نمونه قرارداد آنلاین چیست؟

نمونه قرارداد آنلاین

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

مقدمه

نمونه قرارداد آنلاین چیست و چه مزایایی دارد؟! امروزه با جهش تکنولوژی بسیاری از کسب و کارها و خصوصا کارمندان پروژه‌ای و دورکار از قراردادهای آنلاین برای تسهیل در روند همکاری خود با یکدیگر استفاده می‌کنند. این نوع قراردادها در همه جای دنیای مدرن وجود دارند و کسب و کارها سعی می‌کنند از بازار سنتی فاصله گرفته و خود را همزمان با پیشرفت تکنولوژی تطبیق و ارتقا دهند.

هنگامی که یک کسب و کار از نمونه قرارداد آنلاین به روش صحیح استفاده می‌کند، می‌تواند به بهبود تجربه همکاری با کارجویان، ساده سازی وظایف و افزایش کارایی کسب و کار کمک بسزایی کند.

آکادمی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی همه چیزهایی که یک رهبر کسب و کار و همچنین کارمندان باید در مورد نمونه قرارداد آنلاین بدانند، را در این مقاله  آورده است.

نیم ساعت مشاوره رایگان با تیم  تخصصی

ارغوان مریدی

نمونه قرارداد آنلاین چیست؟

قرارداد آنلاین توافقی‌ست که طرفین، متن قرارداد را با استفاده از پلتفرم‌های آنلاین و از طریق اینترنت دریافت و امضا می‌کنند و نیازی به حضور فیزیکی آن‌ها برای بستن قرارداد کاری نیست. این نوع قراردادهای کاری آنلاین مزایای بسیاری دارند به عنوان مثال صاحبین کسب و کار امکان این را خواهند داشت تا بتوانند برای بسیاری از سمت‌های شغلی با افراد متخصصی که ممکن است به لحاظ مکانی در موقعیت‌های جغرافیایی دیگری باشند همکاری کنند. همچنین این موضوع در خصوص کارجویان نیز صدق می‌کند، خصوصا افرادی که معمولا به صورت پروژه‌ای کار‌ می‌کنند نیز قادر خواهند بود تا از نمونه قرارداد آنلاین برای همکاری با کسب و کارهای مختلف در سراسر کشور استفاده کنند و حق و حقوق خود را شفاف تنظیم کنند.

 

در کنار تمام مزایایی که قراردادهای آنلاین دارند، باید بسیار مراقب باشید که قرارداد آنلاینی که از آن استفاده می‌کنید معتبر و در صورت بروز مشکل بتوان به شکل قانونی از آن استفاده کرد. از طرف دیگر همواره باید مراقب تعهدات قانونی که یک قرارداد آنلاین می‌تواند برای شما ایجاد کند نیز باشید. مهمترین نکته‌ای که در خصوص نمونه قرارداد آنلاین و یا همان نسخه الکترونیکی قرارداد باید رعایت کنید و مراقب باشید این است که قرارداد شما باید حتما مورد تایید و استاندارد قانون اداره کار و همچنین سازمان تامین اجتماعی باشد. در غیر این صورت قرارداد شما از نظر اداره کار فاقد اعتبار، ارزش و همچنین در صورت لزوم پیگرد قانونی می‌باشد. فرم درخواست کار یکی از نمونه قرم های آنلاینی است که مخصوص کارجویان می باشد و می توانند از ان به صورت آنلاین برای یافتن شغل جدید استفاده کنند.

مانند قراردادهای فیزیکی، قراردادهای الکترونیکی دارای سه جزء مهم هستند:

 

شرح وظایف کارجو

 

 که شامل مجموعه شرایط و وظایف خواسته شده از کارجو توسط کارفرما می‌باشد.

 

تعیین حقوق و دستمزد

 

تایید و توافق طرفین با میزان حقوق تعیین شده بر حسب شرح وظایفی که در قرارداد مکتوب است.

