متن درخواست کار را چگونه بنویسیم؟

متن درخواست کار

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

مقدمه

متن و فرم  درخواست کار که به عنوان نامه پوششی برای کاریابی یا فرم تقاضای استخدام برای عقد قراردادهای کار نیز شناخته می شود، یک سند رسمی است که همراه با رزومه شما به دست مدیر منابع انسانی یا شخص خود کارفرما می رسد. این فرم مقدمه ای است که به صورت بالقوه نمایانگر توانایی شما برای کارفرمایان است و صلاحیت ها، مهارت ها و تجربیات شما را برجسته می سازد. نامه درخواست کار می تواند شما را به نامزدی مناسب برای موقعیتی که به دنبال آن هستید تبدیل کند. هدف از نگارش نامه درخواست کار، تاثیر گذاشتن اولیه و متقاعد کردن کارفرما برای در نظر گرفتن شما به جهت مصاحبه است. در این فرآیند باید نکاتی را مد نظر داشته باشید آکادمی تخصصی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی در این مقاله نکات مهمی که در نگارش فرم درخواست کار باید رعایت شود را به طور کامل شرح داده است.

نیم ساعت مشاوره رایگان با تیم  تخصصی

ارغوان مریدی

فرم و متن درخواست کار که به عنوان نامه پوششی برای کاریابی یا فرم تقاضای استخدام برای عقد قرارداد کاری نیز شناخته می شود، یک سند رسمی است که همراه با رزومه شما به دست مدیر منابع انسانی یا شخص خود کارفرما می رسد. این فرم مقدمه ای است که به صورت بالقوه نمایانگر توانایی شما برای کارفرمایان است و صلاحیت ها، مهارت ها و تجربیات شما را برجسته می سازد. نامه درخواست کار می تواند شما را به نامزدی مناسب برای موقعیتی که به دنبال آن هستید تبدیل کند. هدف از نگارش نامه درخواست کار، تاثیر گذاشتن اولیه و متقاعد کردن کارفرما برای در نظر گرفتن شما به جهت مصاحبه است.

هر فرم درخواست شامل سه قسمت مقدمه، بدنه و جمع بندی می باشد.

 

1. مقدمه متن درخواست کار 

ابتدای درخواست نامه در مقدمه باید شامل موارد زیر باشد:

 

موقعیت کاری که برای آن متن درخواست کار می‌دهید.

هنگام نوشتن نامه درخواست، مهم است که جزئیات کلیدی خاصی را لحاظ کنید. در ابتدا باید موقعیت شغلی را که برای آن درخواست می دهید ذکر کنید، این امر به کارفرما کمک می کند تا از همان ابتدا هدف شما را بشناسد. سعی کنید در نگارش این قسمت دو تا سه بار از کلمات کلیدی حول موقعیت درخواستی خود استفاده کنید تا بتوانید به کارفرما نشان دهید با موقعیت شغلی پیشنهادی آشنا هستید.

 

جایی که آگهی استخدام را دیده‌اید

بنویسید این موقعیت شغلی را از کجا پیدا کرده اید چرا که این امر باعث می شود تا کارفرما نقشه راه خود برای استخدام را بیابد و جامعه هدف همفکر و هم نظر شما را پیدا کند. برای مثال تفاوت زیادی است بین کسی که به دنبال آگهی کار از وبسایتهای کاریابی میگردد تا فردی که در یک پست یا وضعیت شبکه های اجتماعی همان آگهی را مشاهده کرده است.

 

توضیح کوتاهی در مورد اینکه چرا فکر می کنید برای نقش و سازمان مناسب هستید بنویسید

در مقدمه و در قسمت پایان سعی کنید به اختصار در مورد ویژگی ها و توانمندی خود توضیح دهید. در این قسمت نباید مهارتهای خود را تشریح کنید تنها سعی کنید بر روی کارفرما تاثیر بگذارید تا ترغیب شود ادامه نامه یا فرم شما را بخواند و مطمئن شود شما همان کسی هستید که در این نقش خواهد درخشید.

 

2. بدنه متن درخواست کار 

 

بند اول:

اکنون می‌توانید موقعیتی که برای آن متن درخواست کار تهیه می‌کنید را تشریح کرده و بیشتر در مورد جایی که این شغل را پیدا کرده اید، توضیح دهید. در حقیقت این مرحله توصیف بیشتری است از کاری که در مقدمه انجام داده اید و در این پاراگراف به شرح موارد بالا من جمله موقعیت شغلی و آگهی میپردازید.

متن درخواست کار

پاراگراف های میانی متن درخواست کار:

در متن درخواست کار، قسمت میانی را به توضیح صلاحیت و مهارتهای خود بپردازید. توجه داشته باشید در توضیح مهارتهای خود اغراق نکنید و چیزی را اضافه نکنید که تجربه انجام آن را از پیش ندارید. شما در این پاراگراف توضیح میدهید که چرا و چگونه مهارتهای شما با آن موقعیت شغلی هماهنگی دارد. نحوه هماهنگی مهارتهایی که دارید با آنچه که آن موقعیت شغلی از شما میخواهد را شرح دهید تا عقد قرارداد کاری بر حسب توانمندی شما صورت پذیرد.

در متن درخواست کار مثال‌های مشخصی داشته باشید از اینکه چگونه مهارت‌ها و تجربیات شما باعث می شود کار را به نحو احسن انجام دهید. مثلا اگر تجربه مشابه شغلی دارید، تحصیلات آکادمیک دارید یا دوره های مختلفی را شرکت کرده اید و یا با نرم افزارهای مرتبط با آن جایگاه شغلی آشنایی دارید را در این قسمت بگنجانید.

حتما به علائم نگارشی توجه داشته باشید. این سطح از توجه به علائم نگارشی یعنی من به عنوان کاندیدای این موقعیت شغلی، فردی با دقت هستم. علاوه بر این، توجه به علائم نگارشی نشان دهنده تسلط شما بر روی موضوع مورد نظرتان است. برای خوانایی آسان حتما در نظر داشته باشید که متن را پاراگراف بندی کنید و از نقطه یا بولت برای نکات ویژه تر استفاده کنید.

 

پاراگراف پایانی متن درخواست کار

نامه درخواست کار را ابراز قدردانی از در نظر گرفتن درخواست خود پایان دهید. این قسمت نهایتا یکی دو خط را به خود اختصاص می دهد. سعی کنید این قسمت را به صورت رسمی بنویسید و از اصطلاحات رایج قدردانی استفاده کنید مثلا نگارش اصطلاح “با سپاس و قدردانی از…” نسبت به اصطلاح “متشکرم اگر…” اگر رایج تر نباشد اما رسمی تر و زیباتر است. همچنین یک خط پایین تر در صورت داشتن اطلاعات تماس حتما آن را ذکر کنید و قصد خود را برای پیگیری ذکر کنید. همچنین می توانید از عبارتی استفاده کنید که نشان دهد در صورت نیاز کارفرما می توانید مدارک اضافی درخواستی را بعدا پیوست نمایید.

 آکادمی تخصصی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی فرم درخواست کار را در اختیار کارجویان عزیز قرار داده است. اگر به یک فرم درخواست استخدام  نیاز دارید با کلیک بر روی لینک زیر آن را از سایت دریافت کنید.

عناصر اضافی شامل در فرم درخواست کار

سعی کنید اطلاعات تماس خود را در پایین نامه بنویسید. بهتر ست این اطلاعات زیر امضای شما یا زیر ایمیل شما قرار گیرد. البته می توانید در بالای نامه و در گوشه سمت راست نیز اطلاعات را وارد کنید.

احوالپرسی و اختتامیه حرفه ای را در نظر داشته باشید.

امضای شما چون شبیه یک شکل خاص است می تواند توجه کارفرما را به خود جلب کند پس سعی کنید بجای دایره و خط امضای مشخص با پیچیدگی های لازم را داشته باشد. این امضا را می توانید به صورت الکترونیکی چاپ شده نیز روی نامه قرار دهید.

اگر برای دو عنوان شغلی یکسان اما برای شرکتهای مختلف تقاضا می دهید سعی کنید تا دو نامه متفاوت از هم نوشته شوند. جدا از این سعی کنید فرم درخواست کار خود را برای مطابقت با نقش شغلی خاص مد نظرتان سفارشی و شخصی سازی کنید.

نکته حرفه ای که باید در بدنه مقاله رعایت کنید استفاده از کلمات کلیدی در متن نامه شماست. برای عبور از سیستم های ردیابی متقاضی، حتما کلمات کلیدی را در مورد آن عنوان شغلی در متن نامه وارد کنید.

 

متن درخواست کار

جمع بندی نکات متن درخواست کار

در جمع بندی به اسناد پیوستی مانند رزومه رجوع کنید. حتما بنویسید که همراه با فرم تقاضای استخدام، رزومه شما نیز پیوست شده است.

برای بحث و گفتگوی بیشتر در مورد درخواست کار بنویسید که علاقمندید از طریق گفتگوی حضوری یا آنلاین مصاحبه ای را با کارفرما یا مدیر منابع انسانی داشته باشید.

حتما ذکر کنید که برای مصاحبه و هر ساعتی که تعیین شود در دسترس هستید و اطلاعات تماس خود (شماره تلفن، آی دی اسکایپ، یا هر راه برقراری ارتباط آنلاین دیگر) را ارائه دهید.

در پایان نیز با یک عبارت کوتاه می توانید فرم درخواست کار را به اتمام برسانید. (با سپاس، با کمال تشکر و…)

نام، آدرس پستی، شماره تلفن، آدرس ایمیل و تاریخ روز را وارد کنید.

بهتر است فرم درخواست کار را به همراه رزومه تان ارسال نمایید. 

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی فرصتی طلایی برای کارجویان در نظر گرفته است. شما کارجوی عزیز می توانید با ارسال رزومه به آکادمی شغلی متناسب با تخصص و مهارتتان بیابید. تنها کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

ارسال رزومه به آکادمی 

ارغوان مریدی

اهمیت فرم درخواست کار در عقد قرارداد کاری

فرم درخواست کار باید به خوبی طراحی و نگارش شده باشد زیرا کارفرمایان را متقاعد می کند که شما اطلاعات ثابت و استانداردی را برای ایشان فرستاده اید. این طراحی و نگارش مناسب امکان ارزیابی منصفانه و عینی شما را افزایش می دهد. علاوه بر این، یک فرم تقاضای استخدام ساختاریافته به کارفرمایان کمک می کند تا شما را به عنوان مناسب ترین کاندیدای آن موقعیت شغلی در نظر بگیرند. با گنجاندن بخش‌های خاص در قسمت مهارت‌های مرتبط، سوابق تحصیلی و تجربه کاری، کارفرمایان می‌توانند به سرعت ارزیابی کنند که آیا متقاضی حداقل شرایط لازم برای این موقعیت را دارد یا خیر. این امر باعث صرفه جویی در زمان و منابع می شود و کارفرما را متقاعد می سازد که شما به معیارهای آن شرکت اعتنا دارید. علاوه بر این، یک نامه درخواست کار دقیق و مناسب به کارفرمایان اجازه می دهد تا چشم انداز خوبی را در مورد علایق و اهداف شغلی متقاضیان داشته باشند. با گنجاندن نکاتی در مورد آرزوها و انگیزه های بلندمدت خود برای درخواست کار، می توانید مشخص کنید که با ارزش ها و هنجارهای شغلی در شرکت همسو هستید یا خیر. این اطلاعات در تعیین اینکه آیا متقاضی احتمالاً یک کارمند متعهد در بلندمدت خواهد بود یا خیر، بسیار مهم است. فرم تقاضای استخدام با ساختار مناسب به کارفرمایان کمک می کند تا الزامات قانونی را در عقد قرارداد کاری رعایت کنند و از تبعیض احتمالی اجتناب شود. علاوه بر این، یک نامه درخواست کار جامع می تواند به عنوان یک ابزار مرجع ارزشمند در طول فرآیند مصاحبه و انتخاب عمل کند. کارفرمایان می توانند از اطلاعات ارائه شده توسط داوطلبان برای تهیه سوالات مصاحبه هدفمند و ارزیابی مناسب بودن آنها برای این نقش استفاده کنند. با این کار شما تضمین می کنید که فرآیند مصاحبه متمرکز و کارآمد است، زیرا مصاحبه کنندگان می توانند بر اساس اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست، در زمینه های خاص مورد علاقه شما سوالات عمیق تری را بپرسند. در نهایت، یک فرم تقاضای استخدام که به خوبی نوشته شده است، به طور مثبتی حرفه ای بودن متقاضی و توجه وی به جزئیات را منعکس می کند.

 

نتیجتا

در نتیجه، فرم درخواست کار مناسب، فرآیند استخدام را برای کارفرما ساده می کند و شما را به عنوان نامزد مناسب معرفی میکند. این امر باعث صرفه جویی در زمان می شود و به شناسایی متقاضیان واجد شرایط آن موقعیت شغلی کمک می کند.

 

فرم درخواست استخدام

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat