مهارت های رهبری؛ مهارت های مهم برای موفقیت در محل کار

مهارت های رهبری

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

  آیا مهارت های رهبری که کارفرمایان به دنبال آن هستند را دارید؟ چه مدیر یک شرکت یا رهبر یک پروژه باشید، همه‌ی رهبران خوب به تعدادی مهارت نیاز دارند تا به آنها در تعامل مثبت با کارمندان یا اعضای تیم کمک کند.

  چه چیزی یک رهبر را موفق و موثر می‌سازد و مهارت های رهبری او را ارتقا می‌‌دهد؟

  رهبران موثر توانایی برقراری ارتباط خوب، ایجاد انگیزه در تیم خود، مدیریت و تفویض مسئولیت‌ها، گوش دادن به بازخوردها، و انعطاف پذیری برای حل مشکلات در یک محیط کاری همیشه در حال تغییر را دارند.

  توجه داشته باشید

  کارفرمایان این مهارت‌ها را در متقاضیانی که برای نقش‌های رهبری استخدام می‌کنند، جستجو می‌کنند. مهارت های رهبری قوی نیز برای همه متقاضیان کار و کارمندان بسیار ارزشمند است و عامل حفظ کارمندان خوب می‌باشد.

  چه در یک موقعیت ابتدایی شروع کنید و به دنبال ارتقاء نردبان شغلی باشید یا در موقعیتی هستید که فقط به دنبال ارتقاء شغلی باشید، مهارت های رهبری شما یکی از ارزشمندترین دارایی‌های شما خواهد بود.

  مهارت های رهبری

  10 مورد از برترین مهارت های رهبری

  در اینجا ده مورد از مهارت های رهبری برتر  که باعث ایجاد یک رهبر قوی در محل کار می‌شود، آورده شده است.

  1. ارتباطات در مهارت های رهبری

  به عنوان یک رهبر، باید بتوانید همه چیز را از اهداف سازمانی گرفته تا وظایف خاص، به طور واضح و مختصر برای کارکنان خود توضیح دهید. رهبران باید بر همه اشکال ارتباط، از جمله مکالمات تک به تک، دپارتمان، و تمام کارکنان، و همچنین ارتباط از طریق تلفن، ایمیل، ویدئو، چت و رسانه‌های اجتماعی تسلط داشته باشند.

  توجه داشته باشید

  رهبران باید یک جریان ارتباطی ثابت بین خود و کارکنان یا اعضای تیمشان، از طریق سیاست درهای باز یا گفتگوهای منظم با کارگران برقرار کنند.

  بخش بزرگی از ارتباطات شامل گوش دادن است. رهبران باید خود را به طور مرتب در دسترس کارمندان خود قرار دهند تا در مورد مسائل و نگرانی‌ها با آن‌ها گفتگو کنند. سایر مهارت های مرتبط با ارتباط عبارتند از:

  گوش دادن فعال

  بیان کردن

  داستان سرایی تجاری

  وضوح و شفافیت اهداف

  تسهیل مکالمات گروهی

  ارتباطات کلامی و غیرکلامی

  سخنرانی عمومی

  خواندن زبان بدن

  کاهش ابهام

  ارتباط نوشتاری

  2. انگیزه

  رهبران باید به کارمندان خود الهام بخشند تا برای سازمان خود تلاش بیشتری کنند. فقط پرداخت حقوق منصفانه به کارمندان معمولاً الهام بخش کافی نیست (اگرچه این نیز مهم است). راه‌های زیادی برای ایجاد انگیزه در کارکنان وجود دارد: ممکن است عزت نفس کارکنان را از طریق به رسمیت شناختن و پاداش‌ها ایجاد کنید، یا با دادن مسئولیت‌های جدید به کارکنان برای افزایش سرمایه‌گذاری‌شان در شرکت آن‌ها را شریک و سهیم قرار دهید.

  رهبران باید بیاموزند که چه انگیزه‌هایی برای کارمندان یا اعضای تیمشان بهتر عمل می‌کنند تا بهره‌وری و اشتیاق را در آن‌ها تشویق کنند. مهارت‌های مرتبط با انگیزه دادن موثر عبارتند از:

  اجازه دادن به استقلال کارمندان

  درخواست ورودی

  ارزیابی علایق کارکنان

  منتورینگ

  فضا برای بیان نگرانی‌های کارکنان باز است

  ارائه کار سازنده و چالش برانگیز

  ارائه پاداش

  شناخت دیگران

  تعیین اهداف موثر

  تیم سازی

  تشکر از کارکنان

  درک تفاوت‌های کارکنان

  3. تفویض اختیار از حساس‌ترین مهارت های رهبری

  رهبرانی که سعی می‌کنند وظایف زیادی را به تنهایی انجام دهند، برای انجام هر کاری با مشکل مواجه خواهند شد. این رهبران اغلب می‌ترسند که واگذاری وظایف نشانه ضعف باشد، در حالی که در واقع می‌تواند نشانه‌ای از یک رهبر قوی باشد.

  بنابراین، باید مهارت‌های هر یک از کارمندان خود را شناسایی کنید و بر اساس مجموعه مهارت‌های هر کارمند، وظایفی را تعیین کنید. با تفویض وظایف به کارکنان، می‌توانید روی کارهای مهم دیگر تمرکز کنید. برخی از مهارت‌هایی که یک رهبر خوب را می‌سازد عبارتند از:

  پذیرش بازخورد از کارکنان

  تخصیص منابع برای کارکنان

  ارزیابی نقاط قوت و ضعف کارکنان

  تعریف انتظارات

  ارزیابی عملکرد کارکنان

  شناسایی نتایج قابل اندازه گیری

  تطبیق کار با کارمند مناسب

  اولویت بندی وظایف

  تعیین انتظارات

  تقویت کار گروهی

  مدیریت زمان

  آموزش

  اعتماد به کارکنان

  مهارت های رهبری

  4. مثبت اندیشی

  ایجاد نگرش مثبت در مجموعه شما می‌تواند راه طولانی باشد. شما باید بتوانید وقتی چیزی کاملاً مطابق برنامه‌های شما پیش نمی‌رود روحیه خودتان را حفظ کنید. این به ایجاد یک محیط کاری شاد و سالم حتی در دوره‌های پرمشغله و پر استرس نیز کمک می‌کند.

  توجه داشته باشید

  کارهایی ساده مانند پرسیدن از کارمندان در مورد برنامه‌های تعطیلات آخر هفته یا سرگرمی‌های‌شان، جو مثبتی را در دفتر ایجاد می‌کند و روحیه کارکنان را افزایش می‌دهد.

  اگر کارمندان احساس کنند که در محیطی مثبت کار می‌کنند، تمایل بیشتری به حضور در محل کار خواهند داشت و بنابراین تمایل بیشتری برای اضافه کاری در ساعات طولانی در صورت نیاز خواهند داشت. برخی از مهارت‌هایی که به ایجاد جو مثبت در محیط کار کمک می‌کنند عبارتند از:

  مراقبت از کارمندان

  مدیریت تعارض

  توسعه روابط

  بسته‌های تشویقی

  همدلی

  دوستی

  کمک به دیگران

  شوخ طبعی

  تقویت روحیه مثبت

  توجه

  5. امانتداری

  کارمندان باید بتوانند با سؤالات و نگرانی‌های به سراغ مدیر یا رهبر خود بیایند. برای شما مهم است که صداقت خود را به آن‌ها نشان دهید – کارمندان فقط به رهبرانی که به آنها احترام می‌گذارند اعتماد می‌کنند.

  با گوش شنوا داشتن و صادق بودن، همین نوع صداقت را در کارمندان خود تشویق خواهید کرد. در اینجا چند مهارت و ویژگی وجود دارد که به شما کمک می کند تا اعتماد خود را به عنوان یک رهبر منتقل کنید:

  قابلیت عذرخواهی

  مسئوليت‌پذیری

  اخلاق حرفه‌ای کسب و کار

  محرم و مورد اعتماد بودن

  با وجدان بودن

  در رفتار با کارکنان سازگاری کردن

  تقویت هوش هیجانی

  یکدلی

  صداقت

  قطب نمای اخلاقی

  قابلیت اطمینان

  احترام

  ایستادگی برای آنچه درست است

  تفکر

  6. خلاقیت

  به عنوان یک رهبر، باید قدرت تصمیم‌گیری داشته باشید که این موضوع پاسخ روشن و قطعی ندارند، بنابراین باید خودتان بتوانید خارج از چارچوب فکر کنید.

  توجه داشته باشید

  یادگیری راه‌حل‌های غیرسنتی یا برخورد با مسائل به روش‌های غیرسنتی به شما کمک می‌کند تا یک مشکل غیرقابل حل را حل کنید.

  بسیاری از کارمندان نیز تحت تأثیر رهبری قرار می‌گیرند و الهام می‌گیرند که همیشه راه ایمن و متعارف را انتخاب نکنند. در اینجا چند مهارت مرتبط با تفکر خلاق آورده شده است:

  تفکر تحلیلی

  انعطاف پذیری شناختی

  مفهومی سازی

  تفکر انتقادی

  کنجکاوی

  پذیرش دیدگاه‌های مختلف فرهنگی

  آینده نگری

  شناسایی الگوها

  استفاده از قوه تخیل

  خلاقیت

  گوش دادن به عقاید دیگران

  ایجاد ارتباطات انتزاعی

  مشاهده‌گری

  گشاده رویی

  حل مسئله

  قضاوت صحیح

  7. بازخورد

  رهبران باید دائماً به دنبال فرصت‌هایی برای ارائه اطلاعات مفید به اعضای تیم در مورد عملکرد خود باشند. با این حال، بین ارائه مشاوره و کمک به کارکنان، و مدیریت خرد، خط باریکی وجود دارد. با آموزش به کارمندان که چگونه کار خود را بهبود بخشند و تصمیمات خود را بگیرند، احساس اطمینان بیشتری خواهید کرد که وظایف را به آن‌ها خود محول کنید.

  کارکنان همچنین به رهبری که بازخورد را به شیوه‌ای واضح اما همدلانه ارائه می‌دهد، احترام می‌گذارند. برخی از مهارت‌ها برای ارائه بازخورد واضح عبارتند از:

  آماده بودن برای دریافت بازخورد

  ایجاد اعتماد به نفس در کارکنان

  وضوح و شفافیت بازخورد

  به وضوح انتظارات را بیان کنید

  مربیگری

  پیگیری

  بازخورد مکرر

  گوش دادن به پاسخ های کارکنان

  منتورینگ

  تقویت روحیه مثبت

  ارائه مشاوره خاص

  احترام

  مهارت های رهبری

  8. مسئولیت پذیری

  یک رهبر خوب، هم مسئول موفقیت‌ها و هم شکست‌های تیمش است. بنابراین، وقتی چیزی درست پیش نمی‌رود، باید مایل به پذیرش سرزنش باشید.

  اگر کارمندان شما ببینند که رهبرشان با انگشت اشاره می‌کند و دیگران را سرزنش می‌کند، احترام شما پیش آن‌ها از دست خواهند رفت. اشتباهات و شکست‌ها را بپذیرید و سپس راه حل‌های روشنی برای بهبود ابداع کنید. در اینجا چند مهارت و ویژگی وجود دارد که به رهبران کمک می‌کند مسئولیت‌های خود را منتقل کنند:

  تصدیق اشتباهات

  باز بودن برای بازخورد مشتریان

  ارزیابی بهترین راه حل‌ها

  قدرت پیش بینی

  درس گرفتن از اشتباهات گذشته

  گوش دادن به بازخورد کارمندان و مدیران

  توانایی برنامه ریزی پروژه

  انعکاس پذیری

  حل مشکلات

  شفافیت

  عیب یابی

  9. تعهد

  برای رهبران مهم است که آنچه را که توافق می‌کنند انجام دهند و دنبال کنند. شما باید مایل باشید که ساعات اضافی را برای تکمیل یک تکلیف اختصاص دهید. کارمندان این تعهد را خواهند دید و از شما الگوبرداری خواهند کرد.

  به طور مشابه، وقتی به کارکنان خود قول پاداش می‌دهید، مانند یک مهمانی اداری، همیشه باید به قول خود عکل کنید. یک رهبر نمی‌تواند از کارکنان انتظار داشته باشد که به شغل و وظایف خود متعهد باشند، درصورتی که خودش نتواند همین کار را انجام دهد. برخی از مهارت‌های مرتبط با تعهد در محل کار عبارتند از:

  اعمال بازخورد

  تعهد به اهداف شرکت

  قاطعیت

  استقبال از توسعه حرفه‌ای

  عمل کردن وعده‌ها

  اولویت بندی

  اخلاق کاری و حرفه‌ای

  10. انعطاف پذیری

  اتفاقات ناگوار و تغییرات لحظه آخری همیشه در محل کار رخ می‌دهد. رهبران باید انعطاف پذیر باشند و هر تغییری را که بر سر راهشان می‌آید بپذیرند. کارمندان از توانایی شما در پذیرش تغییرات و حل خلاقانه مشکلات استقلال و قدردانی خواهند کرد.

  به طور مشابه، رهبران باید برای پیشنهادات و بازخوردها کاملا باز باشند. اگر کارکنان شما از جنبه‌ای از محیط اداری ناراضی‌ست ، به نگرانی آنها گوش فرا دهید و آماده تغییرات لازم باشید. کارمندان از توانایی رهبر در پذیرش بازخورد مناسب استقبال و قدردانی خواهند کرد. مهارت‌های مرتبط با انعطاف پذیری عبارتند از:

  توانایی یادگیری مهارت‌های جدید

  توانایی پاسخگویی به مشکلات یا مسائل جدید

  تطبیق پذیری

  بداهه نوازی

  مذاکره

  باز بودن برای بازخورد

  شناخت نقاط قوت و مهارت‌های افراد

  برخورد با کارکنان به عنوان یک عضو مهم

  مهارت های رهبری

  مهارت های رهبری ضروری بیشتر

  فهرستی از مهارت‌ها و نمونه‌های رهبری موفق و همچنین برخی از بهترین مهارت های رهبری را که باید در رزومه و لینکدین خود درج کنید را مرور کنید، آنها را در جستجوی شغلی و مطالب شغلی خود بگنجانید و در طول مصاحبه‌های شغلی از آنها استفاده کنید.

  چگونه می‌توانید مهارت‌ های رهبری را ایجاد کنید؟

  برای پرورش مهارت های رهبری نیازی به نظارت، کنترل‌گری یا اصطلاحا مدیر بودن ندارید. شما می‌توانید این مهارت‌ها را در محل کار به روش‌های زیر توسعه دهید:

   ابتکار و خلاقیت عمل داشته باشید:

  به وظایفی که در شرح شغل‌تان آمده است نگاه کنید. در مورد اینکه چه چیزی در دراز مدت برای بخش و شرکت شما سودمند است فکر کنید. سعی کنید ایده ها را در ذهن خود جمع‌وجور کنید و متعهد به انجام کارهایی باشید که فراتر از کارهای روزمره هستند.

   درخواست مسئولیت بیشتر:

  اگر که نمی‌خواهید در دومین هفته کاری خود درخواست مسئولیت‌های بیشتری کنید، وقتی به اندازه کافی در موقعیتی قرار گرفتید که به یک متخصص تبدیل شدید، می‌توانید با مدیر خود در میان بگذارید که مشتاق به این کار هستید. برای رشد توانایی های رهبری خود مرتبا از دیگران بپرسید چگونه می‌توانید کمک کنید؟ آیا پروژه‌هایی در آینده‌ای وجود دارند که به یک فرد پیگیر نیاز داشته باشند؟ آیا کاری وجود دارد که بتوانید آن را انجام دهید و از فهرست کارهای مدیر خود حذف کنید؟

  مهارت های رهبری خاص را هدف قرار دهید:

  اگر مهارت خاصی دارید که می‌خواهید آن را توسعه دهید،  برنامه‌ای برای بهبود توانایی‌های خود در این زمینه ایجاد کنید. این می‌تواند به معنای شرکت در کلاس‌های آموزشی، یافتن یک مربی برای کمک، خواندن کتاب یا تعیین یک هدف کوچک باشد که شما را مجبور به توسعه این مهارت کند. با مدیران و همکاران و همچنین دوستان خارج از دفتر صحبت کنید تا به توسعه برنامه خود و بهبود آن‌ها کمک کنید.

  چگونه مهارت‌ های رهبری خود را به نمایش بگذارید؟

  هنگام جستجوی شغلی می‌توانید از کلمات مهارتی که در اینجا فهرست شده است استفاده کنید. برای مثال، شرایط موجود در رزومه خود را به‌ویژه در شرح سابقه کاری خود توضیح کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را در معرفی‌نامه‌ی خود بگنجانید. یکی دو مورد از مهارت های رهبری ذکر شده در اینجا را ارائه کنید و نمونه‌های خاصی از مواردی که این ویژگی‌ها را در محل کار نشان میدهد را ‌ ذکر کنید.

  همچنین می‌توانید از این کلمات در مصاحبه خود استفاده کنید. مهارت‌های برتر فهرست شده در اینجا مقاله را را در طول مصاحبه خود در نظر داشته باشید و برای ارائه آن‌ها آماده باشید.

  جدیدترین بلاگ ها

  دسته بندی بلاگ ها

  ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی
  همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.
  اسلاید قبلی
  اسلاید بعدی
  چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
  ×
  سیما سرحدی Whatsapp chat