مدیریت منابع انسانی چیست؟

تعریف مدیریت منابع انسانی

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

مقدمه

آکادمی تخصصی مدیریت منایع انسانی ارغوان مریدی اولین مرجع و ارائه‌دهنده تخصصی خدمات مدیریت منابع انسانی تلاش می‌کند تا با سازماندهی، هماهنگی، مشاوره و مدیریت تخصصی سرمایه‌‌های انسانی به کسب و کارها در راستای رشد و تحقق اهداف سازمانی‌شان کمک کند.

ما انسان‌ها به لحاظ عملکرد، عواطف و احساسات موجودات بسیار پیچیده‌ای هستیم. به طور کلی اگر شما شغلی دارید که با انسان‌ها سروکار داشته باشید می‌توان گفت شغل شما جزء مشاغل پر چالش است. چرا که مرتبا باید برای رشد بیشتر در کسب و کارتان به مدل‌های رفتاری افراد توجه کنید، کما اینکه هیچ مدل ثابتی برای رفتار افراد وجود ندارد و شما صرفا می‌توانید با آموزش‌هایی مثل آموزش شخصیت شناسی دانش و اطلاعات خود را از افراد بیشتر کنید.

اما ابتدا ببینیم مدیریت منابع انسانی چیست؟ اهداف و عملکردش چگونه است و چطور کار می‌کند؟ مدیریت منابع انسانی یا HRM یعنی هماهنگی، مدیریت، برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی‌های نگهداشت سرمایه انسانی یا کارکنان به روش‌هایی که اهداف سازمان را رو به جلو برده و رشد می‌دهد. مدیریت منابع انسانی تمرکز ویژه‌ای بر سرمایه‌گذاری روی کارکنان، مدیریت همه جانبه‌ی آنان از لحظه‌ی استخدام تا ترفیع درجه، تضمین امنیت شغلی، رضایت، ارتقاء و توسعه‌ی آن‌ها برای خلق ارزش‌های سازمانی دارد.

 

نیم ساعت مشاوره رایگان با تیم  تخصصی

ارغوان مریدی

 

بر خلاف تصور بسیاری از مدیران، مدیریت منابع انسانی فقط منحصر به استخدام افراد جدید نیست بلکه به معنای مدیریت کارکنان فعلی سازمان برای انجام ماموریت‌ها، اقدامک‌ها، پیشبرد چشم انداز و اهداف سازمانی نیز هست. این فرآیند از مرحله جذب و استخدام نیروی متخصص شروع می‌شود و همواره در طول مسیر شغلی برای آموزش و توسعه، حفظ، نگهداشت و ایجاد انگیزه در کارکنان می‌کوشد و حتی در مواقع لزوم برای اخراج نیرو تصمیم‌گیری‌های لازم را به عمل می‌آورد.

مدیر و مشاور منابع انسانی در کنار سازمان شما، سیاست‌ها، رویه‌ها و خط و مشی‌هایی را ایجاد و اجرا می‌کند که به تضمین امنیت شغلی و رضایت کارکنان و همچنین ایجاد یک فرهنگ سازمانی هماهنگ و یکپارچه در مجموعه شما بسیار کمک می‌کند. همچنین پایبند به محافظت از اطلاعات خصوصی کارمندان و تضمین امنیت فیزیکی، رفاه ذهنی و عاطفی آنهاست. سازمان‌ها با هر اندازه‌، چه کوچک، متوسط یا حتی صنایع بزرگ و مختلف، همگی به مشاوره منابع انسانی و همچنین شرکت در دورهای آموزش مدیریت منابع انسانی متکی هستند تا بتوانند تجارت خود را کارآمد و پررونق نگه دارند.

به طور کلی می‌توان گفت هدف اصلی مدیریت منابع انسانی ایجاد فرهنگ سازمانی و پیشبرد اقدام‌ها در جهت اهداف کلی سازمان از طریق مدیریت کارکنان است.

مدیریت منابع انسانی

اهداف مدیریت منابع انسانی (HRM)

متدولوژی پشت مدیریت منابع انسانی، تشخیص آن ارزشی‌ست که کارکنان برای یک سازمان به ارمغان می‌آورند که به عنوان سرمایه انسانی و البته مهمترین دارایی کسب و کار شما نیز شناخته می‌شوند. سرمایه‌گذاری روی کارکنان و حمایت استراتژیک از نیازهای آنها می‌تواند رضایت و انگیزه آن‌ها را تا حد زیادی بهبود بخشد که در نتیجه‌ی آن تحقق اهداف سازمانی رقم می‌خورد. از طرفی کارمندانی که به خوبی آموزش دیده‌اند و بتوانند شایستگی خود را در موقعیت شغلی‌شان حفظ کنند، همواره ارزشمند و مورد حمایت و توجه کارفرمایان خود هستند. در نهایت همگی این موارد کمک می‌کند تا کارکنان مهارت‌ها و انگیزه‌های لازم برای انجام اهداف سازمان را داشته باشند.

اما اگر بخواهیم عمیق‌تر به هدف پشت مدیریت منابع انسانی نگاه کنیم این اهداف شامل:

1-توسعه و ارتقاء مهارت‌های کارکنان

هدف مدیریت منابع انسانی ایجاد نیروی کار ماهر، متخصص و حرفه‌ای‌ و همچنین افزایش اعتماد به نفس و شایستگی آن‌هاست تا انگیزه بیشتری برای مشارکت در تیم داشته باشند. یک مدیر منابع انسانی یا بخش مدیریت منابع انسانی سازمان باید بتواند موارد زیر را برای کارکنان تامین کند:

برنامه‌هایی برای پرداخت شهریه آموزش‌های خارج از سازمان

برنامه‌هایی برای آموزش در حین کار

مربیگری در سازمان

برنامه‌های توسعه شغلی برای کمک به کارکنان در جهت کشف پتانسیل‌ها و مهارت‌ها

 

2-تقویت فرهنگ سازمانی و محیط کاری مولد و پویا

 

 

مدیریت منابع انسانی تمرکز زیادی بر فرهنگ شرکت و رضایت شغلی دارد چرا که میزان انگیزه کارکنان شما ارتباط مستقیمی با فرهنگی سازمانی که در آن کار می‌کنند، دارد. آکادمی ارغوان مریدی با ارائه مشاوره منابع انسانی در جهت برنامه‌‌ریزی‌های مشارکتی برای کارکنان، فرهنگ محیط کار تعاملی و مشارکتی را در سازمان شما تقویت می‌کند. اگرچه اندازه‌گیری فرهنگ سازمانی ممکن است چالش‌برانگیز باشد، اما یکی از عملکردهای مهم در مدیریت منابع انسانی برای حفظ و استخدام کارمندان حرفه‌ای، ایجاد یک فرهنگ سازمانی مثبت و پویا است.

 

3-محافظت و حمایت از کارکنان و کارفرما

 

 

مدیریت منابع انسانی همچنین وظیفه‌ی حمایت و محافظت دوجانبه از کارکنان و کارفرمایان را نیز بر عهده دارد. آکادمی ارغوان مریدی با مشخص کردن قوانین، خط‌ و مشی‌ها و مقررات مربوط و مورد نیاز سازمان به شما در مدیریت هرچه بهتر مجموعه‌تان کمک می‌کند. از طرفی با کوچینگ تخصصی مجموعه شما، تمام رویه‌های نادرستی که در سازمان اعمال می‌شود را شناسایی کرده و راه‌کارهای مؤثری برای آموزش کارکنان و اجرای سیاست‌های درست ارائه می‌کند. هدف مدیریت منابع انسانی و البته آکادمی در این راستا این است که متحد یا شریک کارکنان و از طرف دیگر مراقب مدیریت منابع انسانی سازمان‌ها و حق و حقوق کارفرماها باشد. مدیریت منابع انسانی بر توسعه و ارتقاء کارکنان تاکید ویژه‌ای دارد و در عین حال از کارکنان در برابر تبعیض، خطرات موجود در محل کار و یا حقوق و پاداش ناعادلانه محافظت می‌کند. بعلاوه به صاحبین کسب و کار کمک می‌کند همواره در جذب افراد جدید و متخصص، مدیریت و ارزیابی عملکرد کارکنان و تمامی امور مربوط به مدیریت منابع انسانی موفق عمل کنند.

اهداف مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک

باور غلطی که معمولا در میان مدیران وجود دارد این است که فکر می‌کنند حتما باید کارمندان زیادی داشته باشند تا نیاز باشد یک متخصص مدیریت منابع انسانی را در کنار مجموعه خود داشته باشند یا از مشاوره منابع انسانی بهره ببرند. اما واقعیت این است که کسب و کارهای کوچک برای رشد و ارتقا و همچنین استفاده و بهره‌وری از پتانسیل‌های موجود خود نیاز بیشتری به تمرکز و توجه به بخش منابع انسانی خود دارند. بنابراین چه سازمان شما کوچک باشد یا متوسط، خدمات منابع انسانی می‌تواند برای رشد کسب و کار شما بسیار سودمند باشد. آکادمی ارغوان مریدی برای کسب و کارهای کوچک‌تر که ممکن است منابع و ظرفیت لازم برای حفظ یک بخش منابع انسانی کامل و مجزا را نداشته باشند تمامی خدمات تخصصی مربوط به مدیریت منابع انسانی اعم از مشاوره منابع انسانی، جذب و استخدام حرفه‌ای پرسنل و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی منابع انسانی را ارائه می‌دهد. برای کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط که فاقد بخش منابع انسانی کامل هستند، این خدمات یک منبع ارزشمند برای کسب و کار شما محسوب می‌شوند. زیرا می‌توانید تخصص و راهنمایی لازم برای برطرف کردن چالش‌های پیچیده منابع انسانی مجموعه خود را بدون نیاز به هزینه یک تیم اختصاصی داخلی دریافت کنید.

حتی شرکت‌های بزرگ‌تر هم که عموما دارای بخش منابع انسانی مجزا هستند، برای تقویت بخش‌های منابع انسانی خود یا بهره‌گیری از دانش و تجربه تخصصی، به مشاوره منابع انسانی متکی هستند.

 

فرآیند مدیریت منابع انسانی

 

فرآیند مدیریت منابع انسانی شامل چند بخش عمده است که در اینجا سعی می‌کنیم مهمترین آن‌ها را بررسی کنیم. به طور کلی اولین بخش آن یعنی مرحله‌ی استخدام خودش فرآیندی بسیار تخصصی و گاهی اوقات بسیار وقتگیر است. ما در آکادمی ارغوان مریدی یک تیم تخصصی و حرفه‌ای از متخصصان منابع انسانی داریم که به شما کمک می‌کنند بتوانید برای جذب، گزینش و استخدام نیروی انسانی متخصص در هر جایگاه شغلی برای مجموعه خود برنامه‌ریزی و اقدام نمایید. تمامی مراحل از آگهی تا انجام مصاحبه‌های تاییدی برای پیدا کردن فرد مورد نظر تحت نظارت آکادمی و با تایید مدیران و صاحبین کسب و کار انجام می‌شود.

 

برنامه‌ریزی برای حقوق، مزایا و پاداش‌های مربوط به کارکنان فرآیند دیگر در مدیریت منابع انسانی محسوب می‌شود که تاثیر ویژه‌ای بر میزان انگیزه‌ی پرسنل دارد و توجه به آن گاهی می‌تواند افزایش بهره‌وری قابل توجهی را برای شما به ارمغان آورد. مدیریت اجرایی و داشتن یک سیستم مدیریت عملکرد کارآمد را هم می‌توان از جمله فرآیندهای مهم و تاثیرگذار بر انگیزه و بهره‌وری پررسنل برشمرد. و اما بهبود روابط کارمندان از فرآیندهای دیگری‌ست که باید حتما مورد توجه قرار گیرد. توجه به مواردی مثل قوانین، سیاست‌ها و روابط کاری، محیط کار، سلامت و ایمنی پرسنل، کیفیت زندگی کاری آن‌ها، جبران خسارت‌های مربوط به کارمندان، مشاوره و آموزش به آن‌ها در مورد استرس شغلی و غیره. زیرا تاثیر این عوامل در ایجاد رضایت و یا نارضایتی کارکنان سازمان شما بسیار چشمگیر است.

ارغوان مریدی

متخصص کوچ و مشاوره منابع انسانی

مهارت مدیر در مدیریت منابع انسانی چیست؟

مهارت مدیر در مدیریت منابع انسانی به ابعاد مختلفی بستگی دارد. در واقع یک مدیر منابع انسانی باید بتواند رابطه‌‌ای اختصاصی با کارمندان برقرار کند تا در نتیجه‌ی آن با شناخت عمیق و برطرف کردن چالش‌ها و مشکلات هر یک به بهبود عملکرد آ‌ن‌ها و افزایش بهره‌وری سازمانی شما کمک کند. یک مدیر یا مشاور منابع انسانی به مدیران و صاحبین کسب و کار کمک می‌کند تا متناسب با تخصص مورد نیاز برای هر جایگاه شغلی، افراد ماهر و حرفه‌ای را استخدام کنند و با هدف ارتقاء توانمندی‌ها و سطح دانش و آگاهی، آن‌ها را آموزش دهند. این امر در نهایت موجب نگهداشت پرسنل و بهبود عملکرد آن‌ها در دراز مدت و کاهش هزینه‌های بالای ناشی از گردش کارکنان است.

 

برخی از مدیران تصور می‌کنند که بعد از استخدام یک کارمند همه چیز تمام می‌شود اما باید این را بدانید که تازه همه چیز شروع می‌شود و اگر شما نتوانید به درستی نیازهای پرسنل و کسب و کار خود را درک کنید حتی اگر کارمند خوبی را هم استخدام کرده باشید قطعا او را از دست خواهید داد. منابع انسانی بخش مهمی از کسب و کار شما را تشکیل می‌دهند که اگر بتوانید با مشاوره درست و مدیریت عملکرد صحیح از این بخش حمایت کنید، رشد چشمگیری در بهره‌وری تجاری خود خواهید داشت. آکادمی ارغوان مریدی اولین مرجع تخصصی آموزش و مشاوره منابع انسانی به شما کمک می‌کند تا چالش‌های کسب و کاری خود با پرسنل را برطرف کرده و با برنامه‌ریزی و مدیریت درست بتوانید در جذب افراد متخصص، نگهداشت کارکنان حرفه‌ای و همچنین ارتقا و توسعه‌ی آنان در مجموعه‌تان موفق باشید.

 

چگونه در مدیریت منابع انسانی خود را ارتقا دهیم؟

 

گزینه‌های مختلفی برای ارتقا سطح خود در حوزه مدیریت منابع انسانی در کسب و کار شما وجود دارد. شما به عنوان یک صاحب کسب و کار احتمالا مشغله‌های زیادی دارید که ممکن است به این فکر ‌کنید که شخصی باید باشد تا تمامی امور مربوط به بخش‌های مدیریت منابع انسانی را برای مجموعه شما انجام دهد. برای حل این مشکل شما می‌توانید از یک متخصص برای مشاوره منابع انسانی کمک بگیرید. مشاوره منابع انسانی به شما کمک می‌کند تا ضعف‌های مربوط به کارمندان خود را شناسایی کنید و برای جذب و استخدام افراد متخصص، آموزش و توسعه‌ی آن‌ها و یا حتی در صورت لزوم اخراج کارکنان فعلی شما را همراهی کند.

 

تجربه مدیریت منابع انسانی را به دست آورید.

اگر شما مدیری هستید که تعامل با کارمندان و مدیریت پرسنل را دوست داری

د و می‌خواهید در این حوزه خود را توسعه و ارتقا دهید با شرکت در دوره‌های آموزشی منابع انسانی می‌توانید مدیریت حرفه‌ای پرسنل را آموزش ببینید. دوره‌های منابع انسانی به شما کمک می‌کند تا فوت و فن‌های مربوط به مدیریت کارمندان را یاد بگیرید، چالش‌های منابع انسانی کسب و کارتان را پیدا کنید و بتوانید در جهت بهبود عملکرد کارکنان و نتیجتا افزایش رشد و بهره‌وری سازمانی موفق عمل کنید.

با دوره های آموزشی

دغدغه ای در محیط کارتان نداشته باشید!
مشاهده همه

وظایف مدیر منابع انسانی

وظایف مدیر منابع انسانی شامل حوزه‌های مختلفی مثل استخدام نیروهای جدید، ارزیابی عملکرد کارکنان، تضمین حقوق و مزایای منصفانه، آموزش کارکنان، حمایت از آموزش و توسعه آن‌ها و حفاظت از سلامت و رضایت همه آنان است. اینها سنگ بنای حیاتی کار متخصصان و مشاوران منابع انسانی است. از گذاشتن یک آگهی شغلی گرفته تا تمامی مراحل مصاحبه و غربال متقاضیان شایسته و از لحظه‌ی استخدام در تمام مراحل سفر یک کارمند ر سازمان از استخدام تا ترفیع درجه و یا حتی اخراج با کسب و کار شما همراه است. برای اینکه بتوانید در مدیریت منابع انسانی مجموعه خود موثر باشید، به فردی متخصص احتیاج دارید که ترکیبی از مهارت‌های شخصی و فنی را در فرآیندهای مهم  منابع انسانی مانند استخدام، مدیریت و ارزیابی عملکرد کارکنان، آموزش و توسعه، بهبود روابط نیروی انسانی و ارتباطات و تیم‌سازی داشته باشد.

در آکادمی منابع انسانی ارغوان مریدی، کوچینگ منابع انسانی مجموعه شما توسط شخص استاد ارغوان مریدی صورت می‌گیرد. در صورت نیاز به مشاوره برای حل چالش‌های منابع انسانی کسب و کارتان و یا تمایل برای شرکت در دوره‌های منابع انسانی در جهت ارتقا سطح دانش مدیریت منابع انسانی خود می‌توانید فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا در اسرع وقت کارشناسان منابع انسانی ما با شما تماس بگیرند.

چگونه در مدیریت منابع انسانی خود را ارتقا دهیم؟

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat