وظایف مدیریت منابع انسانی چیست؟

وظایف مدیریت منابع انسانی

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

آنچه در این پست می‌خوانید

مقدمه

کارکردها و‌ وظایف مدیریت منابع انسانی اعم از بهبود ارزش رهبری، استخدام و حفظ استعدادهای برتر، مدیریت، سازماندهی و هماهنگی برای دستیابی به اهداف شرکت همگی به بلوغ شرکت شما در دراز مدت کمک بسزایی می‌کند.

موفقیت شرکت و کارکنان به شدت به مدیریت منابع انسانی بستگی دارد، صرف نظر از بخش یا اندازه کسب و کار. حوزه مدیریت منابع انسانی شامل جذب و استخدام نیروی متخصص جدید، ارزیابی عملکرد کارکنان، تضمین حقوق و مزایای منصفانه، آموزش کارکنان، حمایت از آموزش و توسعه و حفاظت از سلامت و ایمنی همه کارکنان است. اینها سنگ بنای حیاتی کار متخصصان و مشاوران مدیریت منابع انسانی هستند. از ایجاد یک آگهی شغلی گرفته تا ارائه گزینه‌های آموزشی مداوم، در تمام مراحل سفر یک کارمند  از زمان استخدام تا ترفیع سمت شغلی و حتی خروج در کنار کارکنان و سازمان است. برای اینکه یک فرد حرفه‌ای و موثر در مدیریت منابع انسانی باشید، به ترکیبی از مهارت‌های شخصی و فنی مانند استراتژی‌های استخدام، توانایی ایجاد برنامه‌های جبران خسارت و ارتباطات و تیم سازی نیاز دارید.

 

 

نیم ساعت مشاوره رایگان با تیم  تخصصی

ارغوان مریدی

کارکرد مدیریت منابع انسانی در هر سازمانی بسیار حیاتی است که در این مقاله به مهمترین وظایف آن خواهیم پرداخت.

برای درک بهتر، وظایف مدیریت منابع انسانی را یکی یکی مرور می ‌کنیم.

 

برنامه ریزی از وظایف مدیریت منابع انسانی

وظایف مدیریت منابع انسانی

1. برنامه ریزی منابع انسانی

 

اصلی‌ترین وظیفه مدیریت منابع انسانی شناخت نیازهای آتی شرکت است. شرکت به چه نوع افراد و چند نفر نیاز دارد؟

درک این موضوع بر استخدام اجرایی، گزینش و انتخاب، اجرا، یادگیری، ارتقا کارمندان، توسعه سازمان و سایر عملکردهای مدیریت منابع انسانی تأثیر می‌گذارد. مدیریت منابع انسانی مستلزم همسویی نیروی کار سازمان با اهداف و چشم انداز آن است. برندسازی، پیشرفت‌های سازمانی، تغییرات در قوانین و مقررات کاری، استعفای داوطلبانه، تنوع در سبد محصولات/خدمات شرکت، تعادل بین کار و زندگی و استخدام، همگی می‌توانند به صورت استراتژیک با یک رویکرد برنامه‌ریزی شده در کسب و کار شما مدیریت شوند.

مدیران منابع انسانی عموما در حال پر کردن شکاف بین تقاضا و عرضه منابع انسانی هستند. وظایف آتی منابع انسانی در سازمان مانند آموزش و توسعه، مدیریت و ارزیابی عملکرد، بهبود روابط کار و سایر عملکردهای منابع انسانی با استفاده از برنامه‌ریزی و مدیریت نیروی کار پیش‌بینی می‌شود.

 

2. برنامه‌ریزی شغلی

 

برنامه‌ریزی شغلی، مشاوره و توسعه کارکنان از ضروری‌ترین کارکردهای مدیریت منابع انسانی است. آموزش کارکنان خود در راستای همسویی با اهداف شرکت به مشارکت و حفظ آنها کمک می‌کند. آکادمی  تخصصی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی با مشاوره تخصصی مدیریت منابع انسانی به مدیران کمک می‌کند تا برای پرسنل خود برنامه‌ریزی شغلی مدون داشته باشند و بتوانند از خلاقیت و مهارت‌های آنان در همه سطوح بهره ببرند.

 

3. استخدام و گزینش

 

یکی دیگر از وظایف ضروری مدیریت منابع انسانی، استخدام کارمندان متخصص است. در حالی که منابع انسانی در زمینه‌های مختلفی مثل مشارکت کارکنان، توسعه آنان، رعایت قوانین، مدیریت داده‌ها و موارد دیگر کار می‌کند، یکی از حیاتی‌ترین حوزه‌های تمرکز برای منابع انسانی، جذب، انتخاب و معرفی متقاضیان مناسب برای سازمان است.

استخدام یعنی فرآیند جذب متقاضیان واجد شرایط برای یک موقعیت شغلی و انتخاب بهترین متقاضی برای آن موقعیت است. مشارکت هر یک از کارکنان برای بقا و رشد یک کسب و کار بسیار مهم است. در نتیجه، استخدام فرد مناسب برای یک سمت شغلی می‌تواند بسیار حیاتی باشد. از طرفی استخدام بد هم می‌تواند بر نتایج کلی کسب و کار شما تأثیر بگذارد، مانند میخ مربعی که در یک سوراخ گرد قرار نمی‌گیرد.

وقتی کارمندان نامناسبی را استخدام می‌کنید، تأثیر آن بر کسب و کار شما اغلب بسیار مهم‌تر از عدم استخدام کسی‌ست! استخدام کارکنان جدید علاوه بر اینکه یک فعالیت عملیاتی محسوب می‌شود، یک اقدام استراتژیک حیاتی برای شرکت است. در نتیجه، داشتن یک فرآیند قوی استخدام و گزینش حیاتی است. آکادمی ارغوان مریدی یک تیم متشکل از متخصصان منابع انسانی و یک بانک اطلاعاتی از رزومه‌های کارجوهای متخصص را گردآوری کرده است تا بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن فرآیند جذب و استخدام و حرفه‌ای مناسب سمت‌های شغلی مورد نیاز کسب و کارها را به بهترین شکل انجام می دهد.

 

 درخواست جذب نیروی متخصص 

به آکادمی ارغوان مریدی

4. مدیریت عملکرد

 

مدیریت عملکرد یکی از وظایف اساسی مدیریت منابع انسانی است. مدیریت عملکرد، محیطی را ایجاد می‌کند که در آن کارکنان مرتبا تشویق می‌شوند تا بهترین تلاش خود را به نمایش بگذارند و کارها را با کیفیت بالا انجام دهند. مدیریت عملکرد در تمام طول سال یک سیستم و پل ارتباطی بین مدیران و کارکنان ایجاد می‌کند که برای رسیدن به اهداف استراتژیک سازمانی ضروری است. از طرفی عملکرد موثر و تلاش کارکنان برای مطابقت با اهداف تعیین شده را بسیار ساده می‌کند. مدیریت عملکرد فرآیندی مستمر و سیستماتیک برای تضمین دستیابی مدیران به اهداف تجاری سازمانی است. نقش مدیریت عملکرد در مدیریت منابع انسانی در محیط کسب و کار فعلی بسیار زیاد و حیاتی است.

 

5. یادگیری و توسعه

 

کارکنان متعهد کارمندان موثرتری هستند. درست است که در مدیریت منابع انسانی، اهمیت نیروی کاری به چالش کشیده می‌شود، اما همواره همیشه از آن‌ها حمایت می‌شود. بیشتر کارمندان خصوصا کارمندان نسل جدید، در ازای تعهدی که به کار دارند، خواهان فرصت‌هایی برای پیشرفت و احساس شایستگی و ارزشمندی بیشتری در سازمان هستند. بخشی از وظایف مدیریت منابع انسانی فراهم کردن فرصت‌های یادگیری برای کارکنان است. این موضوع ممکن است شامل برنامه‌های برای بازپرداخت شهریه آموزش‌ها، گزینه‌های آموزشی در حین کار، برگزاری کنفرانس‌ها، کنوانسیون‌ها یا برنامه‌های آموزشی دیگر باشد. گذشته از یادگیری فردی، مدیریت منابع انسانی وظیفه دارد توسعه و یادگیری کارکنان را همواره در کارهای تیمی و در ارتباط با دیگر همکاران نیز تقویت کند.

 

6. شناخت درست پرسنل و درنظر گرفتن پاداش

 

پاداش به رسمیت شناختن نقش اساسی کارکنان در رشد و بهبود بهره‌وری سازمانی‌ست. ایجاد یک فرهنگ سازمانی پر جنب و جوش و پویا یکی از  وظایف مدیریت منابع انسانی است. فعالیت‌های تقویت‌کننده روحیه کارکنان فقط در ناهارهای تیمی یا گردهمایی‌های بعد از کار انجام نمی‌شود. این فعالیت‌ها معمولا به دلیل رویه شرکت، که شامل ماموریت‌ها، چشم انداز و توجه به ارزش‌های اصلی آن است، رخ می‌دهد. وقتی کارمندان هزاران فرصت سودآور دارند کهبه راحتی می‌توانند سازمان شما را ترک کنند، نمی‌توان قدرت شناخت کارکنان را دست کم گرفت. چه کسی می‌خواهد از جذب و حفظ بهترین استعدادها در کسب‌وکار خود اجتناب کند؟ پس چرا به رویکردهای جدید برای تقویت انگیزه کارکنان و تشویق آنها برای رسیدن به اهداف خود توجه نکنید؟

اثربخشی منابع انسانی به هر حال با اثربخشی بهره‌وری کلی سازمان ارتباط مستقیم دارد. این جمله یک واقعیت است که: اگر روزیشان را بهتر کنید، کسب و کار شما را بهبود خواهند بخشید. برنامه‌های شناخت کارمندان و دادن پاداش متناسب با روحیه آنان نه تنها روشی عالی برای رفتار با آن‌هاست، بلکه می‌تواند ابزاری قدرتمند برای ایجاد و به ارمغان آوردن موفقیت‌های بزرگ برای کسب و کار شما باشد. رفتار خوب با کارکنان و حفظ روابط خوب با آنها نه تنها در حال حاضر باعث ایجاد رشد در کسب و کار شما می‌شود، بلکه به عنوان یک استراتژی موثر در آینده نیز عمل خواهد کرد.

 

7. مدیریت حقوق و مزایا

 

منظور از حقوق و مزایا، حقوق و دستمزد و هر گونه مزیت پولی دیگری است که توسط یک شرکت به کارکنان در ازای خدمات آن‌ها ارائه می‌شود. این امر یکی دیگر از وظایف اصلی مدیریت منابع انسانی‌ست. مهمترین فاکتورهای موثر در مدیریت منابع انسانی، حقوق و مزایا هستند زیرا به حفظ انگیزه نیروی کار بسیار کمک می‌کنند. با ارائه مزایا بر اساس عملکرد، کارکنان را تشویق می‌شوند تا در بالاترین سطح خود عمل کنند و اصطلاحا صد درصد خود را در کار بگذارند و بهترین خود باشند. ممکن است به این فکر کنید که مزایا برای کارمندان یکسان به نظر می‌رسد اما در نظر داشته باشید پاداشی که از طرف کارفرما به کارمندان در ازای عملکردشان داده می‌شود است که تفاوت های اساسی ایجاد می‌کند. پولی که یک کارمند در ازای کاری که برای یک شرکت انجام می‌دهد دریافت می‌کند، حقوق و دستمزد نامیده می‌شود با این حال موارد دیگری مانند غذای رایگان، مرخصی نامحدود با حقوق، بیمه درمانی، پاداش‌های نقدی و غیر نقدی و غیره برای نیروی کار مزایا محسوب می‌شوند. مزایا بیشتر به پاداش غیرنقدی اشاره دارد که به کارمندان به عنوان قدردانی از کارشان داده می‌شود.

 

مزایای کارمندان حتی می‌تواند شامل مواردی مثل برنامه کاری منعطف، توانایی کار از خانه یا همان دورکاری، دسترسی به عضویت در باشگاه، وعده‌های غذایی رایگان، و غیره باشند که اتفاقا محبوبیت زیادی هم در میان کارکنان دارند. مزایا برای جذب کارکنان با استعداد به شرکت بسیار مهم است، حتی اگر این مزایا مستقیماً به یک کارمند پرداخت نشوند.

فرض کنید به یک کارمند دو شغل پیشنهاد می‌شود که حقوق و دستمزد برای هر دو پیشنهاد برابر است، اما اولی بسته‌ی مزایای بهتری نسبت به دومی دارد. در این سناریو، کارمند احتمالاً اولین پیشنهاد شغلی را می‌پذیرد.

وظایف مدیریت منابع انسانی

8. تدوین سیاست و آیین‌نامه‌های قوانین کار

از دیگر کارکردهای اصلی مدیریت منابع انسانی ایجاد سیاست‌ها و خط و مشی‌ست که در یک کسب و کار ایجاد می‌کند. ممکن است شما به عنوان صاحب یک کسب و کار مشغله‌های زیادی داشته باشید و مرتبا نتوانید بر عملکرد پرسنل خود نظارت کافی را داشته باشید. اینجاست که یک متخصص منابع انسانی می‌تواند با تدوین قوانین و آیین‌نامه‌های کاری و همچنین سیستم سازی درست و اصولی کسب و کار شما را از این بحران نجات داده و باعث افزایش رشد و بهره‌وری هرچه بیشتر کارکنان شود.

 

9. بهبود روابط و مشارکت کارکنان

بهبود مشارکت کارکنان، به طور کلی، یک استراتژی معطوف به محل کار است که برای تقویت احساسات و وابستگی عاطفی کارکنان به شرکت، مسئولیت‌ها و وظایف شغلی، همکاران و فرهنگ سازمانی طراحی شده است.‌ مدیریت منابع انسانی می‌تواند از استراتژی‌های تعامل کارکنان برای بهبود رفاه و بهره‌وری در تمام سطوح کسب و کار استفاده کند. داشتن برنامه‌هایی برای بهبود مشارکت کارکنان، هر کارمندی را تشویق می‌کند تا در کارش خلاقیت به خرج دهد و با برنامه‌ها و استراتژی‌های مختلف در بالاترین سطح خود عمل کند. زمانی می‌توانیم بگوییم مدیریت منابع انسانی در بهبود مشارکت کارکنان موفق بوده که هر کارمند کاملاً به مأموریت‌ها، اهداف و ارزش‌های شرکت متعهد باشد. کارکنان نیز باید برای مشارکت در موفقیت‌های شرکت با انگیزه باشند.

همه استراتژی‌های تعامل کارکنان با هدف بهبود رفاه هر یک از آ‌ن‌هاست که در مرکز اصلی استراتژی‌های تعامل با کارکنان قرار می‌گیرد. ممکن است به عنوان یک مدیر بگویید این کار زمان زیادی را از شما می‌گیرد اما می‌توان با کارمندان از طریق خبرنامه‌ها، گردهمایی‌های سازمانی، جشن‌های مناسبتی تعطیلات ارتباط برقرار کرده و درگیر شد. این روش ها همگی می توانند راه های موثری برای تعامل با نیروی کار باشند. آکادمی ارغوان مریدی با مشاوره منابع انسانی و برگزاری دوره های آموزش منابع انسانی یه صاحبین کسب و کار کمک می‌کند تا در مدیریت و بهبود روابط کارکنان خود در تمام مراحل و سطوح درست عمل کنند.

با دوره های آموزشی

دغدغه ای در محیط کارتان نداشته باشید!
مشاهده همه

 

10. رعایت قوانین کار و انطباق قراردادهای کاری

 

سازمان به همان اندازه که به سیاست‌های داخلی برای مدیریت پرسنل احتیاج دارد باید در چهارچوب‌های ساختاری، قراردادهای کاری، قوانین الزامی کسب و کار نیز درست عمل کند. شما به عنوان صاحب کسب و کار همیشه باید مراقب خسارت‌های احتمالی که ناشی از بی اطلاعی از قوانین اداره کار هستند، باشید. گاهی اوقات این خسارت‌ها می‌توانند ضربه‌های جبران‌ناپذیری را به بدنه کسب و کار شما وارد کنند. به طور مثال تصور کنید کارشناس فروش شما تمام اطلاعات مشتری‌های شما را به رقیبتان بدهد، چه‌کار می‌کنید؟ درحالی که اگر تعهدنامه منع افشای اطلاعات را از کارشناس فروش‌تان دریافت می‌کردید ممکن بود این اتفاق رخ ندهد و  یا در صورت بروز بتوانید ادعای خسارت کنید.

رعایت الزامات منطبق بر با استاندارداهای اداره کار، حفظ دقت بر اطلاعات کارکنان و نظارت بر مزایای آنان، وظایف دیگری هستند که تحت نظارت مدیریت منابع انسانی قرار می‌گیرند. مهمتر اینکه، هدف از کمک به کارکنان، دستیابی به پتانسیل بالا برای عملکرد کامل آنان در کمک به شرکت برای دستیابی به اهداف والاتر است. از طرفی تعهد شرکت به رعایت استانداردهای مشخص شده توسط قانون کار، از طریق مدیریت منابع انسانی در سازمان شناخته و لازم الاجرا می‌شود. همچنین به این معنی‌ست که تمام مزایای کارکنان باید از قبل مشخص شده و در قرارداد کار تعیین و اعطا شود.

صرف نظر از اینکه چه کسب و کاری دارید باید به قوانین اداره کار و قراردادهای منطبق با الزامات قانونی کسب و کار پایبند باشید تا در آینده خطری سازمان شما را تهدید نکند. برای رسیدن به این هدف، باید از خدمات منابع انسانی بهره ببرید تا بتوانید یک استراتژی پیشگیرانه اتخاذ کرده و اطمینان حاصل کنید که سیستم شما با تمام الزامات قانونی مطابقت دارد.جدا از اینکه کارمندان از مطالبات قانونی خود آسوده خاطر هستند این انطباق قانونی تضمین می‌کند که سازمان شما حقوق قانونی افراد را درنظر می‌گیرد. آکادمی ارغوان مریدی تمامی قراردادهای کاری مورد تایید اداره کار را در قالب یک بسته برای تمام مدیران و صاحبین کسب و کار گردهم آورده است که به راحتی با تهیه آن بتوانید فرم‌های ضروری و قراردادهای کاری و قانونی را دریافت کنید و از قرارداد و قوانین الزامی کسب و کار نیز آگاه شوید.

با قراردادهای کاری

بدون دغدغه نیروی جدید استخدام کنید!
مشاهده همه

اهمیت وظایف مدیریت منابع انسانی

کسب و کار شما اگر حتی یک پرسنل هم داشته باشد باید در آن مدیریت منابع انسانی به درستی انجام شود. برای درک بهتر اهمیت مدیریت منابع انسانی و این که مشاوره منابع انسانی دقیقا چه خدماتی را به شما ارائه می‌کند، می‌توان از دیدگاه‌های زیر استفاده کرد:

 

استخدام و انتخاب نیروی متخصص

 

مدیریت منابع انسانی وظیفه یافتن و انتخاب بهترین افراد برای یک سازمان را در حین استخدام و گزینش دارد. اگر فرآیند استخدام و انتخاب موثر باشند، شرکت بهترین افراد را برای دستیابی به اهداف تجاری خود استخدام خواهد کرد.

 

آموزش و توسعه

 

مدیریت منابع انسانی مسئول کمک به کارکنان در ارتقای دانش و توانایی‌های‌شان است. در نتیجه کارمندان می‌توانند وظایف خود را با موفقیت انجام دهند و به گسترش و موفقیت کسب و کار کمک کنند.

 

ارزیابی و مدیریت عملکرد

 

مدیریت منابع انسانی مسئول نظارت بر عملکرد کارکنان از طریق ارزیابی و بررسی عملکرد، نظرات و پاداش است. از این طریق کارمندان تشویق می‌شوند که عملکرد بهتری داشته باشند زیرا می‌توانند نقاط قوت و ضعف خود را بهتر درک کنند.

روابط کارکنان

 

مدیریت منابع انسانی با ایجاد یک محل کار حمایتی و با رسیدگی به شکایات و تعارضات کارکنان، مسئول حفظ روابط مستحکم آنان است. این امر وفاداری کارکنان به مجموعه را ارتقا می‌دهد و حس اعتماد را برای شرکت تقویت می‌کند.

 

قوانین و مقررات

 

مدیریت منابع انسانی وظیفه دارد تا اطمینان حاصل کند که شرکت از تمام تعهدات قانونی و نظارتی قابل اجرا و قانونی پیروی و تمام قراردادهای کاری، آیین‌نامه‌های انظباطی و قوانین الزامی کسب و کار را به درستی اجرا می‌کند.

 

برنامه‌ریزی استراتژیک

 

مدیریت منابع انسانی با هماهنگ کردن سیاست‌ها و رویه‌های منابع انسانی با اهداف تجاری سازمان، نقش مهمی در برنامه‌ریزی استراتژیک ایفا می‌کند. این برنامه‌ریزی استراتژیک به دستیابی به اهداف بلند مدت سازمان و حفظ موقعیت آن در بازار نیز کمک بسزایی می‌کند.

در نتیجه، مدیریت منابع انسانی برای موفقیت یک سازمان امری بسیار ضروری‌ست زیرا استعدادها، توانایی‌ها و شایستگی‌های مورد نیاز برای دستیابی به اهداف سازمانی را شناسایی کرده و پرورش می‌دهد. علاوه بر این، محل کار حمایتی را ترویج می کند، وفاداری کارکنان را تقویت می کند و پایبندی به تعهدات قانونی و نظارتی را تضمین می کند.

 

یکی از مهمترین اهداف آکادمی ارغوان مریدی بهبود عملکرد بخش مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهاست که با ارائه مشاوره منابع انسانی تخصصی به مدیران کمک می‌کند تا در بهبود روابط کارمندان‌شان، استخدام موفق، توسعه، آموزش و همچنین ارزیابی عملکرد آن‌ها رشد چند برابری را به کسب و کار خود هدیه کنند.

و اما مدیرانی که کارکردهای مدیریت منابع انسانی را جالب دیدند و تمایل به افزایش دانش خود در حوزه مدیریت منابع انسانی را داشته باشند با شرکت در دوره‌های منابع انسانی می‌توانند مدیریت هرچه بهتر و حرفه‌تر پرسنل را بیاموزند.

اصول وظایف مدیریت منابع انسانی

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat