انگیزه کارکنان؛ ۲۰ راه آسان برای ایجاد انگیزه در کارمندان

انگیزه کارکنان

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

چگونه روحیه و انگیزه کارکنان را تقویت می‌کنید؟ عوامل موثر بر انگیزه کارکنان چیست؟ انگیزه دادن به چیزی بیش از پول نیاز دارد. مردم می‌خواهند احساس ارزشمندی داشته باشند، و بدانند که بخشی از تیم هستند و برای شرکت مهم هستند. این مقاله به انگیزه کارکنان به این موضوع می‌پردازد که چگونه کارکنان خود را وادار کنید که منتظر روز کاری خود باشند.

تکنیک‌های انگیزش در کارکنان برای موفقیت یک شرکت ضروری است.

وقتی بدانید چگونه به انگیزه کارکنان کمک کنید، بهترین نتیجه را از آنها دریافت خواهید کرد. کارکنان با انگیزه بیشتر کار خواهند کرد و خود را وقف ماموریت‌های شرکت می‌کنند. کارمندان شاد مولدتر هستند و احتمال بیشتری برای ماندن در شرکت دارند تا اینکه به دنبال شغل دیگری در جای دیگری بگردند.

مهم نیست نوع کسب و کار شما چیست، انگیزه کارکنان در بخش خصوصی و بخش دولتی به اندازه یکدیگر مهم هستند.

این وضعیت را در نظر بگیرید – کارجویی که یک سال پیش استخدام کردید دیگر با انگیزه به نظر نمی‌رسد. آنها حداقل کار را انجام می‌دهند، ایده‌های جدیدی ارائه نمی‌دهند، تعاملی ندارند و به نظر می‌رسد که می خواهند جای دیگری باشند. چگونه روحیه و انگیزه آنها را بهبود می‌دهید؟

به جای دست کشیدن از آنها، اولین چیز این است که بفهمید مشکل چیست. یک چت غیررسمی ترتیب دهید و دریابید که چرا اینشخصی که قبلاً اینقدر سخت کوش بود، اکنون انگیزه ندارد. سپس به مشکل رسیدگی کنید و وضعیت را تغییر دهید.

ممکن است مجبور شوید در مورد اینکه چگونه به یک کارمند انگیزه دهید، آموزش ببینید، یا حتی از یک مشاور منابع انسانی کمک بگیرید که چگونه به آنها احساس ارزشمندی بدهید، یا چگونه بها و نقش چالش برانگیزتری به آن‌ها بدهید. مسئله هر چه که باشد، حمایت از یک کارمند بی انگیزه به آنها و کسب و کار شما کمک‌های ارزشمندی می‌کند.

 

 

دو نوع اصلی انگیزه در کارکنان وجود دارد:

* ذاتی – چالش‌های شخصی، رضایت شغلی، خودشکوفایی

* خارجی – پاداش‌های فیزیکی، حقوق، پاداش، مزایا و هدایا

 

این وظیفه کارفرما است که انگیزه کارکنان را تسهیل کند و بفهمد که کارکنان برای ایجاد انگیزه در آنها به چه چیزی نیاز دارند. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد تا شرکت شما تبدیل به شرکتی شود که همه می‌خواهند برای آن کار کنند. این موضوع می‌تواند چیزی به سادگی اطمینان از کارکرد موثر تجهیزات و سیستم‌هایی مانند اینترانت، اجرای نظرسنجی مشارکت کارکنان، یا خرید ناهار برای تیم یک بار در ماه باشد.

در اینجا 20 راه برای بهبود انگیزه کارکنان آورده شده است که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 

انگیزه کارکنان

 

1. فرهنگ سازمانی و تیمی را بهبود بخشید!

ایجاد فرهنگ سازمانی و روحیه‌ی کار تیمی برای یک محل کار با انگیزه بسیار ضروری هستند. بهره‌وری زمانی بهبود می‌یابد که کارکنان احساس کنند عضوی از یک تیم و عضوی ارزشمند از شرکت شما هستند.

فرهنگ شرکت از بالا شروع می‌شود و به پایین فیلتر می‌شود. این مورد فلسفه‌ای منعکس می‌شود که در آن همه‌ی افراد برابر و با ارزش هستند و از مهارت‌های خود را برای کمک به دستیابی اهداف شرکت استفاده می‌کنند. این شامل کار به عنوان بخشی از یک تیم و به اشتراک‌گذاری دانش و ایدهاست.

 

2. یک محیط کاری مدرن ایجاد کنید!

محیط کار یکی از راهبردهای انگیزشی حیاتی است. یک دفتر مدرن هوشمند موفقیت بیشتری را نسبت به یک ساختمان قدیمی با رنگ پوست کنده و دکور بد ایجاد می‌کند.

دفتر کار باید لذت بخش، پر از نور طبیعی و دمای راحت باشد. کارمندان از امکانات اضافی مانند مکانی برای استراحت، خوردن ناهار، بازی و چت بسیار استقبال خواهند کرد.

اگر قرار است یک دفتر از نو طراحی کنید، چرا از کارمندان ایده‌هایشان را نخواهید؟

 

3. یک پلتفرم انگیزشی برای کارمندان فراهم کنید!

یکی دیگر از استراتژی‌های انگیزشی کلیدی، ارائه پلتفرمی است که همه بتوانند با هم کار کنند، مانند LumApps که یک ابزار عالی برای انجام این کار است. افراد می توانند در مورد پروژه ها به روز بمانند، با اعضای تیم و همکاران همکاری کنند و به اطلاعات شرکت دسترسی داشته باشند.

این یک راه مطمئن برای ارتقای انگیزه کارکنان، توسعه تیم‌سازی و مشارکت دادن افراد در کارشان است.

 

4. ارتباطات واضح و شفاف را ارائه دهید!

ارتباط شفاف منجر به نتایج مثبت می‌شود. هنگامی که کارکنان در مورد نقش خود و آنچه که باید انجام دهند روشن باشند، احساس انگیزه می‌کنند.

دراپ‌باکس شرکت راهی برای دستیابی به این هدف است. می‌تواند به هر آنچه که یک کارمند برای انجام کار خود نیاز دارد دسترسی داشته باشد:

  •  برنامه و خلاصه پروژه‌ها
  •  داده‌های تکنیکی
  •  موارد بازاریابی
  •  کتابچه راهنمای کارکنان
  •  اطلاعات محصولات
  •  اخبار داخلی و غیره.

5. برای ایجاد انگیزه در کارکنان کار گروهی را تشویق کنید!

کار تیمی کلید بهبود انگیزه کارکنان است. کار در قالب تیم تضمین می‌کند که همه احساس ارزشمندی می‌کنند و در دستیابی به یک هدف نقش دارند.

همچنین به این معنی است که می‌توانید ایده‌ها را به اشتراک بگذارید، مشکلات را حل کنید و با همکاران برنامه‌ریزی کنید. این می‌تواند به عنوان یک چت پیام رسان اینترانت، یک جلسه مجازی یا حضوری انجام شود.

 

 

 

6. نوآوری و خلاقیت را تشویق کنید!

کسالت انگیزه را از بین می‌‌برد. به کارمندان اجازه دهید جنبه‌ی خلاقانه خود را بیان کنند و ایده‌های خود را در پروژه‌ها بیاورند. فقط به این دلیل که شخصی در حسابداری یا بخش فنی کار می‌کند به این معنی نیست که ایده‌های نوآورانه‌ای ندارد.

با دعوت از آنها برای ارائه ایده‌هایی برای محصولات جدید، نام تجاری یا لوگو، انگیزه مشارکت کارکنان را تشویق کنید. به برنده جایزه بدهید. به رسمیت شناخته شدن برای مهارت هایی غیر از مهارت‌هایی که برای آنها استخدام شده‌اند، می‌تواند سطح بالایی از انگیزه را تشویق کند.

 

7. سپاسگزاری کنید!

به راحتی می‌توان از شما تشکر کرد یا خیر. این کلمات ساده تا حد زیادی باعث ایجاد انگیزه در یک نفر و نشان دادن قدردانی می‌شود.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص کار خوب، پاداش‌های بیرونی است، به‌عنوان مثال، روزهای تعطیلات اضافی، کوپن‌ها یا سفر. این موضوع به کارمندان انگیزه می‌دهد که به سمت آن کار کنند.

 

8. یک شغل خوب را تشخیص دهید!

افرادی که کار را درست انجام می‌دهند، بازخورد بگیرند و آن‌ها را تصدیق کنید. وقتی کسی به ما می‌گوید کار خوبی انجام داده‌ایم، برای انجام کارهای خوب بیشتر انگیزه داریم. این باعث افزایش اعتماد به نفس می‌‍‌‌شود که بدانیم از ما قدردانی می‌شود.

این موضوع همچنین در مورد تشخیص اینکه کسی کاری شجاعانه‌ای انجام داده است، به عنوان مثال گزارش یک موقعیت خطرناک یا ناراحت کننده نیز اعمال می‌شود.

 

9. اهداف شرکت را واضح بیان کنید!

یکی دیگر از عوامل انگیزشی برای کارکنان، تعریف واضح اهداف شرکت است. این بدان معناست که کارمندان تصویر بزرگتر و جایی که در شرکت قرار می‌گیرند را درک می‌کنند.

تأثیر انگیزه کارکنان بر عملکرد آن‌ها مهم است. اگر یک کارمند بداند که چرا کار خود را انجام می‌دهد و چگونه به اهداف شرکت کمک می‌کند، در نقش خود احساس اطمینان می‌کند و کارآمدتر کار خواهد کرد.

 

10 جوایز فردی و تیمی بدهید!

این کار فرصتی برای دستیابی به انگیزه افزایش یافته کارمندان با دادن چیزی به آن‌ها برای قدردانی از کار است. اگر تیمی بداند که اگر مدیریت ارشد پروژه آنها را بپذیرد، یک آخر هفته مرخصی یا یک سفر رایگان دریافت می‌کند، انگیزه‌ای برای انجام سخت‌ترین کارها را دارد. همین امر در مورد افراد نیز صدق می‌کند. ارائه پاداش می‌تواند انگیزه ایجاد کند و رقابت سالم ایجاد کند.

 

انگیزه کارکنان

 

11. ارتباط مثبتی ارائه دهید!

مثبت اندیشی باعث ایجاد انگیزه می‌شود. ارائه مثبت ایده‌ها و پروژه‌های جدید کارکنان را تشویق می‌کند تا از موفقیت شرکت حمایت کنند. وقتی همه اهداف شرکت را درک کنند، سطح انگیزه کارکنان می‌تواند به طور چشمگیری افزایش یابد.

این در مورد حل مسئله نیز صدق می‌کند. اگر مشکلی وجود داشته باشد، اگر با یک فنجان قهوه غیررسمی به جای منفی بافی به آن پرداخته شود، به احتمال زیاد حل خواهد شد.

 

12. یک رقابت مثبت ارائه دهید!

رقابت دوستانه در محل کار خوب است. این شکل از انگیزه بسیار کار می‌کندو موثر است. روحیه تیمی و رویارویی با چالش‌ها را به شیوه‌ای مثبت تشویق می‌کند. این مورد می‌تواند از طریق شناسایی کارمندان، مانند صفحه‌ای در اینترانت که کارمند نمونه ماه را نشان می‌دهد، انجام شود. لازم نیست رقابت سخت باشد – اگر به روش درست ارائه شود می‌تواند روحیه‌ی کارکنان را تقویت کند.

 

13. با هر کارمند اهداف منظمی بسازید!

منتظر بررسی‌های سالانه برای تعیین اهداف نباشید. اگر به طور منظم اهداف فردی هر کارمند را تعیین کنید، آنها احتمالاً سطح بالایی از انرژی و تعهد را به کار خود اختصاص می‌دهند. انجام این کار باعث می‌شود کارکنان به طور مداوم برای رسیدن به اهداف خود انگیزه داشته باشند، به خصوص اگر پاداش دریافت کنند.

این نیز راهی برای شناخت کارمندان است که باعث می‌شود احساس کنند مدیرشان به عنوان یک شخص به آنها علاقه دارد.

 

14. برای ایجاد انگیزه در کارکنان آن‌ها را در تصمیم‌گیری‌ها بگنجانید!

چگونه می‌توانید از مشارکت کارکنان برای افزایش انگیزه استفاده کنید؟ پاسخگویی به کارکنان و گوش دادن به نظرات آنها می‌تواند انگیزه و مشارکت درونی را افزایش دهد. از راه‌اندازی یک نظرسنجی در اینترانت تا پرسیدن اینکه برچسب‌های محصول جدید چه رنگی باید باشد تا اینکه بفهمید مردم درباره کار از راه دور چه فکر می‌کنند. زمانی که نیاز دارید تصمیمات مهمی بگیرید که بر زندگی کارمندان شما تأثیر می‌گذارد، آنها را در تصمیم گیری‌ها بگنجانید.

 

15. از کارمندان خود بازخورد بخواهید!

روش دیگری برای افزایش انگیزه استفاده از نظرسنجی ‌های منظم است. کارمندان شما می‌توانند مهم‌ترین گروه تمرکز شما در هنگام راه اندازی یک محصول جدید، برنامه‌ریزی برای گسترش یا معرفی سیستم‌های جدید باشند. و فقط درخواست بازخورد نکنید، نشان دهید که گوش کرده‌اید و نظرات آن‌ها را در نظر گرفته‌اید. این باعث می‌شود که کارمندان احساس کنند که بخش مهمی از شرکت شما هستند.

 

مدیریت منابع انسانی

16. کشف کنید که چه چیزی باعث انگیزه کارکنان شما می‌شود!

پول و پاداش‌های مادی همیشه کارمند را تشویق نمی‌کند که سخت تر کار کند. البته کمک می‌کنند، اما همه به یک شکل انگیزه ندارند. برخی افراد احساس می‌کنند مسیر شغلی آنها مهم‌تر از مشوق‌هایی همچون پاداش‌ها مادی است.

هر فردی که در شرکت شما کار می‌کند یک انسان با عواطف و احساسات متفاوت است و باید مانند مطابق با همان روحیات خودش با او رفتار شود. این به این معنی است که با آن‌ها صحبت کنید و از آنها بپرسید که چه چیزی باعث ایجاد اعتماد آن‌ها می‌شود. این کار را به صورت حضوری یا با یک نظرسنجی انگیزه کارکنان انجام دهید که مجموعه‌ای از سؤالات مصاحبه انگیزشی کارکنان را فهرست می‌کند.

17. تعادل کار و زندگی آسان را ایجاد کنید!

ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و کار همیشه آسان نیست. ما فرزندان، والدین، شرکا، نیاز به تعطیلات داریم… کارفرمایی که این را درک می‌کند و اجازه می‌دهد، کارمندان‌شان عادلانه و برای مسائل شخصی مرخصی داشته باشند، به آن‌ها انگیزه می‌دهد.

هنگامی که تعادل مناسب بین کار و زندگی به دست آید، کارمندان می‌توانند روی کار خود تمرکز کنند زیرا دیگر نگران مسائل خارجی نیستند.

18. مسیرهای شغلی را برای انگیزه کارکنان توسعه دهید!

افراد زمانی احساس انگیزه می‌کنند که مسیر پیشرفت شغلی مشخصی داشته باشند. اگر ارتقاء در چشم انداز آن‌ها باشد، می‌تواند بهره‌وری بهتر کارکنان را بالا ببرد. وقتی می‌دانیم که هدف شغلی داریم، احساس انگیزه می‌کنیم. به هر کارمندی باید اجازه داده شود که با شرکت رشد و توسعه یابد تا آنها را تشویق کند بهترین‌های خود را ارائه دهند.

 

19. آموزش منظم ارائه دهید!

آموزش می‌تواند الهام بخش باشد و درک اهمیت انگیزه کارکنان را نشان می‌دهد. این مورد نشان می‌دهد که یک کارفرما به کارمندان خود کمک می‌کند تا آنجا که می‌توانند درباره شغل خود و نحوه انجام بهتر آن بیاموزند. آموزش خارج از نقش نیز می‌تواند انگیزه خوبی باشد. به عنوان مثال، ارائه کمک‌های اولیه، مدیریت بودجه یا آموزش کامپیوتر می‌تواند انگیزه کارکنان را برای گسترش مهارت‌های خود افزایش دهد. کمک و راهنمایی همچنین راهی برای ایجاد انگیزه است، زیرا زمانی که فردی تازه وارد یک نقش شده می‌تواند از این طریق اعتماد به نفس خود را افزایش دهد و بر کار اجهاف پیدا کند.

20. به کارمندان استقلال بدهید!

به افراد اعتماد کنید تا کارهایشان را بدون بررسی مداوم انجام دهند. یک مدیر خوب این کار را انجام می‌دهد در حالی که به کارمندان خود این اطمینان را می‌دهند که در صورت نیاز برای راهنمایی در آنجا هستند. گاهی اوقات تنها ماندن برای انجام یک کار انگیزه را افزایش می‌دهد زیرا این واقعیت را تقویت می‌کند که کارمند می‌داند برای تکمیل وظایف خود دقیقا چه می‌کند.

رزرو ودریافت مشاوره مدیریت منابع انسانی

آخرین بلاگ ها

پروفایل کاربری

در زمینه مدیریت منابع انسانی به مشاور نیاز دارید؟

ما را در فضای مجازی دنبال کنید.

چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat

با دوره های آموزشی و قراردادهای کاری آکادمی ارغوان مریدی
سال جدید را بدون دغدغه  شروع کنید!