 

توافقات

 

رعایت کلیه شرایط و توافقات مندرج در قرارداد و همچنین مکتوب شدن شرایط فسخ قرارداد و جبران خسارات طرفین

این سه جزء اساس همه قراردادهای کاری‌ست. همه چیز با یک کلیک کردن انجام می‌شود که اگر تنظیم و صحت قرارداد به درستی اجرا شود به اندازه قراردادهای فیزیکی، قانونی، الزام آور و قابل اجرا خواهند بود.

 

یکی از خدمات آکادمی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی ارائه انواع قراردادهای کار می باشد که از لحاظ قانونی کاملا معتبر است، تمام نمونه فرم قراردادهای کاری را شامل می شود و از همه مهم تر امکان استفاده به صورت قرارداد آنلاین را دارد همین حالا می توانید قرارداد مورد نیازتان را تنها با چند کلیک دریافت کنید.

نمونه قرارداد آنلاین

کاربرد نمونه قرارداد آنلاین

توسعه و ارتقاء کسب و کارها از قلم و کاغذ به قراردادهای آنلاین دارای مزایا و کاربردهای زیادی‌ست. اما وقتی صحبت از کاربردهای اصلی قرارداد کاری آنلاین در کسب‌وکار شما می‌شود، سه ملاحظات اصلی وجود دارد که همگی باعث افزایش صرفه‌جویی در هزینه‌ها، پرداخت سریع‌تر و در مجموع معاملات تجاری بهتر می‌شوند.

 

زمان سریعتر

 

برای امضا و ارسال قراردادهای الکترونیکی و آنلاین مانند هر فایل دیجیتالی دیگر سریع و آسان است. با بهره گیری از اتوماسیون گردش کار، می‌توان به محض امضای قرارداد فوراً برای امضاکننده بعدی ارسال کرد. دیگر خبری از ارسال قراردادهای کاغذی از اتاقی به اتاق دیگر یا شهری به شهر دیگر نیست.

 

کنترل نسخه

 

 قراردادهای آنلاین و الکترونیکی را می‌توان برای همه طرفین به طور همزمان در یک مکان مرکزی بدون داشتن پیش نویس‎های مختلف قرارداد در مکان‌های مختلف به روز کرد.

 

امنیت بهتر

 

قراردادهای کاغذی در برابر تهدیدات بی‌شماری مانند سرقت، خرابکاری، جعل و خیس شدن در برابر آب آسیب‌پذیر هستند. بهترین کاربرد قرارداد‌های آنلاین مجموعه‌ای از اقدامات امنیتی دیجیتالی‌ست که برای اطمینان از ایمن ماندن قراردادها از دسترسی غیرمجاز، دستکاری و کلاهبرداری ارائه می‌دهد.

نمونه قرارداد آنلاین

اعتبار نمونه قرارداد آنلاین

قرارداد کاری آنلاین مزایای زیادی دارد اما باید مراقب باشید زیرا عدم حضور طرفین در تنظیم و امضای این نوع قرارداد ها گاهی ممکن است موجب سودجویی یا کلاهبردای شود و عدم توجه به برخی نکات شما را دچار مشکلات حقوقی و ضرر و زیان کند. اگر نمونه قرارداد آنلاین شما مورد تایید و استاندارد قانون اداره کار باشد، اصل آن بر صحت قرارداد و لازم الاجرا بودن توافق نامه است. تمام قراردادهایی که به صورت آنلاین و غیرحضوری تنظیم می‌شوند، اگر مطابق با اصول و قوانین اداره کار باشند، مانند قراردادهای معمولی و سنتی اعتبار و آثار قانونی دارند و اگر بخواهیم آنها را فسخ کنیم، باید به شرایط فسخ قرارداد و قانون اداره کار استناد کنیم. بسته جامع قرارداد کار و قوانین الزامی کسب و کار از تمام این ویژگی ها برخوردار است و با در اختیار داشتن آن هیچ نگرانی نخواهید داشت.

تنظیم قرارداد آنلاین چگونه است؟

تنظیم قراردادهای آنلاین به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از رایج‌ترین روش‌های آن که بیشتر توسط وبسایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین مجازی تنظیم می‌شود اغلب یک قرارداد از پیش تعریف‌ شده است که با زدن دکمه موافقم در حقیقت شما آن را امضا کرده‌اید و کالا یا خدمات را دریافت خواهید کرد و این خودش یک قرارداد آنلاین محسوب می‌شود.

 

و اما برای تنظیم قراردادهای آنلاینی که بین کارفرمایان و کارمندان منعقد می‌گردد معمولاً از طریق پست الکترونیک یا همان ایمیل یک نسخه از توافقنامه ارسال، امضا و مجددا به همان ترتیب دریافت خواهد شد. در نهایت نکته مهمی که باید به آن دقت کنید، این است که این تنظیم قرارداد از طریق ایمیل جزء قراردادهای مکاتبه‌ای محسوب می شود و برای آن که اعتبار لازم را داشته باشد باید حتما قرارداد بر طبق قوانین و مقررات اداره کار تنظیم و امضا شود، در غیر این صورت هیچ استناد و پیگیری قانونی نخواهد داشت. فرم قرارداد کار موقت یکی دیگر از نمونه قرارداهای انلاین آکادمی می باشد که مناسب کسانی است که تصمیم به کار برای مدت معینی دارند با در اختیار داشتن این فرم می توانند کارشان را با رعایت تمام قوانین شروع کنند.

نحوه استفاده از قراردادهای کاری آنلاین

قراردادهای الکترونیکی تقریباً در هر صنعتی برای تقریباً هر نوع قراردادی قابل استفاده و اجرا هستند. در اینجا چند مورد از رایج ترین انواع بستن قرارداد‌های کاری آنلاین را بهتر بشناسیم:

 

بستن قرارداد با یک کلیک

 

این نوع قراردادها نوعی قرارداد دیجیتالی هستند که تمامی شرایط و قوانین و ظوابط در آن‌ها مکتوب و ذکر شده است و کاربر تنها با یک کلیک بر روی کلمه «موافقم» پذیرش و موافقت خود را ثبت می‌کند.

 

استفاده از امضای الکترونیکی

 

این نوع امضاهای الکترونیکی که عموما در سازمان‌های دولتی و یا بخش‌های مالی، حقوقی و منابع انسانی واحدهای خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، راهی مطمئن برای کاهش خطاها و خطرهای ناشی از کلاهبرداری افراد سودجو می‌باشد.

قرارداد منع افشای اطلاعات از دیگر فرم قراردادهای مهم و ضروری برای هر نوع کسب و کاری است و مدیران باید برای شروع همکاری این فرم را جزو فرم قراردادهای کار خود داشته باشند. این فرم نیز به صورت آنلاین قابل استفاده می باشد.

کلام آخر

 

برای تنظیم قراردادهای آنلاین ودر نهایت امضای آن چه از سوی کارفرما و چه از سوی کارمند حتما به دقت آن را بخوانید و تمامی جزئیات مربوط به بندهای آن را مورد بررسی قرار دهید تا از صحت قرارداد، اعتبار، وظایف و حقوق خود بهتر آگاه شوید.

آکادمی ارغوان مریدی با بیش از 10 سال سابقه در مدیریت حرفه‌ای منابع انسانی و دارای تبحر در تنظیم هرگونه قرارداد مطابق با استانداردهای قانون اداره کار و سازمان تامین اجتماعی به کسب و کارها کمک می‌کند تا حرفه‌ای‌تر و امن‌تر باشید. همچنین بسته جامع قراردادها و قوانین الزامی کسب و کار ارائه شده توسط آکادمی ارغوان مریدی نیاز شما به تمامی قراردادها و فرم‌های الزامی کسب و کار برطرف خواهد کرد.

نمونه قرارداد آنلاین

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat