مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی

مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

مقدمه

مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی کدامند؟ کارکنان یا منابع انسانی در هر سازمان بزرگ‌ترین و ارزشمندترین دارایی آن کسب و کار هستند که سبب رشد و توسعه و رسیدن به اهداف مشخص شده سازمان می‌شوند. اما تا همین اواخر، به حوزه مدیریت منابع انسانی به اندازه بازاریابی، مالی یا فروش و.. اهمیت داده نمی‌شد و در بهره‌وری سازمان‌ها، مدیریت منابع انسانی را اولویت قرار نمی‌دادند.

افرادی که در سازمان‌ها کار می‌کنند در حقیقت مجموعه‌ای از دانش و مهارت هستند که باعث پیشرفت و رشد کسب و کار خواهند شد. مدیریت منابع انسانی «MHR» وظیفه‌ای بسیار مهم در سازمان است. به زبان ساده می‌توان گفت مدیریت منابع انسانی عبارت است از سازماندهی، هماهنگی و مدیریت کارکنان سازمان برای انجام ماموریت و رسیدن به اهداف آن کسب و کار.

در این مطلب کارشناسان آکادمی تخصصی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی به صورت کاربردی به تعریف مدیریت منابع انسانی، اهداف مدیریت منابع انسانی، وظایف مدیر منابع انسانی و تمام جنبه‌های این موضوع پرداخته‌اند پس با ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید

مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی چیست؟

می‌توان گفت در حقیقت مدیریت منابع انسانی هماهنگی و مدیریت کارکنان فعلی، سازماندهی سازمان برای انجام هدف و ماموریت، استفاده از نیروی کار در جهت اهداف کسب و کار است و شامل جذب و استخدام، آموزش، جبران خسارت و حفظ و ایجاد انگیزه در کارکنان می‌شود.

مدیریت منابع انسانی رویکردی استراتژیک برای منابع انسانی سازمان است و در واقع تمام مسائل مربوط به افراد و کارکنان را در یک کسب و کار مدیریت می‌کند. مدیران منابع انسانی سیاست‌ها و برنامه‌هایی را برای تضمین ایمنی کارکنان به کار می‌برند. این امنیت شامل امنیت فیزیکی رفاه ذهنی و عاطفی و… می‌شود.

همه سازمان‌ها و کسب و کارها اعم از بزرگ و کوچک برای کارآمد بودن کسب وکار و افزایش بهره‌وری متکی و نیازمند به مدیر منابع انسانی هستند. امروزه فضای کسب و کارها رقابتی است و در این فضا مدیریت منابع انسانی یک مزیت مهم و برگ برنده به شمار می‌آید.

مدیریت منابع انسانی مسئول رسیدگی به همه امور مربوط به سرمایه‌های انسانی سازمان است و فرایندی است که برنامه‌ها، فعالیت‌ها و هدف‌های یک سازمان را با استخدام و یا اخراج، ارزیابی عملکرد، تدوین برنامه و استراتژی به ثمر می‌رساند.

بدون مدیریت منابع انسانی شرکت‌ها نمی‌توانند کارکنان را به شکل موثر جذب و حفظ کنند، عملکرد سازمان را بهبود بخشند و محیط کار سالم و جذابی بسازند. مدیریت منابع انسانی کارکنان را در برابر تبعیض، خطرات محل کار و.. محافظت می‌کند و در عین حال راه‌های موثری برای آموزش کارکنان و اجرای سیاست‌های شرکت پیدا می‌کنند.

 

مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی

مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی HRM این است که با متدولوژی ارزش و دستاوردی را که کارکنان برای یک سازمان به دست می‌آورند را شناسایی کند. سرمایه‌گذاری روی کارکنان و حمایت از آنان باعث رضایتمندی بیشتر و افزایش انگیزه کارکنان می‌شود. منابع انسانی که به خوبی آموزش دیده‌اند و مورد حمایت کارفرما هستند ، مهارت و انگیزه لازم برای انجام اهداف سازمان را خواهند داشت.

مدیر منابع انسانی باید مهارت کارکنان را افزایش دهد. اگر عمیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم متوجه می‌شویم که هدف مدیریت منابع انسانی تولید نیروی کار بسیار ماهر و افزایش اعتماد به نفس و شایستگی آنان است تا انگیزه مشارکت کارکنان افزایش یابد. به طور کلی به عنوان مهم‌ترین اهداف مدیریت منابع انسانی می‌توان موارد زیر را بر شمرد:

1. بهبود روابط بین سازمانی در سطوح مختلف

2. برنامه‌ریزی برای استخدام افراد توانمند و متخصص

3. بهبود عملکرد سازمان با نوشتن استراتژی و برنامه

4. تامین امنیت، رفاه، بهداشت و.. برای کارکنان

5. رسیدگی به امور حقوق، پاداش، مزایا

6. استفاده از منابع سازمان در جهت رسیدن به اهداف

اهداف ذکر شده اهداف عمومی مدیریت منابع انسانی در هر سازمان و کسب وکار هستند باید توجه داشت که بسته به اهداف، استانداردها و ارزشهای یک سازمان ممکن است اهداف دیگری نیز در این موارد گنجانده و تعریف شود.

 

تعریف مدیریت منایع انسانی در کسب و کارهای کوچک

 

منابع انسانی جزو اصلی هر کسب و کار است چه آن کسب و کار و سازمانی که ۲ نفر کارمند داشته باشد، و چه کسب و کاری که ۲۰۰۰ نفر کارمند دارد. منابع انسانی ساختار سازمان را تنظیم می‌کند. مدیریت منابع انسانی برای همه مشاغل مهم است اما در سازمان‌های کوچک دارای اهمیت بیشتری است.

یک کارمند نالایق در یک کسب و کار ۱۰ نفره بسیار مضرتر از یک کارمند در کسب و کار ۱۰۰۰ نفره است. برای بهبود عملکرد افراد در مشاغل و کسب و کارهای کوچک مدیریت منابع انسانی مانند قلب و روح یک تجارت است. مدیریت منابع انسانی در مشاغل کوچک شامل استخدام، آموزش، جبران خسارت، ایجاد انگیزه در کارکنان و.. است.

در حقیقت صاحبان مشاغل کوچک می‌توانند نظارت و مسئولیت کارمندان را به مدیر منابع انسانی بسپارند و با استفاده از سیستم‌هایی که مدیریت منابع انسانی طراحی و اجرا می‌کنند، عملکرد کارکنان را ارزیابی کنند.

 

مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی

مهارت مدیر در مدیریت منابع انسانی یعنی چه؟

متخصصان منابع انسانی آموزش دیده‌اند تا به خوبی با مردم کار کنند، تعارضات را حل کنند و فرهنگ محیط کار ایمن و سازننده را ترویج دهند. مدیر منابع انسانی باید از نیروی انسانی جهت اهداف سازمان به صورت صحیح و اصولی استفاده کند.

در واقع مدیر منابع انسانی باید مهارت تصمیم‌گیری، مهارت‌های مدیریتی، روابط عمومی بالا، توانایی کار تیمی و… را داشته باشد تا در مدیریت منابع انسانی بتواند منجر به بهینه‌سازی عملکرد شرکت و سازمان شود. مدیر منابع انسانی باید علاوه بر انجام وظایف فوق، در کاهش هزینه‌ها و شناخت قوانین مختلف مهارت داشته باشد و صاحبان مشاغل را در این زمینه یاری دهند.

به واقع مهارت مدیر منابع انسانی از جهت مدیریت تعاملات، فرهنگ سازی محیط کار، تدوین برنامه‌ها و استراتژی‌ها و… در رشد و توسعه کسب و کار و موفقیت آن بسیار تاثیرگذار است و می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین عوامل رسیدن به اهداف یک سازمان است.

مدیر ماهر و مجرب منابع انسانی به استخدام و جذب استعدادهای خوب در سازمان می‌پردازد و با تقویت مهارت‌های ایشان و سرمایه گذاری روی آن‌ها برای سال‌های آینده شرکت ارزش‌آفرینی می‌کند. همچنین بر اساس داده‌ای به ارزیابی عملکرد پرداخته و بر اساس ارزیابی‌ها ممکن است به تغییر شیوه و استراتژی‌ها برسد. 

 

وظایف مدیریت منابع انسانی

 

مدیریت منابع انسانی ترکیبی از مهارت‌های فنی و شخصی مانند استراتژی‌های استخدام، تیم‌سازی و برنامه‌های جبران خسارت است. این وظایف بسته به صنعت، اندازه کسب و کار و نوع کارکنان می‌تواند متفاوت باشد. مهم‌ترین وظایف مدیریت منابع انسانی عبارت‌اند از:

 

1. استخدام نیروهای جدید

2. ارزیابی عملکرد کارکنان

3. تضمین حقوق و مزایای منصفانه

4. آموزش کارکنان

5. حمایت از آموزش و توسعه

6. بهبود مشارکت و بهره‌وری کارکنان

7. مدیریت اجرایی

8. حفاظت از سلامت و ایمنی کارکنان

این موارد سنگ بنا و موارد مهم و اصلی وظایف مدیر منابع انسانی است اما می‌توان گفت از ایجاد یک آگهی شغلی تا مدیریت منابع انسانی در مراحل سفر همه و همه جزو وظایف مدیر منابع انسانی است.

 

ارغوان مریدی

متخصص کوچ و مشاوره منابع انسانی

ارغوان مریدی

مزایای مدیریت منابع انسانی چیست؟

مدیریت کارکنان به شکل حرفه‌ای و اصولی برای کسب و کار و سازمان مزایای بسیاری دارد. در محیط کار مناسب و سالم کارمندان احساس رضایت دارند و با توجه به شایستگی‌های خود بازخورد و پاداش دریافت می‌کنند. در چنین شرایطی با کمال میل در جهت ارتقا کیفیت و بهبود عملکرد سازمان می‌کوشند. مهم‌ترین مزایای مدیریت منابع انسانی برای سازمان‌ها عبارت‌اند از:

 

افزایش بهره‌وری

 

با مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح منابع انسانی، کارمندانی تربیت می‌شوند که اهداف و انتظارات سازمان را به خوبی می‌شناسند و با توجه به رضایت از شرایط شغلی در جهت تامین منافع و پیشرفت کسب و کار تلاش می‌کنند در نتیجه راندمان و بهره‌وری سازمان افزایش می‌یابد.

 

کاهش هزینه‌ها

 

مدیریت منابع انسانی با استخدام و آموزش درست و برنامه‌ریزی‌های دقیق و همچنین با آگاهی مدیر منابع انسانی از قوانین و مقررات سبب کاهش هزینه‌های سازمان و صرفه‌جویی در هزینه‌های کسب و کار می‌شود.

 

امنیت اطلاعات

 

نظارت دقیق و اصولی بر بخش‌های مختلف یک سازمان و کسب و کار سبب امنیت اطلاعات و داده‌ها می‌شود.

 

ارزیابی عملکرد

 

تیم مدیریت منابع انسانی با برقراری ارتباط با کارکنان و ارائه پیشنهادات در جهت پیشرفت به طور کامل در جریان امور قرار می‌گیرند و اطلاعات کامل در مورد تمام مشاغل سازمان بدست می‌آورند و با ارزیابی عملکرد کارکنان، به طرح کلی برای رسیدن به اهداف سازمان می‌رسند.

 

 

اهمیت مدیریت منابع انسانی

 

در راه‌اندازی یک کسب و کار موفق عوامل بسیاری تاثیرگذارند. در کنار یک ایده خوب و محصول با کیفیت نیاز به یک تیم عالی است تا اهداف را به خوبی به سرانجام برسانند. مدیریت منابع انسانی با ایجاد محیطی سازنده از کارکنان محافظت می‌کند و در بهبود عملکرد کارکنان نقش به سزایی دارد. در نهایت باعث بهبود عملکرد شرکت شده و سبب می‌شود سازمان دستاوردهای بهتری کسب کند.

از آنجا که مدیریت منابع انسانی به تمام مسائل کارمندان رسیدگی می‌کند، دارای اهمیت بسیاری است. همچنین مدیر منابع انسانی با آگاهی از قوانین مشاغل را از پرداخت جریمه‌ها معاف می‌کنند و این موضوع در کاهش هزینه‌های کسب و کار بسیار تاثیرگذار است.

مدیریت منابع انسانی ضمن استخدام بهترین و مناسب‌ترین نیروها، آموزش‌های لازم را به آن‌ها میدهد و آن‌ها را آماده ورود به محیط کار می‌کند. در واقع می‌توان گفت مدیریت منابع انسانی بر ارزش کسب و کار می‌افزاید.

 

نقش کلیدی مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی در توسعه کسب و کار

اهداف منابع انسانی نقش کلیدی در توسعه تقویت و تغییر فرهنگ یک سازمان ایفا می‌کند. افراد به عنوان منابع انسانی برای کسب و کار مهم هستند زیرا آن‌ها می‌توانند با استفاده و بکارگیری از دانش و مهارت خود بهترین نتایج را برای سازمان رقم بزنند و سبب رسیدن سازمان به چشم انداز تعیین شده و مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی مشخص شده شوند. 

از نقش‌های کلیدی مدیریت منابع انسانی حفظ و جذب کارکنان است. بیشتر کارمندان خواهان فرصت‌هایی برای پیشرفت و احساس ارزشمندی هستند. مدیریت منابع انسانی این فرصت‌ها را برای کارمندان فراهم می‌کند.

مدیریت منابع انسانی یک فرهنگ و محیط سالم را ایجاد می‌کند. تمرکز بر فرهنگ محیط کار و رضایت شغلی کارکنان سبب افزایش بهره‌وری و مشارکت بیشتر آن‌ها برای رسیدن به اهداف تعیین شده کسب و کار می‌شود.

 

 

مهمترین اهداف مدیریت منابع انسانی

ثبت نام در دوره های آموزشی منابع انسانی آکادمی ارغوان مریدی

آموزش نقش بسیار پررنگی در احراز جایگاه شغلی و موفقیت در کسب و کار دارد. با توجه به اینکه دسترسی به مباحث مدیریتی و دروس مدیریت منابع انسانی آسان نیست، پیشنهاد می‌کنیم با شرکت در دوره های اموزش منابع انسانی آکادمی ارغوان مریدی یک فرد حرفه‌ای در مدیریت منابع انسانی شوید.

ارغوان مریدی متخصص کوچ و منابع انسانی دکترای مدیریت حرفه‌ای منابع انسانی، کوچ و مشاور منابع انسانی با سال‌ها تجربه موفق در مدیریت منابع انسانی تمام خدمات منابع انسانی اعم از مشاوره‌ منابع انسانی، جذب و استخدام، تدوین استراتژی ، طراحی حقوق و دستمزد و.. را ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید با توجه به خدمات مورد نیازتان درخواست تان را ثبت کنید  تا کارشناسان با شما تماس بگیرند. پس از دریافت راهنمایی و مشاوره می توانید در دوره‌های آموزشی منابع انسانی در آکادمی ارغوان مریدی شرکت کنید. همچنین خدمات

مشاوره منابع انسانی به معنای ارائه مشاوره و خدماتی در زمینه مدیریت منابع انسانی که به سازمان‌ها و کسب و کارها کمک می‌‌کند تا بهترین رویکردها و سیاست‌ها را برای استخدام، توسعه و حفظ منابع انسانی برگزینند، نیز در این مجموعه ارائه می‌شود.

 

با دوره های آموزشی

دغدغه ای در محیط کارتان نداشته باشید!
مشاهده همه

جمع بندی

در هر شرایطی و در هر سازمان و کسب و کاری مهم‌ترین بخش و سرمایه شرکت، کارکنان و یا منابع انسانی هستند. برای رسیدگی و نظارت بر تمام امور کارکنان و رسیدن به اهداف تعیین شده سازمان، باید از متخصصان منابع انسانی بهره برد. مدیران منابع انسانی با تدوین استراتژی‌ها و برنامه‌ها و ایجاد محیط مناسب میان کارمندان، سازمان را در جهت بهره‌وری بیشتر و رسیدن به اهداف یاری می‌کنند.

در این مقاله کارشناسان آکادمی ارغوان مریدی برای آشنایی بیشتر کاربران گرامی به معرفی مدیریت منابع انسانی، اهداف و وظایف آن و تمام جنبه‌های مهم و کاربردی آن پرداخته است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می‌توانید درخواست تان را در سایت درج کنید تا کارشناسان ما به بهترین شیوه شما را راهنمایی کنند.

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat