مشکلات استخدام؛ چالش های فرآیند استخدام و نحوه رسیدگی به آنها

مشکلات استخدام

اگر مطالب مقاله برایتان مفید بوده آن را با همکارانتان به اشتراک بگذارید.

مشکلات استخدام، چالش‌های کسب و کار را دوچندان می‌کند و اگر به شیوه‌ای درست مدیریت نشوند می‌توانند هزینه‌ها و خسارات جبران ناپذیری را برای کسب و کار شما به همراه داشته باشند. باور کنید یا نه، استخدام می‌تواند به همان اندازه که برای کارمندان آینده استرس‌زا است برای مدیران کسب و کارها نیز استرس‌زا باشد. به هر حال این موضوع می‌تواند یک فرآیند طولانی و خسته کننده به همراه باشد. شرکت‌ها معمولاً باید صدها برنامه کاربردی را بررسی کنند و چندین دور مصاحبه انجام دهند تا بتوانند کارجوی مورد نظر خود را پیدا کنند.

معمولاً، هم شرکت و هم متقاضیان با موانع متعددی روبرو می‌شوند که آنها را تحت فشار قرار داده و سرعت آنها را کاهش می‌دهد. در حالی که هر شرکتی فرآیند استخدام متفاوت و خاص خودش را دارد، در این مقاله مشکلاتی که بیشتر در این مسیر با آن مواجه می‌شوید را مورد بررسی قرار می‌دهیم و به اینکه چگونه می‌توانید مشکلات استخدام را برطرف کنید، می‌پردازیم.

 

 

 

1. پیدا نکردن کارجوی مناسب از بزرگترین مشکلات استخدام

کارجوهای متخصص و با مهارت اغلب معدود هستند. هنگامی که در تلاش برای پیدا کردن افراد متخصص در جمع افراد بی‌صلاحیت هستید، جذب کارجوهای مناسب کار دشواری است. اغلب، چاره‌ای ندارید جز اینکه فردی را استخدام کنید که به طور کامل برای نقش شغلی مناسب نیست.

اگر خود را در این موقعیت می‌بینید، وقت آن است که از خودتان بپرسید چرا کارجوهای خوب از موقعیت شغلی و کاری شما دوری می‌کنند؟ آیا شرح شغل شما می‌تواند واضح‌تر باشد یا مرتب‌تر و جذاب‌تر به نظر برسد؟ هرچه یک آگهی شغلی خاص‌تر و جذاب‌تر باشد، بیشتر می‌تواند کارجویان بالقوه را درگیر کند. اگر متقاضیان فقط با زدن یک دکمه احساس ناراحتی می‌کنند، چگونه می‌توانند برای موقعیت شغلی شما هیجان زده شوند؟ اطمینان حاصل کنید که کار را در کانال‌های مناسب اگهی می‌کنید و از راه حل‌ها یا کارشناسان و مشاوران منابع انسانی موثر در استعدادیابی استفاده می‌کنید. عدم انجام این اقدامات، کسب و کارها را در برابر جذب تعداد زیادی از کارجوهای فاقد صلاحیت آسیب پذیر می‌کند.

مشکلات استخدام

2. فرآیند استخدام ناکارآمد

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که مدیران استخدام با آن مواجه هستند، ایجاد یک فرآیند استخدام مؤثر است.  فرآیند استخدام یک فرآیند پیچیده است که شامل برنامه‌ریزی برای استخدام، منبع یابی، غربالگری، انتخاب و پذیرش می‌باشد. برای اینکه یک شرکت پیشرفت کند و محصول را به دست بیاورد، باید فرآیند استخدام موثر و کارآمد داشته باشد.

ناگفته نماند که استخدام سریع در دنیای امروز بسیار مهم است. بسیاری از شرکت‌ها فعالانه به دنبال کارمندان جدید هستند و می‌خواهند آنها را در سریع‌ترین زمان ممکن استخدام کنند. این موضوع به این دلیل است که یک موقعیت شغلی خالی به معنای از دست دادن درآمد و تاخیر و زیان‌های مهم در کار است. با این حال، اگر فرآیندهای استخدام و تأیید شما پرزحمت باشد و هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد، کارجوهای مورد نظر ممکن است پیشنهادهای کاری از شرکت‌های دیگر را بپذیرند و زمان و منابع گرانبها را بیشتر هدر بدهید.

 

تیم‌های منابع انسانی شما باید برای برقراری ارتباط مناسب و انجام فرآیند ارزیابی در سریع‌ترین زمان ممکن مجهز باشند. علاوه براین، تمام مراحل مربوط باید برنامه‌ریزی شده و مختصر باشد. توجه داشته باشید که این یک نکته‌ کلیدی برای بهبود فرآیند استخدام و برقراری ارتباط با یکدیگر است. بسیاری از مدیران منابع انسانی نیز بیش از حد شلوغ هستند و در کنار وظایف معمولی خود در حال انجام نقش‌های دیگر نیز هستند، بنابراین مطمئن شوید که زمان و فناوری لازم برای انجام کار را به خوبی در اختیار دارند.

 

 

3. عدم تعامل با متقاضیان

کارجوهای خوب، به ویژه آنهایی که دارای مهارت‌های مورد درخواست و تقاضا هستند، اغلب در حال حاضر چندین پیشنهاد و تماس برای مصاحبه دریافت می‌کنند. این موضوع یکی دیگر از مشکلات استخدام است که می‌تواند برجسته شدن درخواست شما برای مصاحبه را دشوارتر کند. مدیران منابع انسانی امروزی باید سخت‌تر تلاش کنند تا کارجوها را جذب و متقاعد کنند تا شرکت خود را نسبت به دیگر سازمان‌ها و شرکت‌ها انتخاب کنند. استخدام یک مشاور منابع انسانی یا همکاری با یک تیم منابع انسانی متخصص را در نظر بگیرید که می‌تواند از طرف شما به شکلی قوی باکارجوها ارتباط برقرار کند و به شرکت شما کمک کند تا برجسته شود.

یک مشاور منابع انسانی یا یک تیم متخصص از کارشناسان منابع انسانی باید کارهایی بیشتر از یافتن یک کارجوی مناسب را برای شرکت شما انجام دهند. مدیران و مشاوران منابع انسانی متبحر، کارجو را در مورد چشم انداز کار برای شرکت شما هیجان زده می‌کنند. آنها همه‌ی چیزهای شگفت انگیز در مورد کسب و کار شما را برای کارجو برجسته می‌کنند و تمایزات مهم را برای آن‌هاروی میز قرار می‌دهند.

 

مشکلات استخدام

 

4. تجربه ضعیف کارجو

یک تجربه مثبت کارجو نه تنها ارزش برند شما را افزایش می‌دهد، بلکه افراد دیگر را نیز تشویق می‌کند که برای شرکت شما درخواستکار دهند. همه می‌دانند که برداشت‌ها و برخوردهای اول مهم هستند و ما به ندرت به سراغ آن‌ها می‌رویم و به آن‌ها توجه می‌کنیم. همانطور که شرکت‌ها متقاضیان خود را مورد قضاوت قرار می‌دهند، متقاضیان نیز در مورد محیط کار و شرکت شما قضاوت می‌کنند. اگر آنچه را که می‌بینند یا نحوه برخورد شما با آنها را دوست نداشته باشند، احتمالاً به جای دیگری خواهند رفت. اما یک تجربه خوب کارجو از شما می‌تواند شانس تبدیل شدن وی از متقاضی به کارمند را افزایش دهد. یک تجربه‌ی خوب از خودتان به متقاضیان بدهید. این موضوع به شدت به تقویت برند شما کمک خواهد کرد و می‌تواند منجر به درخواست دیگر کارجوهای متخصص و مناسب برای پوزیشن شغل شما شود.

متمایز شدن از میان یک جمع برای کارجوهای خوب خصوصاً‌ در شرایط فعلی می‌تواند چالش برانگیز به نظر برسد. اما با تمرکز بر پیدا کردن کارجوهای متخصص و تعامل خوب با آن‌ها می‌توانید فرآیندهای استخدام خود را اصلاح کنید. همچنین استعدادهای بزرگ را به دست آورید!

چطور می‌تونم کمکتون کنم؟
×
سیما سرحدی Whatsapp chat

با دوره های آموزشی و قراردادهای کاری آکادمی ارغوان مریدی
سال جدید را بدون دغدغه  شروع کنید!