مشکلات نداشتن قرارداد کاری

مشکلات نداشتن قرارداد کاری

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

مقدمه

خطرات و مشکلات نداشتن قرارداد کاری قانونی در کسب و کار چیست؟!

 

ما در آکادمی ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا برای شما مفاهیم مربوط به قراردادهای کار و همچنین خطرات مربوط به عدم ارائه قرارداد قانونی را توضیح و مروری بر شرایط و بند‌های کلیدی و قانونی قراردادها و فرم‌های ضروری کسب و کار داشته باشیم.

 

و اما قرارداد کاری چیست، خطرات مربوط به عدم ارائه قرارداد قانونی و خسارات ناشی از آن چیست؟! در ادامه مروری بر شرایط و بندهای کلیدی یک قرارداد کاری خواهیم داشت.

.

نیم ساعت مشاوره رایگان با تیم  تخصصی

ارغوان مریدی

 

قرارداد کاری چیست؟

 

قرارداد کاری توافقی‌ست که بین کارفرما و کارمند منعقد می‌شود و شامل شرایط کامل کار از جمله شرایط استخدام، حق و حقوق، وظایف و مسئولیت‌ها و بسیاری موارد دیگر می‌شود.

 

با اینکه در شرایط خاصی، قراردادهای شفاهی هم از لحظه پذیرش، پیشنهاد شغلی و استخدام، قوانین و شرایط الزام‌آوری را برای کارفرما به وجود می‌آورند، اما داشتن یک قرارداد کاری کتبی از شما در برابر اختلافات و تعارضات احتمالی در آینده و همچنین در رابطه با شرایط استخدام محافظت می‌کند. علاوه بر این، کار کردن بدون قرارداد باعث ایجاد عدم اطمینان می‌شود، حتی اگر کاملا شفاف شرایط اصلی استخدام به صورت شفاهی توافق شده باشد.

 

نکته‌ای که در این بخش بسیار حائز اهمیت است برای کارفرمایان این است که چنانچه قرارداد قانونی و فرم‌های ضروری و الزامی کسب و کار را نداشته باشند حتی در صورت پرداخت تمام و کمال حق و حقوق کارمندشان، قانون اداره کار می‌تواند مجدد آن‌ها را ملزم به پرداخت کند. به عبارت دیگر اگر کارمند شما مجددا ادعای حق و حقوق، صنوات، ساعات مرخصی و غیره را داشته باشد و شما نتوانید به اداره کار مستندات و فرم‌های مورد تایید آن‌ها را نشان دهید، شما به عنوان کارفرما ملزم به پرداخت مجدد تمامی آن حقوق هستید.

مشکلات نداشتن قرارداد کاری

خطرات و مشکلات نداشتن قرارداد کاری قانونی برای یک کارفرما چیست؟

خطرات و مشکلات نداشتن قرارداد کاری قانونی بسیار زیاد است و استخدام یک فرد بدون قرارداد کاری می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای کارفرما ایجاد کند، از جمله اقدامات قانونی یا مجازات از طرف اداره کار و جریمه‌های سازمان تامین اجتماعی.

 

1-برخورد و اقدامات قانونی از سوی اداره کار

عدم ارائه قرارداد کاری قانونی از سوی کارفرما که مطابق با استانداردهای قانون اداره کار باشد می‌تواند کارفرمایان با را برخورد قانونی از سوی اداره کار مواجه کند. جدا از این که روند این کار بسیار پرهزینه و وقت‌گیر است، می‌تواند به کسب و کار شما آسیب‌های جدی وارد کند. از طرفی اگر کارفرما نتواند وظایف لازم را در مورد شرایط قرارداد کاری ارائه کند، ممکن است کارمند تصمیم بگیرد که نگرانی‌های خود را با اداره کار مطرح کند.

 

2-مجازات و جریمه از مشکلات نداشتن قرارداد کاری

اگر مشخص شود که کارفرما شرایط قرارداد خود را به کارمند ارائه نکرده است، یا حتی اگر ارائه کرده باشد و سند قانونی برای اثبات آن نداشته باشد، اداره کار ممکن است کارفرما را به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات الزامی، استاندارد و مورد تایید، جریمه کند و به کارمند خسارت تعلق گیرد. در برخی موارد، این موضوع می‌تواند منجر به پرداخت مبالغ زیادی از سوی کارفرما به کارمند شود که کارفرما را در وضعیت مالی نامشخصی قرار می‌دهد.

از نظر فنی، هیچ الزامی برای یک کارمند برای داشتن بیانیه کتبی شرایط وجود ندارد تا بتواند بدون قرارداد کار کند. با این حال، نداشتن یک قرارداد کاری مکتوب و قانونی می‌تواند خطراتی را برای آنها به همراه داشته باشد. با در اختیار داشتن

بسته کامل قرارداد ها و قوانین کار از بروز  این خطرات پیشگیری کنید.

از مشکلات نداشتن قرارداد کاری چه خطراتی برای یک کارمند وجود دارد؟

اگر کارمند هستید و قرارداد کاری معتبر و قانونی ندارد، حتی اگر شغل شما طولانی مدت نباشد و به شکل پروژه‌ای کار می‌کنید، بهتر است قرارداد موقت را حتما داشته باشید، زیرا این موضوع می‌تواند احساس امنیت واطمینان شما را در کار ایجاد کند و شما را از خطر اخراج ناعادلانه در امان نگه دارد. فرم قرارداد کار موقت را می توانید به صورت رایگان از آکادمی ارغوان مریدی به صورت رایگان دریافت نمایید.

 

1-عدم قطعیت در پرداخت حقوق و مشخص نبودن عنوان شغلی

 

بدون وجود قرارداد، هیچ تضمینی وجود ندارد که کارفرما حقوق کارمند خود را پرداخت کند. اگر سند کتبی از یک قرارداد یا الزامات شغلی وجود نداشته باشد، اگر کارفرما از شما بخواهد کاری خارج از شرح شغل خود انجام دهید یا سعی کند شرایط استخدام را تغییر دهد، مانند ساعات کار حقوقی، اصطلاحاً دست شما از نظر قانونی به جایی بند نیست.

 

2-عدم وجود شرایط قرارداد کاری یا رابطه کاری

 

اگر قرارداد کتبی از شرایط استخدام شما وجود نداشته باشد، در صورت اقدام علیه کارفرما، اثبات وجود شرایطی که به لحاظ کاری و دریافتی دستمزد داشته‌اید دشوارتر می‌شود. فقدان قرارداد قانونی و مورد تایید اداره کار همچنین می‌تواند مانع از الزام‌آور بودن رابطه کاری بین کارفرما و کارمند شود.

 

 

 

3-اخراج ناعادلانه از مشکلات نداشتن قرارداد کاری معتبر

 

خطر دیگر کار کردن بدون قرارداد کاری یا قرارداد موقت قانونی و معتبر این است که کارمند از اخراج ناعادلانه محافظت نمی‌شود. این بدان معناست که کارفرما می‌تواند در هر زمان، به هر دلیل و بدون اطلاع قبلی یا پرداخت خسارت تضمین شده، قرارداد شفاهی را فسخ کند. اما اگر کارمند قرارداد قانونی و مورد تایید اداره کار را داشته باشد می‌تواند از کارفرما شکایت کرده و حق و حقوق خود را قانوناً دریافت کند.

 

4-حقوق کارمندان

 

قانون هر سال حداقل دستمزد کارگران را اعلام و کارفرمایان را ملزم به پرداخت آن می‌کند، چنانچه در مواردی کارفرما کمتر از آنچه که قانون تعیین می‌کند را به پرسنلش بدهد، شخص کارمند می‌تواند برای احقاق حقوق خود بر اساس قانون اداره کار شکایت کرده و حق و حقوق خود را طلب کند.

مشکلات نداشتن قرارداد کاری

شرایط قرارداد کاری

یک قرارداد کاری استاندارد باید شامل تمامی موارد زیر باشد؛

نام و آدرس کارفرما و کارمند؛

تاریخ شروع و تاریخ پایان (در صورتی که قرارداد مدت معینی داشته باشد)؛

عنوان شغلی/ شرح مختصری از نقش و وظایف کاری؛

محل کار/محیط کار و اینکه آیا آنها ملزم به جابجایی هستند یا خیر.

جزئیات پرداخت حقوق (مبلغ به عنوان مثال حقوق سالانه یا ساعتی بر اساس حداقل دستمزد، چند وقت یکبار مثلاً ماهانه و چه زمانی به عنوان مثال 28‌ام هر ماه)؛

ساعات کار/روزهای کاری (به عنوان مثال از 9 صبح تا 5:30 بعد از ظهر شنبه تا پنج‌شنبه)؛

میزان حقوق تعطیلات؛

پرداخت پاداش (در صورت وجود)؛

حق تعطیلات / مرخصی سالانه (شامل جزئیات نحوه محاسبه آن در صورت پیوستن کارمند به نیمه سال یا زمانی که کارمند ترک می کند)؛

حقوق استعلاجی و مرخصی استعلاجی؛

مرخصی استحقاقی دیگر (به عنوان مثال مرخصی زایمان و مرخصی پدری و حقوق).

مزایا از جمله حقوق مازاد بر کار یا همان اضافه کاری؛

سایر مزایای (از جمله مزایای غیر‌قراردادی)؛

مدت اخطار که هر یک از طرفین موظف به ارائه هستند.

دوره آزمایشی در صورت وجود (مدت و شرایط دوره آزمایشی)؛

الزامات کار

در صورت لزوم، نیاز به آموزش کارمند

طرح های بازنشستگی؛

رویه های انضباطی و شکایت و شرایط فسخ

و بسیاری موارد ظریف دیگر که توجه نکردن به آن‌ها در قرارداد کاری می‌تواند بسیار پرهزینه و در آینده دردسرساز باشد.

 

با تهیه پکیج کامل قراردادها و فرم‌های ضروری کسب و کار آکادمی ارغوان مریدی خود را از خطرات و خسارات احتمالی بیمه کنید. یکی از آنها که از اهمیت بالایی برخوردار است قرارداد منع افشای اطلاعات می باشد که بهتر است همه ی مدیران این فرم را در اختیار داشته باشند.

قرارداد کاری شامل چه بندهایی است؟

قرارداد کاری حاوی بیانیه‌ای کتبی از حقوق، تعهدات و مزایایی‌ست که یک کارفرما و کارمند توافق می‌کنند. به کارفرمایان توصیه می‌شود که حتما یک قرارداد کاری کتبی و مورد تایید اداره کار داشته باشند. برخی بندهایی که در قرارداد شما بسیار مهم هستند و حتما باید با مشاوره حقوقی و منابع انسانی تنظیم شوند عبارتند از؛

محرمانه بودن

مالکیت معنوی

تعیین محدودیت‌های قرارداد

حقوق قراردادی بیماری

مرخصی‌ و غیره

به طور مشابه، بندهایی که تضمین می‌کنند که هر گونه مالکیت معنوی ایجاد شده توسط کارمند در طول دوره استخدام متعلق به کارفرما است.

 

با قرارداهای کاری

دغدغه ای در محیط کارتان نداشته باشید!
مشاهده همه

نتیجه خطرات و مشکلات نداشتن قرارداد کاری

نداشتن یک قرارداد قانونی که تمامی شرایط، وظایف و حق و حقوق طرفین در آن مکتوب شده باشد و از همه مهمتر نداشتن قرارداد کاری که منطبق با استانداردهای اداره کار و همچنین سازمان تامین اجتماعی باشد می‌تواند مشکلات و گاهاً خسارت‌های جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

نکته‌ی‌ حائز اهمیت برای صاحبین کسب و کار این است که حتی اگر کارمند آنان قرارداد کتبی هم نداشته باشد می‌تواند به صورت کاملا قانونی از کارفرمای خود شکایت کند و ادعای حق و حقوق خود را داشته باشد. و اگر شما به عنوان یک مدیر و صاحب کسب و کار، مستندات و قراردادهای قانونی و همچنین فرم‌های مخصوص منطبق با قانون اداره‌ی کار، ائم از فرم‌های تسویه حساب سالیانه، ماهیانه و حتی فرم‌های مرخصی را نداشته باشید مستلزم پرداخت مجدد و تمام و کمال حق و حقوق کارمند خواهید بود و از همه مهمتر اینکه شامل پرداخت جریمه از سوی اداره کار و سازمان تامین اجتماعی خواهید بود.

آکادمی ارغوان مریدی با ارائه تمامی قراردادها و فرم‌های پیشرفته و ضروری کسب و کار به مدیران و کارمندان کمک می‌کند تا بتوانند از حقوق قانونی خود حفاظت کرده و در صورت بروز مشکل با ارائه مستندات قانونی و مورد استاندارد و تایید قوانین و مقررات اداره کار و سازمان تامین اجتماعی از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کنند.

 

مشکلات نداشتن قرارداد کاری

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat