مدیریت نیروی کار نسل Z؛ ۵ روش کلیدی برای مدیریت نسل Z در محل کار

مدیریت نیروی کار نسل Z

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

مدیریت نیروی کار نسل Z به معنای متعهد شدن به یک سبک رهبری جدید است.
طی یک مطالعه و همه‌پرسی از گروه‌های مختلف نسل Z مشخص شد اولویت همه‌ی اون‌ها در کار همدلی و صداقت هست. این نسل از رئیس‌شان می‌خواهند که شفاف، حمایت‌کننده باشد و به حرف‌هایشان احترام بگذارد.
در عین حال، نسل Z می‌خواهد محل کارش محیطی مملو از نوآوری و فرصت باشد. آنها می‌خواهند شیوه های کاری انعطاف پذیر را کشف کنند و با آخرین فناوری و تکنولوژی موجود در زمینه‌ی کاری خود کار کنند.
در اینجا برخی از مهمترین نکاتی که رهبران باید در هنگام مدیریت نیروی کار نسل Z در نظر بگیرند را برای شما آورده‌ایم!
 

1. همکاری و ارتباطات را در اولویت قرار دهید.

نسل Z برای تعامل اجتماعی ارزش قائل است. این نسل در عصر رسانه‌های اجتماعی بزرگ شده‌اند و دوست دارند دائماً با افرادی که با آنها کار می‌کنند در ارتباط باشند. به این ترتیب، رهبران کسب‌وکار در سازمان خود باید فرهنگی از روحیه تیمی، رفاقت و همکاری ایجاد کنند.
برای نسل Z، همکاری و ارتباط همیشه نباید به صورت رو در رو انجام شود. این کارمندان از ارتباط با همکاران خود از طریق کنفرانس‌های ویدئویی و تماس‌های تلفنی به همان اندازه خوشحال هستند و دوست دارند به برنامه‌های پیام‌رسان فوری دسترسی داشته باشند.
برای ایجاد حس شفافیت در محیط کار، رهبران کسب و کار باید اطمینان حاصل کنند که کاملا باز و سازگار با استراتژی‌های ارتباطی خود هستند. به‌روزرسانی منظم کارکنان در مورد آخرین پیشرفت‌های رخ داده در کسب‌وکار باعث می‌شود آنها احساس امنیت بیشتری کنند.
 
 
مدیریت نیروی کار نسل Z

2. اجازه استقلال و خودمختاری را بدهید.

نسل Z افراد جاه طلبی هستند که دوست دارند استقلال خود را داشته باشند. اگرچه از بازخورد و راهنمایی رهبران قدردانی می‌کنند، اما همچنان می‌خواهند که راهبردهای خودشان را بررسی کنند و راحت‌ترین کار را انجام دهند. این بدان معناست که رهبران باید به کارکنان نسل Z خود مالکیت پروژه‌هایشان را بدهند.
اجازه دادن به اعضای تیم برای انتخاب برنامه‌های خود یا پیشنهاد روش‌های خود برای مقابله با پروژه‌ها باعث می‌شود احساس احترام و مشارکت بیشتری در کارشان داشته باشند. نسل Z باید به ابزارهای زیادی برای تحقیقات دسترسی داشته باشد. همچنین فرصت‌هایی برای به اشتراک گذاشتن افکار و نظر خود با رهبری و سایر اعضای تیم به طور منظم داشته باشد.
 

3. استراتژی‌هایی را برای تعادل بین کار و زندگی اجرا کنید.

فرسودگی شغلی و استرس مشکلات قابل توجهی برای گروه هزاره بوده است، به طوری که حدود 28 درصد گفته‌اند که به طور مرتب در محل کار از این مشکل رنج می‌برند. نسل Z از مبارزات والدین خود درس گرفته است و اکنون تعادل بین کار و زندگی را بیش از بسیاری در اولویت قرار داده است.
81 درصد از کارمندان نسل Z می‌گویند انعطاف پذیری در انتخابِ نحوه و زمان کار مهم است. بسیاری از اعضای تیم در چشم انداز فعلی انتظار داشتن دسترسی به استراتژی‌های کاری کاملاً از راه دور (دورکاری) یا ترکیبی (حضوری و دورکاری) را دارند. برخی از نسل Zها نیز به هفته کاری 4 روزه علاقه‌مند شده‌اند.
برای جلب توجه کارمندان نسل Z و راضی نگه داشتن آنها، مدیران باید سبک‌های کاری مختلفی را خارج از تجربه استاندارد ارائه دهند. همچنین برای رهبری بسیار مهم است که با متقاعد کردن آنها به استراحت‌های منظم و مدیریت موثر برنامه‌هایشان، تعادل بین کار و زندگی را بین اعضای تیم تقویت و تشویق کند.
 

مدیریت نیروی کار نسل Z

4. از فناوری جدید استقبال کنید.

نسل Z به عنوان اولین نسلی که بدون هیچ خاطره‌ای از زمان قبل از رسانه‌های اجتماعی و Wi-Fi وارد نیروی کار شدند، با فناوری و تکنولوژی‌هی جدید دست به دست هم داده اند. این بدان معناست که شرکت‌هایی که امیدوارند دوره جدیدی از کارمندان نسل Z را جذب و درگیر کنند، باید از نظر دیجیتالی آگاه و به لحاظ تکنولوژی کاملا به‌روز باشند.
مدیران می‌توانند بهره‌وری و عملکرد کارکنان نسل Z خود را با پیاده‌سازی ابزارهایی که به این اعضای تیم در مدیریت کارشان کمک می‌کند، بهبود بخشند. برنامه‌های بهره‌وری و مدیریت پروژه، ابزارهای همکاری، و جلسات و کنفرانس‌های ویدیویی همگی بسیار مهم خواهند بود.
برای راضی نگه داشتن کارمندان نسل Z، رهبران کسب و کار باید مطمئن شوند که به طور مرتب فناوری خود را به روز می‌کنند و بهبود می‌بخشند. این به معنای پیاده‌سازی نرم‌افزار و سرویس‌های جدید و حتی سرمایه‌گذاری در محیط ابری برای اجرای نرم‌افزارهااست. جمع آوری بازخورد از کارکنان در مورد ابزارهایی که ترجیح می‌دهند استفاده کنند به هدایت سرمایه‌گذاری‌های موفق شما در حوزه‌ی تکنولوژی بسیار کمک می‌کند.
 

5. به نیازهای سلامت روان آن‌ها توجه کنید و با آنها همدلی کنید.

همدلی همه چیز برای کارمندان نسل Z است. حدود 82 درصد از نسل Zی‌های شاغل امروز می‌گویند که مهم است مدیران برای آن‌ها “روزهای سلامت روان” را در زمانی که احساس خستگی یا استرس می کنند، ارائه دهند. کارکنان نسل Z می‌خواهند بدانند که رهبران کسب و کارشان متعهد هستند که آنها را شاد و سالم نگه دارند.
رهبران تجاری در این بخش باید به دنبال راه هایی برای نشان دادن همدلی خود باشند. به عنوان مثال، اجرای یک استراتژی سلامتی در محل کار که می‌تواند بر ارائه راه‌هایی برای مدیریت استرس و جلوگیری از فرسودگی شغلی به اعضای تیم متمرکز است، مفید باشد.
 
ارائه مزایای خاصی مانند دسترسی به مشاوره، روزهای تعطیل بیشتر که کارکنان احساس می‌کنند در محل کار غرق شده اند، و حقوق رقابتی برای رفع نگرانی‌های مالی راه خوبی برای جذب و حفظ کارمندان Gen Z خواهد بود.

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat