مصاحبه شغلی; نکاتی که به استخدام شما کمک می‌کند

مصاحبه شغلی

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

  حتی زمانی که فکر می‌کنید دفعات زیادی مصاحبه شغلی رفته‌اید و تجربه‌ی کافی برای شرکت در مصاحبه‌های کاری را دارید، ممکن است چیزی شما را غافلگیر کند.

  با هر مصاحبه شغلی، با افراد جدیدی ملاقات می‌کنید، خود و مهارت‌هایتان را معرفی می‌کنید و اغلب در مورد چیزهایی که نمی‌دانید یا حتی می‌دانید اطلاعات می‌گیرید. شما باید در تمام این موارد باانگیزه و مشتاق بمانید. این موضوع می‌تواند یک چالش باشد، به خصوص زمانی که برای شغلی مصاحبه می‌کنید که خیلی دوست دارید برای آن استخدام شوید.

  با این حال، راه‌هایی وجود دارند که باعث می‌شود برای مصاحبه شغلی استرس کمتری داشته باشید. فقط کمی زمان برای آماده‌سازی خود و نحوه ارائه مهارت‌های‌‌تان، می‌تواند خیلی به شما کمک کند. هرچه زمان بیشتری برای آماده شدن پیش از مصاحبه صرف کنید، در طول مصاحبه واقعی احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. با این حال، به یاد داشته باشید که مصاحبه شغلی یک امتحان نیست: شما نیازی ندارید که ساعت‌ها در مورد مباحث گوناگون مطالعه کنید. در عوض، تحقیق درباره آن شرکت را در اولویت قرار دهید. به این ترتیب، دقیقاً متوجه خواهید شد که آنها در استخدام جدید خود دقیقا به دنبال چه چیزی هستند و شما آماده خواهید بود تجربه خود و آنچه شما را برای این شغل مناسب‌تر نشان می‌دهد را ارائه کنید.

   

  توجه داشته باشید

  ایده خوبی‌ست که به‌ویژه روی مهارت‌های ارتباطی خود تمرکز کنید، در این صورت می‌توانید به طور واضح و مختصر در مورد ارزش‌هایی که می‌توانید برای کارفرما و سازمان خلق کنید، صحبت کنید.

   

  کلیدهای داشتن یک مصاحبه شغلی موثر

  در نهایت، اینها کلیدهای داشتن مصاحبه شغلی مؤثر هستند:

  اعتماد به پروژه

  مثبت اندیش بودن

  بتوانید نمونه‌هایی از مهارت‌های محل کار و صلاحیت‌های خود برای این شغل را به اشتراک بگذارید.

  باید بر روی مهارت‌های مصاحبه خود وقت بگذارید تا بتوانید استراتژی‌های موثری را برای استفاده در همه مصاحبه‌های خود ایجاد کنید. به این شکل با آمادگی قبلی، می‌توانید مصاحبه را انجام دهید و تجربه‌ای را به نمایش بگذارید که شما را به متقاضی‌ای ایده‌آل برای شرکت تبدیل می‌کند.

   

  نکات مصاحبه شغلی که به استخدام شما کمک می‌کند

  در اینجا چند نکته برای مصاحبه شغلی وجود دارد که می‌تواند به شما در داشتن یک مصاحبه موثر کمک کند. آماده‌سازی مناسب اطلاعات به کاهش استرس وارده در مصاحبه‌های شغلی کمک می‌کند و شما را برای یک تجربه مثبت و موفقیت‌آمیز در مصاحبه هدایت می‌کند.

   

  تمرین کنید و آماده شوید

  سوالات معمول مصاحبه شغلی که کارفرمایان می پرسند را مرور کنید و پاسخ های خود را تمرین کنید. پاسخ‌های قوی، مشخص اما مختصر و از نمونه‌های مشخصی استفاده کنید که مهارت‌های شما را برجسته می‌کند و از رزومه شما پشتیبانی خواهد کرد.

  پاسخ‌های شما همچنین باید بر مهارت‌هایی که برای کارفرما مهم‌تر و مرتبط با موقعیت شغلی هستند تأکید کند. حتماً فهرست مشاغل را مرور کنید، فهرستی از الزامات تهیه کنید و آنها را با تجربه‌ی خود مطابقت دهید.

   

  توجه داشته باشید

  حتی آماده‌ترین پاسخ هم اگر دقیقاً به سؤالی که از شما پرسیده می‌شود جواب ندهد، به‌درد نمیخورد. در حالی که مهم است که با بهترین جواب‌ها آشنا شوید، به همان اندازه مهم است که در طول مصاحبه به دقت گوش کنید که در سوال دقیقا چه چیزی از شما خواسته شده است. به این ترتیب، پاسخ شما اطلاعات مورد نظر مصاحبه‌گر را در اختیار او قرار می‌دهد.

  همچنین، فهرستی از سؤالات خود را آماده داشته باشید تا از کارفرما بپرسید. تقریباً در هر مصاحبه، از شما سؤال می‌شود که آیا سؤالی از مصاحبه کننده دارید؟ داشتن حداقل یک یا دو سوال برای نشان دادن علاقه خود به آن سازمان بسیار مهم است. در غیر این صورت، ممکن است به نظر برسد که شما بی‌تفاوت باشید، که این موضوع برای استخدام مدیران بسیار پر اهمیت است.

   

  درباره شرکت تحقیق کنید و آنچه می‌دانید را در مصاحبه شغلی نشان دهید

  تکالیف خود را انجام دهید و درباره کارفرما و سازمان تحقیق کنید، بنابراین برای این سؤال در مصاحبه آماده هستید، “در مورد این شرکت ما چه می‌دانید؟” اگر این سوال پرسیده نشد، باید سعی کنید آنچه را که در مورد شرکت می‌دانید به تنهایی نشان دهید.

  شما می توانید این کار را با گره زدن تمام چیزهایی که در مورد شرکت میدانید با پاسخ های خود انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است بگویید: “من متوجه شدم که وقتی یک سیستم نرم افزاری جدید را در سال گذشته پیاده سازی کردید، رتبه بندی رضایت مشتری شما به طرز چشمگیری بهبود یافت. من با آخرین فناوری ها از تجربه خود در توسعه نرم افزار در ABC آشنا هستم و از شرکت شما قدردانی می کنم که تلاش می‌کند در صنعت خود پیشرو باشد.”

  شما باید بتوانید اطلاعات زیادی در مورد تاریخچه، اهداف، ارزش‌ها، کارکنان، فرهنگ و موفقیت‌های اخیر شرکت در وب سایت آن‌ها یا دیگر منابع بیابید. اگر این شرکت دارای یک وبلاگ و حضور در رسانه‌های اجتماعی باشد، بدین صورت این منابع نیز می‌توانند مکان‌های مفیدی برای جستجو باشند.

   

  توجه داشته باشید

  علاوه بر بررسی آنچه شرکت در وب سایت و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارد، می‌توانید نام شرکت را به صورت آنلاین نیز جستجو کنید. از یوتیوب، گوگل و لینکدین کمک بگیرید. این به شما کمک می‌کند تا پوشش خبری اخیر شرکت را نیز بتوانید ببینید.

   

  ایجاد ارتباط با مصاحبه کننده

  علاوه بر نشان دادن آنچه در مورد شرکت می‌دانید، باید سعی کنید با مصاحبه کننده خود ارتباط برقرار کنید. نام مصاحبه کننده را بپرسید و در طول مصاحبه شغلی از آن استفاده کنید. اگر از نام مطمئن نیستید، قبل از مصاحبه تماس بگیرید و بپرسید. و در هنگام معرفی با دقت گوش دهید.

   

   

  توجه داشته باشید

  اگر مستعد فراموش کردن نام‌ها هستید، آن را در جایی محتاطانه یادداشت کنید، مانند حروف رمزی و کوچک در پایین دفترچه یادداشت خود.

  در نهایت، ایجاد رابطه و ایجاد ارتباط شخصی با مصاحبه‌گرتان می‌تواند شانس شما را برای استخدام افزایش دهد. مدیران تمایل دارند متقاضیانی را که به نظر می رسد برای فرهنگ شرکت مناسب هستند استخدام کنند. در اینجا نحوه جذب مدیر استخدام به شما آمده است.

   

   

  زودتر از موعد آماده شوید

  برای انتخاب لباس مصاحبه، چاپ نسخه‌های اضافی از رزومه، یا یافتن دفترچه یادداشت و خودکار، تا آخرین لحظه منتظر نمانید. یک لباس مناسب برای مصاحبه آماده داشته باشید، تا بتوانید در مدت کوتاهی بدون نگرانی در مورد اینکه چه بپوشید بروید و مصاحبه کنید.

   

  توجه داشته باشید

  وقتی یک مصاحبه شغلی دارید، همه چیز را از شب قبل آماده کنید.

  نه تنها برنامه‌ریزی برای همه چیز (از کفش‌هایی که می‌پوشید، نحوه آرایش کردن موهایتان، ساعتی که می‌روید و چگونه به آنجا خواهید رسید) برای شما در صبح وقت می‌خرد، بلکه می‌تواند به کاهش استرس شما نیز کمک کند.

  مطمئن شوید که لباس مصاحبه شما تمیز، مرتب و مناسب با نوع شرکتی‌ست که با آن مصاحبه می‌کنید. یک نمونه کار خوب همراه با نسخه‌های اضافی از رزومه خود همراه بیاورید و یک قلم و کاغذ برای یادداشت برداری قرار دهید.

  اگر به صورت مجازی مصاحبه می‌کنید، تمام دسترسی‌ها را از قبل آماده‌سازی کنید. یک اجرای آزمایشی انجام دهید تا مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می کند و شما با آن راحت هستید و در طول مصاحبه مشکلی پیش نخواهد آمد.

   

  سر وقت باشید (یعنی زودتر)

  به موقع برای مصاحبه حضور داشته باشید. به موقع یعنی پنج تا ده دقیقه زودتر. در صورت نیاز، قبل از موعد به محل مصاحبه حرکت کنید تا دقیقاً بدانید کجا می‌روید و چقدر طول می‌کشد تا به آنجا برسید.

  زمان مصاحبه خود را در نظر بگیرید تا بتوانید الگوهای ترافیک محلی را در آن زمان تنظیم کنید. چند دقیقه بیشتر به خود فرصت دهید تا از سرویس بهداشتی دیدن کنید، لباس خود را بررسی کنید و اضطراب خود را کننرل کنید.

   

  سعی کنید آرام بمانید

  در طول مصاحبه شغلی سعی کنید آرامش داشته باشید و تا حد امکان آرام باشید. به یاد داشته باشید که زبان بدن شما همانقدر درباره شما می گوید که پاسخ شما به سوالات است. آماده سازی مناسب به شما این امکان را می دهد که اعتماد به نفس ایجاد کنید:

  همانطور که به سوالات پاسخ می دهید، ارتباط چشمی را با مصاحبه کننده حفظ کنید.

  حتماً به سؤال توجه کنید تا آن را فراموش نکنید و قبل از پاسخ دادن به سؤال (با استفاده از گوش دادن فعال) گوش دهید تا دقیقاً بدانید مصاحبه کننده چه می‌پرسد.

  به هر قیمتی که شده، از قطع حرف مصاحبه کننده بپرهیزید، به خصوص زمانی که او در حال پرسیدن سوال از شماست.

  اگر لازم است لحظه ای به پاسخ خود فکر کنید، این کاملاً خوب است، و گزینه بهتری نسبت به شروع با چند «ام» یا «اوه» است.

  این نکات را در مورد اجتناب از استرس مصاحبه شغلی بررسی کنید تا اعصاب خود را آرام نگه دارید. اگر فکر مصاحبه شغلی شما را در حالت هراس قرار می‌دهد، مرور این نکات مصاحبه برای افراد درون‌گرا مکانی عالی برای شروع خواهد بود.

   

  بعد از مصاحبه پیگیری کنید

  همیشه با یک یادداشت سپاسگزاری که علاقه شما به این موقعیت را تکرار می کند، پیگیری کنید. همچنین می‌توانید جزئیاتی را که ممکن است فراموش کرده باشید در طول مصاحبه ذکر کنید، درج کنید.

   

  توجه داشته باشید

  اگر با چند نفر از یک شرکت مصاحبه می کنید، برای هر یک یادداشت شخصی ارسال کنید. ایمیل تشکر خود را ظرف 24 ساعت پس از مصاحبه ارسال کنید.

  ارزش تلاش اضافی را دارد. یک نظرسنجی رابرت هاف گزارش می دهد که 80٪ از مدیران استخدام گفتند دریافت یک یادداشت تشکر پس از مصاحبه مفید یا تا حدودی مفید است.

   

  از این اشتباهات رایج در مصاحبه شغلی اجتناب کنید

  هنگام مصاحبه چه کارهایی را نباید انجام دهید؟ در اینجا رایج‌ترین اشتباهات و خطاهایی که یک متقاضی به دنبال استخدام در مصاحبه شغلی می‌تواند مرتکب شود، آورده شده است.

  قبل از مصاحبه وقت بگذارید و این اشتباهات را مرور کنید تا مجبور نباشید بعد از آن به اشتباهات اشتباه فکر کنید.

   

  هر نوع مصاحبه شغلی را با موفقیت انجام دهید

  نکاتی را درباره نحوه انجام مصاحبه‌هایی که با یک جلسه معمولی یک به یک متفاوت است، مرور کنید. اینها شامل نکاتی برای مصاحبه تلفنی، مصاحبه دوم، مصاحبه ناهار و شام، مصاحبه رفتاری، مصاحبه در جمع و توصیه های بیشتر برای موفقیت در مصاحبه است.

  همچنین این نشانه‌ها را مرور کنید که نشان می‌دهد مصاحبه شغلی شما به خوبی انجام شده است، بنابراین می‌توانید ببینید چه مهارت‌هایی ممکن است برای دفعه بعد نیاز داشته باشید.

  جدیدترین بلاگ ها

  دسته بندی بلاگ ها

  ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی
  همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.
  اسلاید قبلی
  اسلاید بعدی
  چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
  ×
  سیما سرحدی Whatsapp chat