استخدام؛ چگونه افراد مناسب را برای کسب و کار خود استخدام کنیم؟

چگونه استخدام کنیم؟

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

  استخدام افراد مناسب برای موفقیت کسب و کار شما بسیار مهم است و به همین دلیل کارآفرینان باید هنگام جستجوی کارکنان جدید، برای استخدام فرآیندی رسمی داشته باشند.

  بسیاری از کارآفرینان غرایز خوبی در مورد اینکه آیا فردی برای این کار مناسب است یا نه، دارند. اما نباید فقط به احساسات درونی تکیه کنید. تصمیم به استخدام یک فرد باید بر اساس عوامل محکم و عینی باشد.

  در این مقاله 7 گام برای جلوگیری از تصمیمات نادرست در استخدام آورده شده است که در ادامه هر کدام را به تفکیک بررسی خواهیم کرد.

   

  1. فرهنگ شرکت خود را ارزیابی کنید!

  برای استخدام بهترین افراد باید بدانید که شرکت شما دقیقاً به چه چیزی نیاز دارد. مأموریتش چیست؟ ارزش‌های آن چیست؟ چه نوع افرادی مناسب هستند؟ به دنبال چه طرز فکری هستید؟

  به کارجوهای بالقوه با این تصویر بزرگتر در ذهن نگاه کنید و ببینید که آنها چگونه به شما امتیاز می‌دهند. با بررسی هر یک از این موارد می‌توانید دید بهتری نسبت به کسب و کار خود و همچنین فرد ایده‌آل‌تان پیدا کنید.

   

  2. شرح وظایف دقیق ایجاد کنید!

  اگر تصویر روشنی از کاری که کارمندتان قرار است انجام دهند نداشته باشید، برای استخدام فرد مناسب با مشکل مواجه خواهید شد. برای هر موقعیت در شرکت، شرح شغل ایجاد کنید که منعکس کننده مسئولیت‌ها، سطح مهارت‌ها و تجربه مورد نیاز باشد.

  مطمئن شوید که الزامات شغلی را در طول مصاحبه به طور واضح به کاندیداها ابلاغ کرده‌اید.

   

  3. مصاحبه های ساختار یافته آماده کنید!

  یک کارت امتیازی درست کنید که بتوان از آن برای نمره دهی و مقایسه عملکرد داوطلبان برای ارزیابی یک سری معیارها استفاده کرد. هنگامی که زمان مصاحبه فرا می‌رسد، ایده خوبی‌ست که بیش از یک مکالمه با کارجوهای جدید داشته باشید و افراد دیگری مانند مشاور منابع انسانی یا مدیر و سرپرستی که کارمند جدید قرار است به او گزارش دهد را در این فرآیند بگنجانید. می‌توانید از تکنیک‌های مصاحبه مبتنی بر رفتار استفاده کنید.

  بدین شکل که نحوه‌ی برخورد کارجو با چالش‌های خاص در موقعیت‌های به وجود آمده را ارزیابی می‌کنید. یعنی موقعیت‌های مختلفی که سازمان با چالشی رو‌به‌رو بوده است را برای کارجو شرح می‌دهیم و عکس‌والعمل وی را در برخورد با این چالش‌ها بررسی می‌کنیم. عملکرد گذشته یکی از بهترین پیش‌بینی‌کننده‌های عملکرد آینده است. همچنین می‌توانید سناریویی را به آنها ارائه دهید که شامل یک موقعیت دشوار است و از آنها بپرسید که چگونه با آن کنار می‌آیند.

   

  4. تست کنید!

  یکی دیگر از موارد مهم در فرآیند استخدام باید این باشد که از کارجوها خواسته شود تا کاری را انجام دهند که مستلزم مهارت‌هایی‌ست که فرد قرار است برای آن استخدام شود. از کارجو بخواهید تا آن کار را انجام دهد تا سطح مهارت‌ها و شرح وظایفشان روشن شود.

   

  5. فراتر از رزومه به کارجو نگاه کنید!

  بهترین کارجوهای واجد شرایط روی کاغذ ممکن است بهترین و مناسب‌ترین برای این شغل نباشند. بنابراین در جلسه‌ی مصاحبه حتماً در مورد علایق، جاه‌طلبی‌ها و اولویت‌های کارجوها بپرسید. اگر کار کردن در یک شرکت بزرگ با حقوق زیاد رویای آنها باشد، ممکن است کار کردن در یک شرکت کوچک برایشان سخت باشد.

   

  6. منابع را بررسی کنید!

  اگرچه کسب و کارهای کمتری در مورد کارمندان قبلی بررسی انجام می‌دهند، اما یکی از بهترین منابع اطلاعاتی در مورد متقاضیان جدید، بررسی کارمندان قبلی هستند. همچنین با جست‌وجوی افرادی که قبلاً کارجو را می‌شناسند یا با آنها کار کرده‌اند، می‌توانید کمی تحقیقات مستقل انجام دهید.

   

  7. آنها را بر کار سوار کنید!

  هنگامی که بهترین‌ها را استخدام کنید، به جذب کامل آنها نیاز دارید. تحقیقات نشان می‌دهد که نرخ ماندگاری کارکنان جدید را می‌توان تا ۴۰ درصد با یک برنامه و جهت‌گیری قوی افزایش داد. علاوه بر آموزش، ممکن است بخواهید کارمند جدید را با یک کارمند با تجربه‌تر جفت کنید که می‌تواند در روزهای اولیه در محل کار، او را راهنمایی کند.

  در نهایت، دو اصل ساده را در خصوص کارجوی متقاضی در نظر داشته باشید: مرتبط بودن با شغل و ثبات. مطمئن شوید که هر مرحله از فرآیند استخدام را برای خود مستند کرده‌اید و دلایل محکم، عینی و مبتنی بر شواهد برای تصمیم‌گیری در مورد استخدام یا عدم استخدام آن شخص دارید.

  جدیدترین بلاگ ها

  دسته بندی بلاگ ها

  ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی
  همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.
  اسلاید قبلی
  اسلاید بعدی
  چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
  ×
  سیما سرحدی Whatsapp chat