اهمیت استخدام در حفظ کارکنان

اهمیت استخدام در حفظ کارکنان

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

  اهمیت استخدام در حفظ کارکنان موضوعی است که در سازمان‌ها و نشریات مرتبط با کسب و کار بسیار به آن توجه می‌شود. اما منظور از حفظ کارکنان چیست؟ چرا امروزه در دنیای کسب و کار بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته است؟ و عواملی که سبب تقویت و یا شکست تلاش‌ها در این زمینه می‌شوند، کدامند؟ باید این را بدانید که برای حفظ کارکنان شایسته خود باید از استراتژی‌های بسیار کارآمدی بهره گیرید.  استراتژی‌هایی موثر شامل؛ استخدام صحیح، تبدیل شرکت خود به محل کار مورد علاقه افراد، حفظ نیروی کار چند نسلی، ترویج فرهنگ مناسب، پیشگیری از فرسودگی شغلی کارمندان و تقویت مهارت‌های سازمان در زمینه حفظ کارمندان.

  مهمترین استراتژی حفظ کارکنان: استخدام مناسب

  فرآیند استخدام فرصتی ارزشمند در اختیار شما قرار می‌دهد که از همان ابتدا حفظ کارکنان ارزشمند سازمان را پایه‌ریزی کنید. شما می‌توانید از طریق استخدام افراد بر پایه علاقه‌های آنان و تشریح دقیق آنچه می‌خواهید واجتناب از گرفتار آمدن در دام خطاهای رایج، بخت خود را برای حفظ کارکنان شایسته افزایش دهید.

  اهمیت استخدام در حفظ کارکنان با استخدام بر پایه علاقه‌ها

  در زمان جستجوی کارمند برای یک سمت خالی، به دنبال متقاضیانی باشید که نسبت به نوع فعالیت‌ها و مسئولیت‌های مرتبط با شغل مورد نظر عمیقا علاقه نشان می‌دهند.  استخدام افراد بر پایه‌ی علاقه‌ها و سلیقه‌های آنان نسبت به استخدام بر پایه مهارت‌ها، ارزش‌ها و یا حتی نگرش‌ها از موفقیت‌ بیشتری برخوردار خواهد بود.  چند دلیل را می‌توان برای این امر نام برد، از جمله آنکه:

  شغلی که مبتنی بر علاقه فرد است، موجب خواهد شد وی تمام توجه و تمرکز خود را به آن معطوف ساخته و برای کسب موفقیت در حرفه خود با انگیزه عمل نماید. ممکن است فردی در یک حرفه خاص دارای تخصص باشد ( یعنی دارای مهارت فنی باشد)، اما اگر به شغل خود علاقه کافی نداشته باشد، طولی نمی‌کشد که رضایت شغلی خود را از دست داده و از شغل خود رویگردان می‌شود.

  و مورد بعد اینکه به فرد کمک کنیم مهارت‌های شغلی لازم را کسب و یا در خود تقویت نماید، نسبت به این که احساس شور و علاقه خاصی را در وی ایجاد کنیم، بسیار آسان‌تر است.

  نکته

  مطمئنا مهارت‌ها در تطبیق فرد شایسته برای شغل مناسب نقش به سزایی ایفا می‌کنند و کارکنان جدید باید از پیشینه، تجربه و توانایی‌های مناسب برای انجام سریع و دقیق مسئولیت‌های‌شان برخوردار باشند. با وجود این، استخدام بر پایه «تطبیق علاقه‌ها» نسبت به استخدام بر پایه «تطبیق کامل مهارت‌ها» احتمال باقی ماندن کارمند را در حرفه خود، بالاتر می‌برد.

  حال چگونه می‌خواهید به علاقه‌های اصلی متقاضی شغل پی ببرید؟ سعی کنید پاسخ این پرسش‌ها را در طول مصاحبه بیابید:

  در مشاغل قبلی خود چه چیزی بیشتر از همه شما را مجذوب می‌کرد؟

  به مطالعه چه موضوعاتی علاقه‌مند هستید؟ زمانی که به یک روزنامه یا مجله نگاه می‌اندازید، چه دسته مقالات و یا آگهی‌هایی، نظر شما را به خود جلب می‌کند؟

  در اوقات فراغت خود از انجام چه کارهایی لذت می‌برید؟

  به انجام کدام مرحله از یک پروژه علاقه دارید؟

  اگر می‌خواهید افراد شایسته را حفظ کنید، از هر آنچه که می‌خواهند به هر اندازه که میتوانید به آن‌ها بدهید.

  برای توجه به اهمیت استخدام در حفظ کارکنان، آنچه می‌خواید را دقیق تشریح کنید.

  بسیاری از تصمیمات استخدامی در مسیر غلطی گرفته می‌شوند، چرا که انتظارات شرکت از کارمند جدید هنوز کامل مشخص نشده است. هریک از افراد سازمان با کارمند جدید در تعامل خواهد بود ( و یا در اتخاذ تصمیمات استخدامی نقش دارند)، اغلب نظر متفاوتی در مورد خصوصیات متقاضی ایده‌آل دارند.

  برای اجتناب از یاس و سردرگمی در ارزیابی متقاضیان، روند زیر را به کار گیرید:

  ۱- پیش از آن‌ که مصاحبه با متقاضیان را آغاز کنید، از تمام کسانی که با کارمند در تعامل خواهند بود، بخواهید ویژگی‌هایی را که از همکار آینده‌شان مدنظر دارند، به شکل محرمانه برای شما ارسال کنند.

  ۲- با برگزاری یک جلسه، فهرست انتظارات دریافتی از تمام افراد را در کنار یکدیگر قرار داده و در مورد تفاوت‌های آن‌ها آزادانه بحث کنید.

  ۳- در مورد این که کدام یک از الزامات دارای اولویت هستند، تصمیم جمعی اتخاذ نمایید.

  ۴- فهرست جدیدی بر پایه الزاماتی که همگان بر آن توافق دارند، تهیه کنید.

  ۵- در ارزیابی متقاضیان از آن فهرست استفاده نمایید.

  اهمیت استخدام در حفظ کارکنان

  اجتناب از گرفتار شدن در دام خطاهای رایج

  در دام خطاهای رایج استخدامی گرفتار نشوید. اولین خطا این است که فرض کنید شرکت شما برای جذب استعدادهای برتر و‌ پیروزی بر رقبا باید پرجاذبه‌ترین/ برترین/ باهوش‌ترین/ پرهوادارترین متقاضی موجود در بازار کار را که بهترین نمرات را در بهترین کالج‌ها و دوره‌های MBA کسب کرده است، در اختیار گیرد. این فرض لزوما صحیح نیست. در واقع شاید پرهوادارترین متقاضیان برای مثال فارغ‌التحصیلان رده بالای شناخته شده‌ترین دانشکده‌های کسب و کار نیز گزینه مناسبی برای شما نباشد.

  اما چرا؟ زیرا ممکن است شرکت شما برای در اختیار گرفتن آن‌ها ملزوم به پرداخت هزینه‌ای باشد که به سادگی توان تامین آن را ندارد. ممکن است پیشینه تحصیلی و حرفه‌ای این افراد بیش از الزامات شغل مورد نظر شما باشد و یا آنان چنان نسبت به شرایط خود دلگرم و مطمئن باشند، که از کسب فرصت شغلی جدید در شرکت شما، آن چنان که باید راضی نباشد. این افراد همواره نیم نگاهی نیز به پیشنهادهای جرب و نرم‌تر سایر شرکت‌ها خواهد داشت.

  در شرایط استثنایی ممکن است بعضی از متقاضیان ارزش تمام این ریسک‌ها را داشته باشند، اما شاید بهتر باشد دنبال افرادی باشید که دریافت پیشنهاد شغلی از سوی شرکت را شما را برای خود افتخار می‌دانند. این افراد مزیت‌های منحصر به فرد شرکت شما را قدر دانسته و به کارمندانی وفادار بدل خواهند شد. علاوه بر این‌ها، شما باید پیشنهاد شغلی را به نحوی ارایه دهید که افراد مورد نیازتان را جذب نمایید، به گونه‌ای که این افراد بیشترین هماهنگی را با شرکت شما داشته باشند.

  توجه کنید؛

  دام دیگری که ممکن است در آن گرفتار شوید این است که  به دنبال فردی باشید که شباهت‌های زیادی به خودتان دارد. خیلی از مدیران تصور می‌کنند با چرد هم آوردن افرادی که همگی داری قابلیت‌ها و شخصیت‌های مشابه (که توسط خود آن‌ها تعریف می‌شود) هستند، می‌توانند تیم و یا واحدی قوی بسازند. اما همواره به یاد داشته باشید که تنوع و گوناگونی در شخصیت، روش‌های کاری و شیوه‌های تصمیم‌گیری، باعث‌ غنای بیشتر فرهنگ تیمی یا سازمانی خواهد شد و امکان ارائه نظرات و راه‌حل‌های خلاقانه را ممکن خواهد کرد. این موضوع همچنین باعث می‌شود همکاران به شناخت و تحسین نقاط قوت یکدیگر پرداخته و ضعف‌های یکدیگر را پوشش می‌دهند.

  اهمیت استخدام در حفظ کارکنان

  راهنمایی در خصوص اهمیت استخدام در حفظ کارکنان و جذب متقاضیان شایسته

  به هر متقاضی مناسب، به دیده‌ی یک مورد منحصر به فرد بنگرید.

  پیش از برقراری تماس مستقیم با متقاضیان سعی کنید درک روشنی از علاقه‌ها، نیازها و اهدافشان به دست آورید و سپس پیشنهاد خود را به گونه‌ای مطرح سازید که آن‌ها را مجذوب خود سازد.

  پیشنهاد خود را در قالب بسته حقوق و مزایا ارایه دهید.

  این پیشنهاد می‌تواند شامل دستمزد پایه، پاداش و هر نوع مزایای دیگری باشد. تمام این‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متقاضی را از این بابت که تا چه اندازه حاضرید برای به دست آوردن وی هزینه کنید، متعجب سازید.

  متقاضیان را از فرصت‌های رشد و پیشرفت آگاه سازید.

  رشد شغلی و فردی تقریبا برای همه متقاضیان مهم است. بنابراین، حتما آنان را از برنامه‌های آموزشی که شرکت برگزار می‌کند، آگاه سازید. در ضمن، می‌توانید این موضوع را نیز به عنوان بخشی از بسته کلی حقوق و مزایا مطرح سازید. افراد را از فرصت‌های پیشرفت شغلی مطلع نمایید.

  فرصت آشنایی متقاضیان ایده‌آل با تعدادی از کارمندان شرکت خود را فراهم آورید.

  یکی از راه‌های آشنا کردن متقاضیان و کارمندان این است که آنان را در حین صرف غذا به یکدیگر معرفی نمایید. با این کار به متقاضیان اجازه می‌دهید، حضور در کنار همکاران شرکت را تجربه کنند. البته بهتر است کارمندانی را برای این منظور انتخاب کنید که از آشنایی با افراد جدید لذت می‌برند و نمایندگانی با حسن نیت برای شرکت شما محسوب می‌شوند.

  جدیدترین بلاگ ها

  دسته بندی بلاگ ها

  ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی
  همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.
  اسلاید قبلی
  اسلاید بعدی
  چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
  ×
  سیما سرحدی Whatsapp chat