تخصص‌های مدیر منابع انسانی چیست؟

تخصص‌های مدیر منابع انسانی

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

مقدمه

بحث حوزه‌های مدیریت منابع انسانی و تخصص‌های مدیر منابع انسانی آنقدر گسترده است که بسیاری از متخصصان منابع انسانی سالیان دراز به دنبال کسب تخصص هستند تا بتوانند مهارت‌های خاص خود را در مدیریت هرچه بهتر پرسنل و رشد آن‌ها نشان دهند. آکادمی تخصصی مدیریت منابع انسانی ارغوان مریدی کوچ و مشاوره مدیریت منابع انسانی به شما در کسب مهارت‌هایی برای تجزیه و تحلیل کارمندان، ارتقا تجربه و مهارت‌های شما در مدیریت پرسنل و همچنین در تصمیم‌گیری‌های مهم منابع انسانی کمک می‌کند. 

نیم ساعت مشاوره رایگان با تیم  تخصصی

ارغوان مریدی

 

 اما ابتدا ببینیم مدیر منابع انسانی کیست؟ چه ویژگی‌هایی برای کسب و کار شما دارد و به بررسی تخصص‌های مدیر منابع انسانی می‌پردازیم!

تخصص‌های مدیر منابع انسانی

مدیر منابع انسانی کیست؟

یک متخصص و مدیر منابع انسانی فردی‌ست که مثل یک والد برای همه مسائل مربوط به کارمندان چاره‌اندیشی می‌کند. این به این معنی‌ست که وظایف مدیر منابع انسانی شامل مدیریت فعالیت‌ها و فرآیندهایی مانند طراحی شغل، جذب و استخدام، بهبود روابط کارکنان، مدیریت عملکرد، آموزش و توسعه، مدیریت و حفظ استعداد‌ها می‌شود.

حضور یک مدیر و متخصص منابع انسانی برای موفقیت یک کسب و کار بسیار مهم است. زیرا نیروی انسانی مهمترین دارایی کسب و کار شما هستند و باید مطمئن شوید که همگی برای انجام ماموریت‌های کاری و تحقق اهداف تعیین شده سازمانی تلاش می‌کنند. از طرفی گسترش ارزش‌های شرکت و شکل دادن یک فرهنگ کاری مثبت که هریک از کارمندان بتوانند در جایگاه شغلی خود شرح وظایف‌شان را انجام دهند، از ویژگی‌های مهم حضور یک مدیر و متخصص منابع انسانی در سازمان است. اگر دوست دارید بیشتر در مورد پوزیشن شغلی مدیر منابع انسانی اطلاع کسب کنید مطالعه ی مقاله ی مدیریت منابع انسانی چیست را به شما پیشنهاد می دهیم.

مسئولیت‌های مدیر منابع انسانی

 • توسعه و اجرای استراتژی‌ها و ابتکارات منابع انسانی در راستای استراتژی کلی کسب و کار
 • مدیریت روابط کارکنان با رسیدگی به خواسته‌ها، نارضایتی‌ها یا مسائل دیگر
 • مدیریت فرآیند استخدام و انتخاب کارجویان با‌استعداد
 • حمایت از نیازهای فعلی و آتی کسب و کار از طریق توسعه، مشارکت، ایجاد انگیزه و حفظ سرمایه انسانی
 • توسعه و نظارت بر استراتژی‌ها، سیستم‌ها و رویه‌های کلی منابع انسانی در سراسر سازمان
 • پرورش محیط کاری مثبت
 • نظارت و مدیریت یک سیستم ارزیابی عملکرد که باعث عملکرد بالا می‌شود
 • حفظ برنامه‌های پرداخت حقوق و مزایا
 • ارزیابی نیازهای آموزشی برای اعمال و نظارت بر برنامه‌های آموزشی
 • گزارش به مدیریت و ارائه پشتیبانی تصمیم‌ها از طریق معیارهای منابع انسانی
 • اطمینان از انطباق موارد قانونی در سراسر کسب و کار و مدیریت منابع انسانی
تخصص‌های مدیر منابع انسانی

5 نوع از مهمترین تخصص‌های مدیر منابع انسانی

انواع مختلفی از تخصص‌های منابع انسانی وجود دارد که در این اینجا به مهمترین آن‌ها خواهیم پرداخت. در این لیست پنج تخصص عمده برای مدیر منابع انسانی را مرور کنید تا بتوانید متوجه شوید در کدام یک از این بخش‌ها و تخصص‌ها در کسب و کار خود احساس نیاز می‌کنید.

 

1. جذب و استخدام حرفه‌ای

 

یکی از مهمترین تخصص‌های مدیر منابع انسانی این است که بتواند در تامین کارجویان و استعدادهای با کیفیت برای موقعیت‌های باز سازمان‌ها به کارفرمایان خدمات ارائه کند. متخصصان منابع انسانی با ایجاد شبکه‌هایی خاص برای یافتن منبع‌هایی از متقاضیان برجسته و واجد شرایط برای سمت‌های شغلی به کسب و کارها در تامین نیروی باکیفیت کمک می‌کنند. همچنین دسترسی به پلتفرم‌های کاریابی که می‌توان در آن‌ها آگهی‌های شغلی را تعریف و موقعیت‌های باز شغلی را تبلیغ کرد. از طرف دیگر یک متخصص منابع انسانی به شما کمک می‌کند تا شرح شغلی و وظایف کارمندان را شفاف و سیاست‌های شرکت را بروزرسانی کنید. اما از میان تمام این باید‌ها و نبایدهایی که برای شفافیت وظایف متخصص منابع انسانی در فرآیند جذب و استخدام وجود دارد، مهمترین ویژگی که یک مختصص جذب و استخدام را منحصر به فرد می‌کند توانایی شخصیت‌شناسی افراد در مدت زمان کوتاه است. یک متخصص منابع انسانی باید همانند یک روانشناس بتواند در همان دقایق ابتدایی با صحبت و توجه به مباحث زبان بدن، تیپ شخصیتی افراد را تشخیص دهند و آن را با تیپ شخصیتی مورد نیاز برای سمت شغلی که برای آن استخدام می‌کنند، تطابق دهند.

 

 درخواست جذب نیروی متخصص 

به آکادمی ارغوان مریدی

 

2. مدیریت و برنامه‌ریزی منابع انسانی

 

مدیران منابع انسانی به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا بتوانند استراتژی‌های منابع انسانی، استخدام و حفظ کارکنان را تعریف کنند. بیشتر افراد تصور می‌کنند که برنامه‌ریزی منابع انسانی صرفا به این معناست که ارزیابی کنیم به چه تعداد نیرو برای استخدام احتیاج است. در صورتی که برنامه‌ریزی منابع انسانی به معنای طراحی برنامه‌هایی برای هم جذب، هم نگهداشت و هم خروج پرسنل از سازمان است. از طرف دیگر باید اطمینان حاصل شود که همه استراتژی‌های منابع انسانی با اهداف شرکت همسو هستند. انجام مصاحبه‌های استخدامی و حتی مهمتر از آن انجام مصاحبه‌های خروج کارمندان تاثیر زیادی بر بهبود شرایط کار و تغییر استراتژی‌ها برای همسویی بیشتر منابع انسانی با اهداف سازمانی دارد.

3. آموزش و توسعه کارمندان

متخصصان منابع انسانی که در آموزش و توسعه تخصص دارند می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا کارکنان خود را به طور مؤثر آموزش و رهبران آینده شرکت را توسعه و ارتقا دهند. یک مدیر منابع انسانی باید دانش تخصصی برای توسعه و نظارت بر برنامه‌های آموزشی شرکت و همچنین نظارت بر جلسات آموزشی را داشته باشد. شناسایی آموزش‌های موثر برای هریک از کارمندان از یک طرف، نظارت و پیگیری بر روند آموزشی و در نهایت ارزیابی عملکرد کارمندان از طرف دیگر مواردی هستند که از جمله تخصص‌های مدیر منابع انسانی را نشان خواهد داد.  شرکت در دوره های آموزش منابع انسانی در بهتر شدن این تخصص به مدیران کسب و کار کمک بسیاری می کند.

4. تخصص در محاسبه حقوق و مزایا کارمندان

متخصصان منابع انسانی به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا بسته‌های پاداش و مزایا را برای کارکنان جدید یا فعلی خود طراحی و تعیین کنند. آنها اغلب تاریخچه عملکرد مالی شرکت، روندهای سود و ضرر مالی را پیش بینی کرده و حقوق یا مزایای قابل تعلق به هر کارمند را تجزیه و تحلیل می‌کنند. برخی دیگر از وظایف آنان در این حیطه شامل طراحی برنامه‌های حقوق و مزایای شرکت، بررسی همسویی برنامه با چشم انداز و اهداف منابع انسانی، ارزیابی مزایای جاری و طرح‌های جبرانی، اطلاع رسانی به کارکنان در مورد تغییرات حقوقی، پاداش و مزایا و در نهایت تحقیق در مورد برنامه‌ها و طرح‌های سودآور است. یکی از تخصص‌های برتر برای یک مدیر منابع انسانی، تامین بودجه منابع انسانی یک شرکت و مدیریت آن است. مدیر منابع انسانی پل ارتباطی میان مدیران و کارمندان است و باید همواره بتواند ارتباط رهبری با منابع انسانی را تقویت کند.

تخصص‌های مدیر منابع انسانی

 

5. ارائه مشاوره تخصصی منابع انسانی

 

و اما از ویژه‌ترین تخصص‌های مدیر منابع انسانی که او را نسبت به دیگر متخصصان این حوزه متمایز می‌کند، توانایی ارائه تخصصی مشاوره‌ منابع انسانی به کسب و کارهاست. یک تخصص منابع انسانی باید بتواند چالش‌ها و مشکلات منابع انسانی سازمان را شناسایی و برنامه‌های مشخصی را برای ارائه راهکار در جهت بهبود و رشد مجموعه تدوین کند.

 مشاور منابع انسانی خصوصا برای کسب و کارهای کوچک مزایای زیادی دارد که مهمترین آن‌ها تأثیر مثبتی‌‌ست که می‌تواند بر نتیجه کسب و کار شما و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های‌تان داشته باشد! به جای استخدام یک مدیر منابع انسانی با حقوق و دستمزد بالا، می‌توانید به‌راحتی نیازهای منابع انسانی خود را برون‌سپاری کنید. خصوصا اگر بخش منابع انسانی جدا ندارید، این امر به ویژه برای شما مفید خواهد بود. 

خدمات مشاور منابع انسانی را می‌توان به صورت ساعتی یا پروژه‌ای در نظر گرفت، یا می‌توان از یک متخصص منابع انسانی به صورت قراردادی، برای استخدام و پر کردن موقعیت‌های شغلی متفاوت و همچنین دریافت مشاوره‌ها و گرفتن راهنمایی‌های مدیریت پرسنل کمک گرفت. هریک از این اقدامات صرفاً بر اساس سطح تخصصی که مشاور برای کسب و کار شما به ارمغان می‌آورد، به سود کسب و کار شماست. از آنجایی که مشاوران منابع انسانی در طول حرفه خود با بسیاری از مشاغل مختلف کار کرده‌اند و با مسائل مختلف محل کار سروکار داشته‌اند، کسب و کار شما می‌تواند از چنین دانش و تجربه گسترده‌ای بهره‌مند شود.

 

آکادمی ارغوان مریدی با ارائه مشاوره تخصصی منابع انسانی به بررسی دقیق چالش‌ها و تعارضات کسب و کار‌ها می‌پردازد و به آن‌ها کمک می‌کند تا در راستای جذب، نگهداشت و مدیریت نیروهای ماهر موفق عمل کرده و در نهایت رشد بیزینس خود را تضمین کنند.

همچنین آکادمی ارغوان مریدی یک تیم متشکل از متخصصان منابع انسانی را برای گزینش و استخدام نیروهای ماهر مورد نیاز کسب و کارها راه‌اندازی کرده و تاکنون بیش از سه هزار نیروی متخصص را برای شرکت‌های مختلف جذب کرده است. بانک اطلاعاتی قوی این کارشناسان که حاوی رزومه‌های کارجویان بااستعداد در حوزه‌ها و سمت‌های مختلف کاری می‌باشد، آنان را قادر می‌سازد تا مطابق با نیازها و فرهنگ سازمانی هر کسب و کار بتوانند برای‌شان نیروی متخصص استخدام کنند.

ارغوان مریدی

متخصص کوچ و مشاوره منابع انسانی

جدیدترین بلاگ ها

دسته بندی بلاگ ها

ارغوان مریدی مدیر منابع انسانی

همین حالا درخواست مشاوره تان را ثبت کنید.

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat