مهمترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی چیست؟

مهمترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

مقدمه

مهمترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی در یک کسب و کار چیست؟ مدیریت منابع انسانی در یک سازمان هرگز کار آسانی نبوده و نخواهد بود. در چند سال گذشته، چالش‌های مدیریت منابع انسانی با رشد سریع تکنولوژی رشد کرده است. آپدیت‌های سریع نرم‌افزارها و انجام کارها از راه دور، مدیریت منابع انسانی را چالش‌برانگیزتر کرده است.

 

برای داشتن یک سیستم مدیریت منابع انسانی کارآمد، مهمترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی این است که اطمینان حاصل کنند زمان، پول و منابع سازمان به خوبی استفاده می‌شوند یا خیر. علاوه بر این باید مطمئن می‌شوند که کارکنان شما منابع مورد نیاز برای بهترین عملکرد خود و رسیدن به بالاترین سطح بهره‌وری را دارند؟

نیم ساعت مشاوره رایگان با تیم  تخصصی

ارغوان مریدی

 

ما در آکادمی تخصصی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی به مسائل و مهمترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی که مدیران معمولا با آنها برخورد می‌کنند نگاه عمیق‌تری کرده‌ و راه‌حل‌هایی برای آنها پیدا کرده‌ایم. اما ابتدا بهتر است چالش‌های رایجی که مدیران و سازمان‌ها با آن‌ها درگیر هستند را بهتر بشناسیم؛

چالش‌های مدیریت منابع انسانی

مهم‌ترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی توسط مدیران

 1. جذب و استخدام استعدادهای برتر از مهمترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی

 

از آنجایی که تقاضا برای افراد حرفه‌ای، متخصص و آموزش دیده در حال افزایش است، جذب بهترین استعدادها برای مدیران منابع انسانی نیز به چالشی بزرگتر تبدیل می‌شود. مدیران و متخصصان منابع انسانی باید به میزان تناسب یک کارمند در سازمان توجه کنند. همراه با در نظر گرفتن نقش شغلی عوامل دیگری مانند فداکاری، اخلاق کاری و تناسب یک کارمند با شرکت را نیز بسنجند. علاوه بر این، یکی از چالش‌های مدیریت منابع انسانی، بازاریابی شرکت برای جذب و استخدام نیروی متخصص و  استعدادهای برتر است. زیرا اکثر کارجویان متخصصی که به دنبال کار می‌گردند در حال حاضر خود شاغل هستند و شرکت‌ها برای اصطلاحا شکار این کارمندان باید مزایای خوبی ارائه دهد تا بتواند آنان را جذب کند.

 

 عموما بیشترین چالش مدیران در حوزه استخدام این است که یا فرد مناسب را در جایگاه نامناسب قرار می‌دهند و یا بالعکس فرد نامناسب را در جایگاه درست قرار می‌دهند که در هر دو حالت باعث می‌شود آن بهره‌وری و رشد مناسبی که از جذب نیروی جدید باید داشته باشند را از دست داده و کسب و کار خود را متحمل هزینه‌های بالای ناشی از گردش نرخ کارکنان در سازمان کنند.

 

راه حل مناسب برای این چالش مدیریت منابع انسانی این است که شما به عنوان یک مدیر باید مباحث و دوره‌های شخصیت شناسی افراد را مورد مطالعه قرار دهید، جایگاه‌های شغلی و شرح وظایف مربوط به هر کدام را به تفکیک بررسی کنید تا مشخصا بدانید به دنبال چه کارجویی هستید و اصلا باتوجه به آن سمت شغلی، باید دقیقا به چه ویژگی‌ها اخلاقی و مهارت‌های فنی در کارجویان توجه کنید. از طرف دیگر به وجود آوردن یک سیستم برای تشویق کارمندان به معرفی افراد جدید به شرکت و یا فرهنگ‌سازی برای جذب استعدادهای برتر با ارائه‌ی مزایای ویژه‌ به آن‌ها‌ می‌توانند راه‌حل‌های مناسبی برای این چالش باشند. شما می‌توانید از مشاوران منابع انسانی نیز بخواهید این کار را برای شما انجام دهند، زیرا آن‌ها با جایگاه‌های شغلی، ویژگی‌های مورد نیاز برای هر سمت شغلی، خصوصیات کارجویان و وظایف منابع انسانی آشنایی بیشتری دارند و به صورت تخصصی می‌توانند شکاف‌های موجود در مدیریت منابع انسانی سازمان شما را برطرف کنند و در کل به رشد و بهره‌وری سازمانی شما کمک چشمگیری داشته باشند. متخصصین منابع انسانی، برنامه‌ریزان منابع استراتژیک سازمان شما هستند و اطمینان حاصل می‌کنند که شرکت شما کمبود یا مازاد منابع انسانی نداشته باشد.

 

 درخواست جذب نیروی متخصص 

به آکادمی ارغوان مریدی

 

2. پذیرش تغییرات با ذهن باز

 

یکی از چالش‌های مهم در مدیریت منابع انسانی، همسویی کسب و کارها با تغییرات مستمر در جهان است. پیشرفت سریع تکنولوژی یکی از مهمترین چالش‌هایی است که مرتبا کسب و کارها را درگیر خود کرده و اگر شما به عنوان یک مدیر نخواهید این تغییرات را بپذیرید و خود را با آن همسو کنید ناچارا باید دیر یا زود حذف شدن کسب و کارتان از بازار را بپذیرید. کرونا از دیگر چالش‌هایی بود که باعث ایجاد فرهنگ کار از راه دور یا اصطلاحا دورکاری شد و بسیاری از مردم ناچارا به فریلنسری و یا هدایت و کنترل کارمندان از راه دور روی آوردند. جلسات و نظارت بر کار افراد همگی به صورت آنلاین انجام می‌شد و این خود چالشی ترسناک برای مدیرانی بود که به فرهنگ کاری سنتی پایبند بودند.

 

بهترین راه‌حل برای این چالش‌های منابع انسانی داشتن ارتباط باز، شفاف و همچنین صادقانه با کارکنان است. علاوه بر این مطمئن شوید که کارکنان به خوبی به مهارت‌ها و منابعی که برای مواجهه با آن تغییر نیاز دارند، مجهز هستند. زمانی که کارکنان احساس امنیت و توانایی کنند، احتمال اینکه نتیجه مثبت باشد و شما بتوانید پیروزمندانه تغییر را در کسب و کارتان بپذیرید بیشتر است. راه‌حل دیگر این است که در  آموزش منابع انسانی شرکت کنید تا بتوانید در مورد نیازهای آینده شرکت و منابع انسانی مجموعه خود بیشتر و بهتر مطلع شوید.

با دوره های آموزشی

دغدغه ای در محیط کارتان نداشته باشید!
مشاهده همه

 

3. توسعه رهبران فردا

مشاوران منابع انسانی دائماً با چالش هدایت و راهنمایی مدیران در ارتباط با کارمندان دست و پنجه نرم می‌کنند چرا که مدیران خود درگیر چالش پیچیده‌تری هستند و آن چیزی نیست جز عدم توانایی برقراری ارتباط درست با کارمندان. از طرف دیگر بسیاری از کارمندان هم رابطه ضعیفی با مدیران خود دارند اما لازم است به این نکته توجه داشته باشید که ارتقا و آموزش کارمندان  برای عملکرد بهتر نه تنها به رشد کسب و کار شما کمک زیادی می‌کند بلکه در هزینه‌های استخدام و آموزش یک کارمند جدید نیز صرفه جویی می‌شود. علاوه بر این، کارمندی که در شرکت شما رشد کرده است، اصطلاحا دانش پایه را دارد و متخصصین منابع انسانی با مشاوره درست این کارکنان را به رهبرانی قوی در آینده تبدیل کنند.

برای ساختن رهبران فردا در سازمان‌تان و حل این چالش‌های مدیریت منابع انسانی می‌توانید با ارائه جلسات آموزشی ویژه برای افراد مستعد در این زمینه کار کنید، به کارکنان مسیر شغلی و پیشرفت روشنی را که در پیش رو دارند نشان دهید و احتمال ماندن و وفاداری آنان را در کسب و کارتان بیشتر کنید. همچنین می‌توانید با آموزش مهارت‌های بین فردی به آن‌ها فرصتی برای رهبری و ارائه به تیم بدهید.

4. ایجاد فرهنگ یادگیری مستمر

یادگیری یک عامل کلیدی در هر سازمانی‌ست. ارتقاء مهارت کارکنان به شرکت کمک می‌کند تا در بازار نسبت به رقیبان خود برتری پیدا کنند. با این حال، این یک چالش دشوار برای مدیریت منابع انسانی است. زیرا ممکن است کارکنان احساس تحریک، مشارکت و کسب فرصت‌ در جایگاه‌های دیگر یا حتی سازمان‌های دیگر را پیدا کنند. با این حال، مدیران باید با کسب مشاوره منابع انسانی اطمینان حاصل کنند که مهارت‌های دریافت ‌شده توسط کارمندان متمرکز و در خدمت ارتقای نقش‌های شغلی آنهاست. اگر محیط کار، فرهنگ یادگیری و توسعه را در خود داشته باشد، رشد هر یک از کارمندان را تضمین می‌کند.

اما چند قدم برای پرورش فرهنگ یادگیری مستمر و غلبه بر این چالش‌های مدیریت منابع انسانی عبارتند از ایجاد تفکر و ذهنیت رشد و پیشرفت در کارکنانی که مایل به دریافت بازخورد برای یادگیری و رشد باشند. آموزش به مدیران برای اینکه چگونه بازخورد عالی ارائه دهند. تعیین اهدافی برای یادگیری کارمندان در تیم‌ها تا هر ماه یک مهارت خاص را بیاموزند و در انتها می‌توان از آموزش‌های آنلاین و دوره‌های منابع انسانی نیز کمک گرفت.

ارغوان مریدی

متخصص کوچ و مشاوره منابع انسانی

5. ایجاد یک تیم متنوع

یکی از چالش‌های منابع انسانی، چالش مدیریت نیروی کار با سوابق، ایده‌ها و تجربیات متنوع و متفاوت است. همچنین چالش منابع انسانی در ایجاد محیط کاری می‌باشد که بتواند برای تمام سبک‌ها وفرهنگ‌های متفاوت کارمندان خوشایند باشد و نه تنها بتواند دیدگاه‌های تازه‌ای را به شرکت وارد کند، بلکه زنجیره‌ای از بخش‌ها و تیم‌های متنوع را نیز ایجاد ‌کند. زمانی که نظرات مختلفی در سازمان شما شنیده شود، شرکت نوآورتر خواهد بود و نسبت به ایجاد یک فرهنگ سازمانی مشترک حساس‌تر خواهد شد.

راه‌حل برای رویارویی با این نوع چالش مدیریت منابع انسانی ابتدا انجام فعالیت‌هایی‌ست که آگاهی فرهنگی برای کمک به همکاران در درک زمینه‌های جدید و متنوع را فراهم می‌کند. همچنین فعالیت های تیم سازی، کل نیروی کار را قادر می‌سازد تا به عنوان یک تیم بر روی اهداف مشترک سازمانی کار کنند. علاوه بر این به رهبران خود آموزش دهید که دارای ذهنی باز و فراگیر باشند و استخدام‌های با تنوع فرهنگی و سنی را تشویق کنید.

 

6. مراقبت از سلامت روحی و جسمی کارکنان

 

حفظ استانداردهای ایمنی و بهداشت از اولویت‌های فهرست مدیران منابع انسانی قرار دارد. رفاه عمومی کارکنان و توجه به نیازهای روانی آنان چیزی‌ست که سازمان را در حال رشد و پویا نگه می دارد. علاوه بر این‌ها، مدیران باید بر حجم کاری و سطح استرس کارکنان سازمان نظارت دقیق داشته باشند. اما چند قدمی که می‌توانید برای مراقبت از کارمندان خود بردارید عبارتند از ساختن سیستمی که در آن کار به طور مساوی بین کارکنان تقسیم شود. مدیران باید آموزش ببینند که بهره عاطفی خود را افزایش دهند تا بتوانند بهتر به کارکنان کمک کنند و در نهایت کارکنان باید آموزش ببینند تا با تکنیک‌های کاربردی بتوانند سطح استرس خود را بهتر مدیریت کنند.

 

7. مدیریت نرخ گردش مالی یکی از مهم‌ترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی

 

یکی از بزرگترین چالش های مدیریت منابع انسانی، چالش کاهش نرخ گردش مالی در یک سازمان است. یک راه حل برای این کار ایجاد تجربه با کیفیت برای کارمندان است. نرخ بالای گردش مالی در هر سازمانی منجر به افزایش هزینه و استفاده بیش از حد از منابع می‌شود. جدای از هزینه، نرخ جابجایی بالای پرسنل نیز می‌تواند بر روحیه دیگر کارکنان یک سازمان تأثیر بگذارد پس درک مشکلات آنان می‌تواند نقش عمده‌ای در کاهش نرخ گردش مالی داشته باشد.

راه حل‌های مناسب برای این چالش‌ مدیریت منابع انسانی این است که همیشه مصاحبه‌های خروج را انجام دهید تا به درستی دلیل افراد برای ترک شرکت خود را درک کنید. از ابتدا درست استخدام  کنید و آموزش و توسعه کارکنان را در اولویت قرار دهید. با کارمندان خود ارتباط صمیمانه‌ای داشته باشید و در نظر بگیرید که آیا ساعات کاری انعطاف‌پذیر برای شرکت شما امکان پذیر است یا خیر.

نرخ گردش مالی از مهمترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی

8. رعایت قوانین و مقررات

 

بسیاری از متخصصان منابع انسانی با پیگیری قوانین و مقررات مربوط به شرکت مشکل دارند و این یکی از چالش های حیاتی در مدیریت منابع انسانی است زیرا نداشتن سیاست‌های صحیح می‌تواند بر رشد و منابع شرکت تأثیر زیادی بگذارد. عدم وجود سیاست‌های درست و صحیح و مطابق با قوانین اداره کار ممکن است منجر به شکایت، جریمه یا حتی تعطیلی شرکت شود. همچنین متخصصان منابع انسانی باید همیشه از تغییرات در مقررات اعم از قوانین کار، شرایط کاری گرفته و تمامی موارد مربوط به اداره کار به‌روز باشند.

این چالش را به راحتی می‌توان با مشاوره‌ منابع انسانی و همچنین دریافت بسته قراردادهای کاری مورد تایید اداره کار حل کرد. به طور خلاصه، این بزرگترین و الزامی‌ترین کار برای حفاظت از منابع شرکت و جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی‌ست که ممکن است کسب و کار شما را تهدید کند.

 

9. حفظ و نگهداشت استعدادهای برتر

 

حفظ استعدادهای برتر و هوشیاری از خطر هِدهانتینگ یکی از چالش‌های مدیریت منابع انسانی است که واقعاً سازمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نه تنها آموزش و پرورش پرسنل، بلکه حفظ و نگهداشت استعدادهای برتر نیز در سازمان بسیار مهم است. نرخ گردش مالی بالا یک خبر بد برای یک شرکت است، زیرا نشان می‌دهد هزینه‌ی منابع کلیدی شما در شرکت در حال تلف شدن است به دور از اینکه سودی برای کسب و کار شما ایجاد کند. بدون وجود استعدادهای برتر، ساختن شرکت و برندی که ماندگار باشد، کار بسیار دشواری خواهد بود. بدون وجود رهبران قوی، سازمان به شدت آسیب خواهد دید. با این حال، چند قدم وجود دارد که می‌توانید برای حفظ استعدادهای برتر در سازمان خود بردارید مثل ایجاد برنامه‌هایی برای روحیه و انگیزه دادن به کارکنان، به رسمیت شناختن ارزش‌هایی که برای سازمان شما خلق می‌کنند و همچنین تشویق مشارکتی که در مجموعه دارند. محیط کاری پرسنل را هرچه زیباتر و تجهیزتر کنید این به حفظ و جذب افراد با استعداد کمک زیادی می‌کند. همچنین، برای آن‌ها فرصت‌هایی برای توسعه و ارتقا بیشتر خود ارائه دهید. این موارد نه تنها به حفظ و وفاداری پرسنل شما کمک زیادی می‌کنند، بلکه باعث می‌شوند همواره استعدادهای برتر و افراد متخصص دوست داشته باشند در سازمان و مجموعه شما کار کنند.

مطالعه ی بلاگ های 10 راه برای حفظ و نگهداشت بهترین کارمندان، 6 راه موثر برای ایجاد انگیزه در کارکنان، بی انگیزگی، هفت دلیل ترک سازمان می توانید در این راستا کمک شایانی به شما کند.

درک نسل  Z از مهم‌ترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی امروزه مدیران

در چند سال اخیر، کسب‌وکارها مجبور بوده‌اند خود را با کانال‌های جدید بازارها و شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و همچنین فیس‌بوک و تلگرام وفق دهند و با تغییرات سازگار شوند. کسب و کارها باید یاد بگیرند که بتوانند با نسل زد کار کنند و همچنین باید خود را برای درک دیدگاه‌های جدید، سبک کاری منعطف و هرآنچه که ممکن است با دیدگاه‌های آن‌ها از فضای کار مطابقت نداشته باشد، آماده کنند. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که نسل Z در آینده کارکنان بهتری نسبت به نسل‌های قبلی خود خواهند بود. زیرا این نسل اصطلاحا بومی تکنولوژی هستند و به خوبی می‌توانند با تغییراتت جدید فناوری خود را همسو و کارشان را ارتقا بخشند چرا که با آن بزرگ شده‌اند. از طرف دیگر آنها تمایل و ریسک‌پذیری بیشتری برای سرمایه‌گذاری به روی دانش و یادگیری خود دارند زیرا آنها به دنبال تحقق اهداف و دریافت هیجان در نقش‌های شغلی خود هستند و از این رو بیشتر به ایده‌های خلاقانه دست می‌یابند.

نتیجه

مهمتر از همه، اینها برخی از مشکلات رایجی بود که متخصصان و مشاوران منابع انسانی با آن‌ها مواجه هستند. چالش واقعی در مدیریت منابع انسانی، سازگاری با تغییرات و عبور از بحران‌های کسب و کاری‌ست. با کمک گرفتن از مشاوره منابع انسانی قادر خواهید بود تا تغییرات و بحرا‌ن‌هایی که ممکن است منابع انسانی شما را در آینده تهدید کنند، به راحتی پیش بینی کنید. در نتیجه، می‌توانید خود و کارمندان را برای چالش‌های پیش رو آماده کنید.

به عبارت دیگر، همراهی یک متخصص منابع انسانی در کسب و کار شما برای رسیدگی به مهمترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی موجود ضروری است. همانطور که تکنولوژی پیشرفت می‌کند و جهان به سمت سازگار شدن با آن پیش می‌رود، در کسب و کار هم این نیروی انسانی‌ست که قدرت رشد یا ورشکستگی یک شرکت را دارد، بنابراین باید به آنها اهمیت داد و از آنها مراقبت کرد. آکادمی ارغوان مریدی با بیش از 8 سال سابقه در کوچینگ و مدیریت منابع انسانی به کسب و کارهای زیادی کمک می‌کند تا با شناسایی هوشمندانه مهم‌ترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی و به حل شکاف‌های موجود در آن بپردازند و رشد تجاری خود را تضمین کنند.

مدیریت مهمترین چالش‌های مدیریت منابع انسانی

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat