کاری مثبت و افزایش بهره‌وری و رضایت کارکنان در مجموعه شما و همچنین مشاوره منابع انسانی در جهت مدیریت منابع انسانی به صورت حرفه‌ای. همه این‌ها به برآوردن نیازهای منابع انسانی کسب و کار شما کمک می‌کند و در نهایت منجر به رشد عملکرد و موفقیت کلی تجارت شما خواهد شد.برون‌سپاری خدمات منابع انسانی می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا عملکردهای منابع انسانی خود را کارآمدتر و مقرون به صرفه‌تر مدیریت کنند و در عین حال پشتیبانی لازم منابع انسانی را برای آنها فراهم کند.

  اصول خدمات منابع انسانی

  هدف آکادمی ارغوان مریدی از ارائه خدمات منابع انسانی

  هدف اصلی آکادمی ارغوان مریدی از ارائه خدمات منابع انسانی کمک به سازمان‌ها برای بازگشایی و رشد پتانسیل‌های منابع انسانی، افزایش قابلیت‌ها، کارایی و تضمین انطباق با مقررات قانون کار است. این خدمات برای پاسخگویی به نیازهای مختلف کسب ‌و کارها فارغ از اندازه بیزینس، از استارت‌آپ‌ها گرفته تا شرکت‌های بین‌المللی طراحی شده‌اند.چه سازمان شما کوچک باشد یا بزرگ، خدمات منابع انسانی می‌تواند برای کسب و کار شما بسیار سودمند باشد. برای کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط که فاقد بخش منابع انسانی کامل هستند، این خدمات به یک منبع ارزشمند تبدیل می‌شوند. زیرا تخصص و راهنمایی لازم را برای هدایت چالش‌های پیچیده منابع انسانی مجموعه شما، بدون نیاز به یک تیم اختصاصی داخلی ارائه می‌دهند. حتی شرکت‌های بزرگ‌تر نیز برای تقویت بخش‌های منابع انسانی موجود یا بهره‌گیری از دانش و تجربه تخصصی به مشاوران منابع انسانی متکی هستند. این خدمات دیدگاه‌های تازه و بینش‌های استراتژیک را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورند که منابع داخلی را تکمیل کرده و رویکردی جامع به مدیریت منابع انسانی را تضمین می‌کنند.

  8 اصل کلیدی خدمات منابع انسانی

  خدمات منابع انسانی شامل وظایف و مسئولیت‌های مختلف مربوط به مدیریت کارکنان در طول چرخه عمر استخدامی آنها می‌شود:

   

  1.استعدادیابی و استخدام نیروی متخصص

   
   یکی از مهمترین خدمات منابع انسانی شناسایی استعدادهای برتر برای هر جایگاه شغلی، منبع‌یابی و جذب کارجوهای واجد شرایط، انجام مصاحبه‌های عمومی و تخصصی و ارزیابی و تصمیم‌گیری در مورد استخدام کارجوی مناسب است. ممکن است فکر کنید با یک سرچ در گوگل می‌توانید این کار را انجام دهید اما این فرآیند شامل طراحی و ایجاد شرح شغل، تبلیغات فرصت‌های شغلی، بررسی سابقه و پیشینه متقاضی، توانایی شخصیت شناسی نیروی مورد نیاز هر پوزیشن‌های شغلی و همچنین توانایی شخصیت‌شناسی افراد در مصاحبه استخدامی است. با ثبت درخواست جذب و استخدام نیروی متخصص به اکادمی ارغوان مریدی می توانید بهترین نیرو ها را جذب سازمانتان کنید.
   

  2.دوره‌های منابع انسانی؛ آموزش و توسعه مدیران و کارمندان

   
   مهمترین اصل در پیشرفت یک کسب و کار آموزش‌پذیر بودن شما به عنوان مدیر و صاحب کسب و کار است. یک مدیر آموزش‌پذیر همواره الگویی شایسته برای تیم خود خواهد بود و با ارتقا مهارت‌های رهبری خود می‌تواند بهره‌وری کلی مجموعه را تا حد زیادی بالا ببرد.  از جمله خدمات منابع انسانی آکادمی ارغوان مریدی در این زمینه شامل طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی برای ارتقای مهارت‌ها، دانش و شایستگی‌های مدیران و کارکنان است. این امر برای کارمندان مجموعه، شامل انجام نیازسنجی‌های آموزشی، ارائه مشاوره برای تهیه مواد آموزشی، و برای مدیران شامل کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی و نظارت بر برنامه‌های توسعه کارکنان است.
   

  3.مدیریت حقوق، پاداش و مزایا

   

  این مؤلفه بر ایجاد و اداره ساختارهای جبرانی، رقابتی و بسته‌های تامین مزایای کارکنان متمرکز است. این مورد بسیار در افزایش روحیه و انگیزه کارکنان شما موثر است و شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید شناخت عمیق و ویژه‌های از کارمندان خود و بسته‌های مزایایی که به هر کدام باید اختصاص دهید، داشته باشید. مواردی شامل شناخت معیار حقوق برای هر جایگاه شغلی، ارزیابی شغل، شناخت پرداخت‌های مبتنی بر عملکرد، مزایای کارکنان و مدیریت موارد دیگری مانند بیمه درمانی، برنامه‌های بازنشستگی و مرخصی با حقوق و از همه مهمتر اطمینان از رعایت الزامات قانونی، قراردادهای مورد تایید و تسویه بر طبق قوانین اداره کار است. حضور یک مشاور منابع انسانی در کنار سازمان شما کمک می‌کند تا بتوانید قوانین الزامی کسب و کار را پیاده‌سازی و از ضررها و جریمه‌های احتمالی آگاه شوید و از بروز آن‌ها جلوگیری کنید.

   

  4.بهبود روابط کارمندان

   

  خدمات منابع انسانی و حضور یک مشاور منابع انسانی در مجموعه شما نقشی حیاتی در تقویت روابط مثبت بین کارکنان و مدیریت ایفا می‌کند. این مؤلفه شامل رسیدگی به شکایات کارکنان، مدیریت حل تعارض در سازمان، تسهیل کانال‌های ارتباطی، اجرای برنامه‌های شناخت کارکنان و تضمین یک محیط کاری سالم است. ایجاد یک محیط کاری سالم و مجموعه‌ای که هر کارمندی دلش بخواهد در آن کار کند می‌تواند یکی از مهمترین مزیت‌های رقابتی برای شما و کسب و کارتان محسوب شود.

   

  5.آموزش مدیریت اجرایی در آکادمی ارغوان مریدی

   

  در آکادمی ارغوان مریدی، ارائه مشاوره منابع انسانی در جهت مدیریت اجرایی، جزء مستلزم در ایجاد استانداردهای عملکرد، انجام ارزیابی عملکرد، ارائه بازخورد و مدیریت فرآیند ارزیابی عملکرد کارکنان است. که شامل کمک به تعیین اهداف و مقاصد، نظارت بر پیشرفت، شناسایی نقاط قابل توسعه، و پاداش برای عملکرد بالا است.

   

  6.انطباق منابع انسانی با الزامات قانونی

   

  یکی دیگر از مهمترین خدمات منابع انسانی، حصول اطمینان از انطباق با مقررات و سیاست‌های شرکت و همچنین قوانین اداره کار هستند. این مؤلفه شامل مدیریت سوابق کارکنان، حفظ محرمانه بودن و دریافت تعهدنامه منع افشای محرمانگی از کارکنان مشخص، رسیدگی به الزامات ایمنی و بهداشت محیط کار و رسیدگی به جنبه های قانونی مانند قراردادهای کاری و اقدامات انضباطی است. آکادمی ارغوان مریدی با ارائه تمامی قراردادها و فرم‌های مورد تایید اداره کار و همچنین قوانین الزامی کسب و کار به مدیران کمک می‌کند تا از بروز خسارات، جریمه‌ها و هزینه‌های ناشی از عدم رعایت قانون در امان باشند.

   

  7.مشارکت و حفظ کارکنان

   

  این مؤلفه بر ایجاد یک فرهنگ سازمانی و کاری مثبت که مشارکت و حفظ کارکنان را افزایش می‌دهد، تمرکز دارد. آکادمی ارغوان مریدی در اجرای استراتژی‌هایی برای تقویت روحیه و انگیزه، ارتقای تعادل بین کار و زندگی و توسعه برنامه‌های شناخت و پاداش کارکنان به صاحبین کسب و کار کمک می‌کند تا فرهنگ سازمانی مخصوص به مجموعه خود را طرح‌ریزی و پیاده‌سازی کنند.

   

  8.تجزیه و تحلیل منابع انسانی و گزارش

   

  با ظهور و پیشرفت فناوری و تکنولوژی، خدمات منابع انسانی به طور فزاینده‌ای به تجزیه و تحلیل داده‌ها برای تصمیم گیری‌های مهم مدیریتی متکی هستند. این مورد شامل جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های منابع انسانی، مانند رنج سنی کارکنان، معیارهای ارزیابی عملکرد، نرخ گردش مالی و سطوح مختلف تعامل برای شناسایی روندها و فرآیندهای مدیریت منابع انسانی، اندازه‌گیری اثربخشی و ارائه بینش برای برنامه‌ریزی استراتژیک است.

  مدیریت منابع انسانی

  مشاوره منابع انسانی

  همه‌ی این مؤلفه‌های کلیدی، حوزه‌های اصلی خدمات منابع انسانی را پوشش می‌دهند. اگرچه اجزای خاص و تأکید آنها ممکن است بر اساس ماهیت، اندازه، صنعت و اهداف استراتژیک کسب و کار شما متفاوت باشد. مشاوره منابع انسانی نقشی حیاتی در مدیریت این مؤلفه‌ها ایفا می‌کند تا بتوانید از مدیریت مؤثر سرمایه انسانی اطمینان حاصل کنید و به موفقیت و پیشرفت کلی سازمان خود کمک کنید. آکادمی ارغوان مریدی با ارائه مشاوره تخصصی به صاحبان کسب و کار، مدیران و همه‌ی متخصصان حوزه منابع انسانی کمک می‌کند تا در کاری که انجام می دهند بهتر شوند و بتوانند خود و پرسنل‌شان را ارتقا دهند.

  ارغوان مریدی

  متخصص کوچ و مشاوره منابع انسانی

  دوره‌های آموزشی منابع انسانی

  از دیگر خدمات آکادمی ارغوان مریدی آموزش تخصصی و حرفه‌ای مدیریت منابع انسانی به صاحبین کسب و کار، علاقه‌مندان و فعالان این حوزه می‌باشد. دوره‌های منابع انسانی که هم به صورت حضوری و هم به صورت دوره‌های از پیش ضبط شده می‌باشند، به مدیرانی که علاقه‌مند به یادگیری مدیریت حرفه‌ای پرسنل هستند کمک می‌کند تا با ارتقا دانش خود در مدیریت، رشد و بهره‌وری کسب و کارشان را تضمین کنند.

   

  با دوره های آموزشی

  دغدغه ای در محیط کارتان نداشته باشید!
  مشاهده همه

  چرا شرکت ها باید روی خدمات منابع انسانی سرمایه گذاری کنند؟

  خدمات کارآمد منابع انسانی در آکادمی ارغوان مریدی مزایای بسیاری را ارائه می‌دهد، از افزایش مشارکت و بهره‌وری کارکنان گرفته تا اطمینان از انطباقات قانونی و ایجاد یک محیط کاری مثبت و پویا. در ادامه تمام مزایای آن را بررسی می‌کنیم:

   

  1-گردش مالی کمتر کارکنان


  خدمات منابع انسانی نقش مهمی در جذب و حفظ استعدادهای برتردر کسب و کار شما دارند. تصور کنید مدام برای یک جایگاه شغلی نیرو استخدام می‌کنید، ماه‌ها آموزش می‌دهید، اما در نهایت نتیجه‌ی مطلوب را دریافت نمی‌کنید و این ممکن است نشات گرفته از عوامل زیادی مانند انتخاب فرد نامناسب یا انتخاب فرد مناسب اما قرار دادن آن در جایگاه نامناسب باشد که همگی منجر به ازدست‌رفتن سرمایه مالی و از همه مهمتر سرمایه‌ی زمانی شما می‌شود. آکادمی ارغوان مریدی با شناسایی مهارت‌ها و شایستگی‌های مورد نیاز برای دستیابی به اهداف سازمانی، می‌تواند استراتژی‌های استخدام مؤثری را در مجموعه شما توسعه دهد و یک برند کارفرمایی مورد اعتماد برای شما ایجاد کند. این رویکرد استراتژیک تضمین می‌کند که سازمان، افراد مناسب را در موقعیت‌ها وجایگاه‌های مناسب دارد و می‌تواند نوآوری، بهره‌وری و موفقیت بلندمدت را تضمین و تقویت می‌کند.

   

  2-توسعه سازمانی مؤثر


   خدمات منابع انسانی با طراحی و اجرای برنامه‌هایی که مهارت‌ها، دانش و قابلیت‌های کارکنان را افزایش می‌دهد، به توسعه سازمانی شما بسیار کمک می‌کند. آکادمی ارغوان مریدی با همسو کردن کارکنان با اهداف استراتژیک سازمانی، به ایجاد فضای کار با پویا و سازگار کمک می‌کند که می‌تواند نوآوری را هدایت کرده، با تغییرات تطبیق پیدا کند و از فرصت‌های نوظهور به موقع استفاده کند.

   

  3-برنامه‌ریزی جانشین‌پروری و توسعه رهبری


  خدمات منابع انسانی در شناسایی و توسعه رهبران آینده در سازمان نقش اساسی دارند. آکادمی ارغوان مریدی با مشاوره در اجرای طرح‌های جانشین‌پروری و برنامه‌های توسعه رهبری، حضور یک طیف وسیع و قوی از افراد ماهر را در سازمان شما تضمین می‌کند که می‌توانند در صورت نیاز در نقش‌های کلیدی قدم بگذارند و ارتقا بگیرند. این رویکرد استراتژیک با به حداقل رساندن اختلالات و تعارضات به حفظ، تداوم و رشد بلندمدت کسب و کار شما کمک می‌کند.

   

  4-بهبود مدیریت عملکرد و بهره‌وری


  خدمات منابع انسانی، سیستم‌های مدیریت عملکردی را ایجاد می‌کنند که اهداف فردی و تیمی را با اهداف سازمانی همسو می‌کند. آکادمی ارغوان مریدی با ارائه مشاوره و بازخورد منظم، مربیگری، ارزیابی عملکرد و تقویت فرهنگ سازمانی، عملکرد بالای مجموعه و بهبود مستمر را در سازمان شما تضمین می‌کند. این تمرکز استراتژیک بر عملکرد، بهره‌وری سازمانی را افزایش می‌دهد، مشارکت کارکنان را پرورش داده و به دستیابی به اهداف بلند مدت استراتژیکی شما به عنوان صاحب کسب و کار کمک می‌کند.

   

  5-مدیریت تغییر و بحران


  خدمات منابع انسانی نقش مهمی در مدیریت تغییرات ناگهانی سازمانی دارند. آکادمی ارغوان مریدی، چه در پیاده‌سازی دانش جدید، چه برای تغییر ساختار یا توسعه سازمانی، با درگیر کردن کارکنان، رسیدگی به نگرانی‌ها و ارائه پشتیبانی‌ها و منابع لازم را در کسب و کار شما تسهیل می‌کند. آکادمی منابع انسانی با مدیریت موثر تغییرات تضمین می‌کند تا بحران را با موفقیت پشت گذاشته و رضایت کارکنان خود را به حداکثر برسانید.

   

  6-تعامل و فرهنگ بهتر کارکنان


  خدمات منابع انسانی به توسعه فرهنگ کاری مثبت بسیار کمک می‌کند و مشارکت کارکنان را تا حد زیادی تقویت می‌کند. آکادمی ارغوان مریدی با طراحی برنامه‌هایی برای شناخت کارکنان و تدوین استراتژی‌های متنوع محیطی را در سازمان شما ایجاد می‌کند که در آن کارکنان‌تان احساس ارزشمندی، انگیزه و همسویی با اهداف و ارزش‌های سازمان کنند. این تمرکز استراتژیک بر رفاه پرسنل باعث افزایش رضایت، کاهش گردش مالی و تقویت برند کارفرمایی شما می‌شود.

   

  7-تصمیم‌گیری ‌های مهم سازمانی


  آکادمی ارغوان مریدی با تجزیه و تحلیل داده‌های نیروی کار سازمان شما، می‌تواند نیازهای منابع انسانی آینده را برای کسب و کار شما پیش بینی کند و در تصمیم‌گیری‌های مربوط به مدیریت استعدادها، برنامه‌ریزی‌های مربوط به نیروی کار، جایگاه‌های شغلی و تخصیص منابع  به شما کمک کند. این استفاده استراتژیک از اطلاعات و داده‌ها تضمین می‌کند که  آیا پرسنل با اولویت‌های کسب‌وکار  شما همسو هستند و آیا تأثیر چشمگیری بر موفقیت سازمانی شما دارند یا خیر.

  8 اصل خدمات منابع انسانی

  جدیدترین بلاگ ها

  دسته بندی بلاگ ها

  ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی
  همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.
  اسلاید قبلی
  اسلاید بعدی
  چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
  ×
  سیما سرحدی Whatsapp chat