وفاداری کارکنان؛ ۱۶ نکته مهم برای بهبود وفاداری کارکنان

وفاداری کارکنان

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

برای بهبود وفاداری کارکنان در محل کار، باید این را بدانید که احساس کارمند شما به شدت در بهره‌وری شرکت شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین، چه در حال استخدام کارمندان جدید در شرکت باشید و چه در حال کاهش و جابجایی کارمندان، اولویت دادن به وفاداری کارکنان یک عامل کلیدی است.

با این وجود، برای شرکت‌ها همسویی با خواسته ها و نیازهای نسل جدید کارکنان هم بسیار چالش برانگیز است.

بر اساس یک نظرسنجی جهانی که در خصوص نگرش افراد به مزایای کاری انجام می‌شود، بین دسامبر 2021 تا ژانویه 2022، 53 درصد از کارکنان را نشان می‌دهد که فعالانه به دنبال فرصت‌های شغلی جدید یا به عبارتی در معرض خطر ترک شغل‌شان هستند.

این نشان می‌دهد که مبارزه اصلی کسب و کارها برای استخدام نیروهای متخصص تازه و جدید نیست، بلکه برای حفظ و مشارکت کارکنان است.

با این حال، جای نگرانی نیست. یک برنامه مشخص برای وفاداری پرسنل می‌تواند کارکنان را بیشتر در سازمان نگه دارد.

بنابراین، در اینجا یک راهنمای مفید وجود دارد که به شما کمک می کند 16 نکته ضروری برای بهبود وفاداری کارکنان در سال 2023 را بررسی کنید.

 

وفاداری کارکنان به چه معناست؟

وفاداری کارکنان به احساساتی اطلاق می‌شود که کارمندان را به کارفرمایان فعلی خود پیوند می‌دهد و آنها را از جستجوی برای شغل و مزایای شغلی بهتر، در جای دیگر باز می‌دارد.

کارمندان وفادار 100% خود را می‌دهند و خود را وقف موفقیت شرکت می‌کنند. آنها تلاش خود را برای رسیدن به اهداف سازمانی به کار می‌گیرند. علاوه بر این، آنها به دنبال فرصت‌های شغلی جایگزین و بهتر نیستند زیرا قصد دارند در سازمان باقی بمانند.

کارمندان زمانی وفاداری خود را نشان می‌دهند که حقوق خوبی دریافت می‌کنند، راهنمایی می‌شوند، توانمند می‌شوند، مورد اعتماد قرار می‌گیرند و به چالش کشیده می‌شوند. علاوه بر این، زمانی که ارتقاء یافتند، درگیر شوند، قدردانی شوند و از همه مهمتر احساس کنند که برای آن‌ها ارزش قائل هستید، برای مدت طولانی در شرکت می‌مانند. کارکنان باید این احساس را داشته باشند که سازمان بهترین‎ها را برای آنها می‎خواهد.

 •  
وفاداری کارکنان

 

چرا وفاداری کارکنان مهم است؟

برای توسعه هر سازمانی، کارکنان دارایی و سرمایه ارزشمندی به شمار می‌روند. هزینه‌های استخدام، آموزش، حقوق و مزایا، همه و همه سرمایه‌گذاری قابل توجهی را نشان می‌دهد. و کارکنان وفادار در محل کار می‌توانند عملیات روزانه یک سازمان را به شکل قابل توجهی بهبود بخشند. همچنین شرکت شما تاثیر مثبتی از آنها خواهد دید.

وفاداری کارکنان در محل کار به دلایلی ضروری است. وفاداری کارکنان مزایای متعددی دارد.

کارمندان وفادار به احتمال خیلی زیاد در مواقع سخت کنار شما می‌مانند. این می‌تواند برای مشاغلی که ممکن است دوره‌های بی‌ثباتی یا افول را تجربه می‌کنند مهم باشد. از این رو، اجرای یک استراتژی تعامل قوی برای کارکنان نیز می‌تواند بسیار سودمند باشد.

 

در اینجا چندین دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد وفاداری کارکنان در محل کار چقدر مهم و حیاتی‌ست:

 

1. بهبود بهره وری

کارکنان باانگیزه و با نگرش مثبت می‌توانند انرژی مشابهی را به سایر همکاران منتقل کنند. و کارکنان وفادار همیشه خود را وقف پیشرفت و موفقیت سازمان می‌کنند.

آنها کمتر مریض می‌شوند، استراحت کافی دارند یا رفتارهای دیگری انجام می دهند که می تواند به بهره وری کلی مجموعه شما کمک کنند. بنابراین، سطوح بهره‌وری شما بیشتر تحت تاثیر کارمندان وفادار قرار می‌گیرد.

 

2. تأثیر بر تجربه مشتری

کارمندانی که برای شرکت خود ارزش قائل هستند، می‌توانند این ارزش‌ها را از طریق تعاملات روزانه به مشتریان منتقل کنند. در نتیجه شهرت شرکت شما در بین اجتماع افزایش می‌یابد و متقابلا وفاداری مشتریان شما افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، آنها باعث می‌شوند مردم فرهنگ سازمانی شما را کاملا احساس و درک کنند.

 

3. افزایش رشد و بهبود

اغلب، کارکنان وفادار ابتدا سیاست‌ها یا تغییرات جدید را دریافت و تنظیم می‌کنند یا به عنوان عوامل تغییر عمل می‌کنند. با انجام این کار، تلاش‌ها برای بهبود سازمانی می‌تواند مؤثرتر باشد و رشد سازمانی حاصل شود.

 

4. افزایش قابلیت استخدام

علاوه بر کاهش جابجایی کارکنان، می‌توانید استعدادهای جدید را جذب کنید. کارمندانی که در یک شرکت احساس ارزشمندی می‌کنند، به سایر جویندگان کار نیز توصیه می‌کنند که برای شرکت شما کار کنند.

بنابراین می‌توانید استعدادهای جدیدی را برای پر کردن موقعیت‌های خالی شغلی استخدام کنید.

 

5. محیط کار سالم

در نهایت، کارکنان وفادار تمایل بیشتری نسبت به کار کردن در شرکت‌های مثبت و حمایت‌کننده دارند. بنابراین می‌تواند محیط کاری بهتری را برای همه ایجاد کند.

به طور کلی، وفاداری کارکنان مهم است زیرا می‌تواند منجر به افزایش ثبات، بهره‌وری و مثبت بودن در محل کار شما شود. این مزایا می‌تواند به ویژه برای مشاغل کوچک یا مشاغلی که روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند نیز مهم باشد.

 •  
وفاداری کارکنان

 

چرا کارمندان تصمیم می‌گیرند شغل‌شان را ترک کنند؟

در گذشته کارمندان فقط امنیت شغلی خود را می‌خواستند. اما امروزه آنها چیزی بیشتر از امینیت شغلی را در نظر دارند و می‌خواهند.

موانع متعددی مانع کار کارمندان می‌شوند که منجر به ترک شغل آنها خواهد شد. برخی از دلایلی که کارکنان شغل خود را ترک می‌کنند در ادامه ذکر شده است.

 

1. عدم پیشرفت شغلی

گزارشی از Statista نشان می‌دهد که 41 درصد از کارمندان شغل قبلی خود را به دلیل عدم پیشرفت شغلی ترک کردند.

پیشرفت شغلی نباید برای هیچ کارمندی متوقف شود. و این امر موجب می‌شود که کارمندان احتمالاً به موقعیت‌های شغلی دیگری فکر کنند. مگر اینکه شرکت با آن‌ها ارتباط درستی برقرار کند و فرصت‌های رشد واضحی را برای آن‌ها فراهم کند.

 

2. پاداش ناکافی

همچنین بر اساس همین گزارش بالا، 36 درصد از کارکنان به دلیل پاداش و قدردانی ناکافی، کار را ترک می‌کنند. بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما به طور منصفانه و مطابق با استانداردهای صنعت و بازار پاداش دریافت می‌کنند.

 

3. عدم شناخت

عدم شناخت یا قدردانی از کار سخت کارکنان در نهایت منجر به ناراحتی و انگیزه پایین آن‌ها می‌شود.

 

4. رهبری ناکارآمد

رهبران می‌توانند به طور قابل توجهی بر روحیه کارکنان تأثیر بگذارند، چه مدیر عامل باشند و چه مدیران میانی. هرج و مرج می‌تواند به سرعت رخ دهد اگر که محیط‌های کاری فاقد اهداف روشن و رهبری موثر باشند.

 

5. تعادل بین کار و زندگی ضعیف

تعیین مرزها و انتظارات واقع بینانه برای تیم خود به حفظ رضایت کارکنان کمک می‌کند و برای ارتقای تعادل سالم بین کار و زندگی ضروری است.

 •  
وفاداری کارکنان

چگونه وفاداری کارکنان را افزایش دهیم و تعهد را در آن‌ها را ایجاد کنیم؟

شما می‌توانید چند کار کلیدی برای ایجاد وفاداری و تعهد کارکنان در سازمان خود انجام دهید:

 •  مطمئن شوید که ماموریت و ارزش‌های شرکت خود را می‌دانید و کارکنان شما نیز آنها را می‌دانند.
 •  فرصت‌هایی برای رشد و توسعه کارکنان در داخل شرکت فراهم کنید.
 •  از طریق گزینه‌هایی مثل سهام یا تقسیم سود به کارکنان احساس مالکیت در شرکت بدهید.
 •  یک محیط کاری مثبت و حمایتی ایجاد کنید که در آن کارکنان احساس ارزشمندی و قدردانی کنند.

انجام این کارها باعث ایجاد حس قوی وفاداری و تعهد در بین کارکنان شما می‌شود. با این حال، برای دانستن بهترین نکاتی که به شما در بهبود وفاداری و حفظ کارکنان کمک می کند، به خواندن این راهنما ادامه دهید.

 

 

بهبود تجربه کارمندان دشوار  یا گران قیمت نیست!

16 نکته موثر برای حفظ و بهبود وفاداری کارکنان

 

 

1. برای بهبود وفاداری کارکنان از هر گونه شکاف ارتباطی پرهیز کنید.

مهم است که یک کانال ارتباطی باز داشته باشید تا کارکنان را به شرکت خود وفادار نگه دارید. کارمندان باید در ارائه بازخورد در کار احساس راحتی کنند.

شما باید کارکنان خود را در محل کار جذب کنید. تعامل می‌تواند فیزیکی، شناختی یا احساسی باشد. اطمینان حاصل کنید که هیچ شکاف ارتباطی بین رهبران تیم و اعضا وجود ندارد.

وقتی همه کارمندان حضوری هستند، این مسئله مهمی نیست. اما اگر کارکنان دورکار دارید، باید مطمئن شوید که آنها به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند.

ابزارهای ارتباطی در محل کار شامل نرم افزار‌های کنفرانس ویدیویی، پیام رسانی فوری و تماس‌های صوتی است.

می‌توانید از تلفن ثابت یا تلفن همراه خود برای تماس صوتی استفاده کنید.

 

2. برای بهبود وفاداری کارکنان درک کنید که به چه چیزی نیاز دارند و سعی کنید به آنها پاسخ دهید.

نگرانی اصلی تقریباً هر کارمندی این است که کسی به حرف آنها گوش ندهد. اما کارفرمایان باید به نیازهای آنها گوش دهند.

کارمندانی که از شغل خود احساس رضایت می‌کنند به دنبال فرصت‌های شغلی دیگر نیستند. راه کارآمدی برای ابراز نگرانی یا به اشتراک گذاشتن ایده‌ها برای کارکنان فراهم کنید.

 

3. بازخورد بگیرید و بر اساس آنها عمل کنید.

فرهنگ تایید و تشویق همیشگی از سوی کارمندان را متوقف کنید.

آیا سازمان شما فرهنگ پاداش به انتقادات سازنده را پرورش می‌دهد؟ اگر مطمئن نیستید یا پاسخ «نه» است، فرهنگ شرکت شما می‌تواند به تعارض در محل کار کمک کند. کارکنان و مدیریت باید یک کانال بازخورد مستمر داشته باشند. آنچه که کارکنان شما نیاز دارند یا می‌خواهند را در ذهن خود تصور نکنید. مستقیماً از آنها بپرسید که چه چیزی برای آنها مفید است و چه چیزی نیست. با انجام این کار، شما این شانس را دارید که بازخورد ارزشمندی را جمع آوری کنید و بدست آورید.

پاسخ دادن به بازخورد کارمند ممکن است مستقیماً امکان پذیر نباشد. اما هنوز هم ارزش بررسی این را دارد که آیا می‌توان روی یک اقدام متقابل توافق کرد یا خیر. اما اگر به بازخورد آنها عمل نشود، ممکن است کارمندان مایل نباشند اصلا نظرات خود را بیان کنند.

 

4. کار خوب آنها را تصدیق کنید و از آنها قدردانی کنید.

قدردانی از زحمات کارمندان یکی از بهترین راه ها برای افزایش وفاداری کارکنان و ارتقای رشد‌شان است. بنابراین، مدیران یا سرپرستان باید هر زمان که یک کارمند فراتر از آنچه انتظار می‌رود رشد می‌کند و عملکرد خوبی دارد، از او قدردانی کنند. علاوه بر این، به رسمیت شناختن تاثیرگذاری کارمندان در تحقق اهداف سازمانی باعث می‌شود تا احساس انگیزه و ارزشمندی کنند. همچنین می‌توانید از یادداشت‌های استیکری برای نوشتن قدردانی استفاده کنید و آن‌ها را جلوی میزشان یا روی دیواری مخصوص بچسبانید.

با این حال، ارائه بازخورد منفی به کارکنانتان نیز مهم است، تا زمانی که سازنده باشد.

 

5. به کارمندان کمک کنید تا تعادل بین کار و زندگی خود را حفظ کنند.

کارمندان شما ممکن است در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود از مشکلات زیادی عبور کنند. بنابراین، ممکن است مدیریت همزمان زندگی شخصی و حرفه‌ای برای آنها سخت باشد. این که آیا به کمک مالی نیاز دارند یا مرخصی روزهای اضافی، آن را در نظر بگیرید. سلامتی کارمند خود را در اولویت قرار دهید زیرا وفاداری کارکنان را افزایش می‌دهد.

 •  
وفاداری کارکنان

6. ‌افراد سمی را حذف کنید.

یک نظرسنجی آمریکایی نشان داد که 82 درصد از کارگران شغل خود را ترک یک فرد سمی می تواند کل محل کار را سمی کند. محیطی که سمی است می تواند بر وضعیت روانی افراد تأثیر بگذارد و بهره‌وری آن‌ها را کاهش دهد زیرا کار در چنین محیطی غیرممکن است.

بنابراین، مطمئن شوید که با آن مدیران سمی برخورد کنید و نرخ گردش مالی را کاهش دهید.

 

7. ارائه مزایای رقابتی و منصفانه و افزایش دستمزد.

به یک کارمندان شایسته حقوق رقابتی بدهید زیرا یکی از دلایلی که کارمندان کار را ترک می‌کنند حقوق کمتر است. پرداخت حقوق رقابتی به کارمندان با جابجایی بالا یک راه عالی برای حفظ وفاداری کارمندان در شرکت شما است. هنگام پر کردن موقعیت‌های شغلی دشوار، حقوق بالا می‌تواند به کاهش استرس کمک کند.

 

 

8. مشوق‌‌ها و هدیه‌‌هایی را برای کارمندان در نظر بگیرید.

ارائه‌ی خدمات درمانی و یا مزایایی برای استفاده از خدمات درمانی می‌تواند مشوق بسیار خوبی برای افزایش انگیزه کارمندان باشد. علاوه بر مزایای مستقیم، می‌توانید مشوق‌های دیگری نیز ارائه دهید. زمانی که کارمندان گزینه‌هایی مانند دریافت سهام دارند، احتمال بیشتری دارد که موفقیت شرکتی را با موفقیت‌های شخصی خود مرتبط کنند. این امر آنها را تشویق می‌کند تا برای موفقیت شرکت سخت‌تر کار کنند.

برای ایجاد وفاداری بین کارفرما و کارمند، امتیازات عالی به کارمندان خود ارائه دهید. در مزایایی مانند وقت آزاد، عضویت در باشگاه، برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیر، تخفیف‌های کارمندی، طرح‌های سلامت و برنامه‌های توسعه شخصی سرمایه‌گذاری کنید.

اقلام ضروری که می‌توانید از آنها به عنوان مشوق استفاده کنید می‌تواند شامل ظروف نوشیدنی مارک دار، بسته‌های مواد غذایی، لوازم ضروری محل کار، اقلام فنی، لوازم ضروری سفر و موارد دیگر باشد.

 

9. مسئولیت بدهید و رشد حرفه‌ای را تضمین کنید.

کارمندان می‌خواهند مهارت‌های‌شان را توسعه دهند و در حرفه خود رشد کنند. پس با قدردانی از مهارت‌ها و تجربیات آنها، باید مسئولیت‌هایی را به آن‌ها محول کنید و رشد حرفه‌ای آنها را تضمین کنید. کارفرمایانی که به دنبال وفاداری طولانی مدت کارمندان هستند، می‌توانند وفاداری کارکنان را با ایجاد فضای آزاد در نقش خود افزایش دهند.

 

10. استراتژی خود را به طور مشترک ایجاد کنید.

استراتژی‌های وفاداری از بالا به پایین موثر نیستند. مدیریت و رهبری نباید تنها افراد مسئول در ایجاد و اجرای برنامه‌ها باشند. آنها باید مسائل کاری را شفاف با سایر کارمندان در میان بگذارند.

اگر می‌خواهید تعامل بالایی میان کارمندان و مدیران وجود داشته باشد، بهتر است استراتژی‌های خود را به طور مشترک ایجاد کنید. این به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌ای طراحی کنید که به شرکت و کارمندان شما نیز کمک کند.

 •  
وفاداری کارکنان

11. محیط کاری مثبت و ایمن را برای کارمندان تضمین کنید.

كاركنان نبايد هنگامی كه برای انجام وظايف به شرکت می‌آيند احساس ترس را تجربه كنند. هیچ کس دوست ندارد نظرات توهین آمیز بشنود، با او بد رفتار شود یا رفتاری منفی ببیند.

بنابراین، یک محیط کار مثبت ایجاد کنید و کارمندان خود را خوشحال کنید. مدیران باید فرهنگ سازمانی باز، محترمانه، صبور و بردبار را ترویج کنند. حتی زمانی که مشکلی پیش می‌آید، بدون ایجاد هرج و مرج در محیط کار، آنها را با آرامش حل کنید.

 

12. انعطاف پذیری در کار

با ارائه ساعات کاری انعطاف پذیر به کارکنان خود، به آنها اجازه می دهید برنامه‌های خود را مطابق با سبک زندگی و نیازهای خود برنامه‌ریزی کنند. این امر موجب به وجو آمدن کارمندان مولدتری خواهد شد. با رواج بیشتر دورکاری، افراد می‌توانند روزانه با مسئولیت‌های متعدد از خانه کار کنند. اکثر افراد می‌گویند که نمی‌خواهند کارشان را ترک کنند زیرا چنین انعطاف پذیری دارند. بنابراین، یک برنامه کاری انعطاف پذیر حیاتی است.

 

13. برای بهبود وفاداری کارکنان روی آموزش و توسعه آن‌ها سرمایه گذاری کنید.

بر اساس یک گزارش، 86 درصد از نسل هزاره‌ها در صورت ارائه آموزش و توسعه توسط کارفرمایان، در مشاغل فعلی خود باقی خواهند ماند. بهبود مهارت‌های کارکنان با سرمایه‌گذاری روی آموزش آن‌ها، یک استراتژی برد-برد است. نه تنها به شما در افزایش بهره‌وری شرکت کمک می‌کند، بلکه وفاداری کارکنان را نیز افزایش می‌دهد.

با این حال، قبل از سازماندهی هر نوع آموزشی، باید انواع آموزش مورد نیاز کارکنان خود را بدانید. بنابراین، شما باید با کارکنان ارتباط برقرار کنید. شرح شغل آن‌ها را بشناسید و آموزش‌های لازم را به آنها ارائه دهید.

 

14. عدم اطمینان و ناامنی را از بین ببرید.

انجام کارهایی که در حال حاضر ضروری نیستند ممکن است کارمند شما را ناامید کند و درآمد کسب و کار شما را کاهش دهد. بنابراین، چنین کارهای غیر ضروری را حذف کنید. علاوه بر این، عدم اطمینان یکی از ویژگی‌های رایج در محل کار امروزه است. نوآوری در ارائه‌ی مزایا دائماً بازارهای باثبات قبلی را در در طول زمان با تغییرات سریع اقتصادی مختل می‌کند. کارمندان ممکن است از زندگی در محیطی که آینده آنها نامشخص است ناراضی باشند. بنابراین وقتی تحت فشار قرار می‌گیرند، بهره‌وری شرکت را کاهش می‌دهد. حتی اگر نمی‌توانید اقتصاد را اصلاح کنید، می‌توانید با ارائه اخطار و اطلاع‌رسانی به کارکنان خود به مقابله با تغییرات کمک کنید.

 

15. اجرای برنامه های تفریحی و جشن گرفتن نقاط عطف

جشن گرفتن نقاط عطف راه دیگری برای نشان دادن فداکاری و وفاداری کارکنان شماست. بنابراین، اگر می‌خواهید کارکنانتان به شرکت شما بپیوندند، ضروری است که از آنها قدردانی کنید و نقاط عطف کارمندان‌تان را جشن بگیرید. چه سالگرد کاری، چه بزرگترین دستاوردها یا تولد، آنها را جشن بگیرید، یک کارت هدیه بدهید و به کارمند خود احساس خاص بودن بدهید.

 

16. تشویق به کار گروهی

کارکنان نباید در انجام کارها احساس تنهایی کنند و فکر کنند که مدیریت به آنها کمک نمی‌کند. کارمندان زمانی که با هم برروی وظایف کار می‌کنند، یکدیگر را بهتر می‌شناسند. بعلاوه، زمانی که هدف مشترکی داشته باشند، احساس وفاداری بیشتری هم به شرکت و تیم می‌کنند.

 •  
وفاداری کارکنان

نتیجه

برای موفقیت و رسیدن به اهداف سازمانی، کارمندان باید نسبت به کارشان تعهد و وفاداری داشته باشند. در دنیای تکنولوژی امروز، زمان پول است و همه به دنبال راه‌هایی برای صرفه جویی در زمان و بهره‌وری بیشتر هستیم. در چنین شرایطی، اگر فکر می‌کنید که درگیر و خوشحال نگه داشتن کارمندان راحت‌تر از همیشه است، سخت در اشتباه هستید.

با این حال، برای حل این مشکل و حفظ نیروی کار خود و همچنین ایجاد انگیزه در آن‌ها‌، این نکات ضروری را برای بهبود وفاداری کارکنان بررسی کنید.

 

سوالات متداول

 

عوامل اصلی که می تواند وفاداری کارکنان را افزایش دهد چیست؟

عوامل متعددی باعث افزایش وفاداری کارکنان می شود. بعضی از آنها

 •  حقوق
 •  مشارکت و تعامل فعال
 •  شناخت و پاداش
 •  تعیین هدف
 •  رهبری
 •  آموزش و توسعه،
 •   امنیت شغلی
 •  تعادل انعطاف پذیری بین کار و زندگی،
 •  توانمندسازی
 •  تعهد شغلی

هستند.

 

چگونه کارمندان را وفادار نگه می دارید؟

باید تمام آن عوامل اصلی را که بر وفاداری کارمند تأثیر می گذارد را دنبال کنیم. مواردی که باید برای وفادار نگه داشتن کارکنان در نظر بگیرید عبارتند از:

 •  دستمزد رقابتی
 •  انگیزه و قدردانی
 •  توسعه و رشد شغلی
 •  یک خط ارتباطی باز
 • انعطاف پذیری
 • محیط کاری مثبت
 • پاداش و انگیزه برای عملکرد بالا

 

چگونه بر کارمندانم پیروز شوم؟

برای جلب نظر کارکنان خود، باید به آنها نشان دهید که یک رهبر شایسته و قابل اعتماد هستید. در اینجا چند ایده برای دستیابی به این هدف وجود دارد:

 • بر شخصیت حرفه‌ای تاکید داشته باشید
 •  توانایی‌های خود را نشان دهید
 •  زود بیایید و تا دیروقت بمانید
 •  همکاری داشته باشید
 •  در حل مسائل کمک کنید
 •  خوراکی های گاه به گاه ارائه دهید
 •  محتاط باشید

آخرین بلاگ ها

پروفایل کاربری

در زمینه مدیریت منابع انسانی به مشاور نیاز دارید؟

ما را در فضای مجازی دنبال کنید.

چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat

با دوره های آموزشی و قراردادهای کاری آکادمی ارغوان مریدی
سال جدید را بدون دغدغه  شروع کنید!